Aktuální výstavy

Pohled do výstavy Úhel pohledu 3: Rovnováha, foto Jan Slavík (c) DOX
Pohled do výstavy Úhel pohledu 3: Rovnováha, foto Jan Slavík (c) DOX

 

Přehled aktuálních výstav, expozic a instalací.

Průběžně aktualizováno.


Úhel pohledu 3: Rovnováha

11. 4. 2025 – 22. 3. 2026 Dox

Další ročník tradiční vzdělávací výstavy.

 

12. 4. – 15. 6. 2025
Sophie Curtil, Miloš Cvach: HARMONIE PROTIKLADŮ
Museum Kampa

Doposud největší společná výstava dvou umělců spojených životem a tvorbou – původem českého sochaře, kreslíře a grafika Miloše Cvacha (nar. 1945) a francouzské malířky a grafičky Sophie Curtil (nar. 1949) – v Museu Kampa mapuje jejich tvůrčí cesty, které se po padesát let rozvíjejí ve vzájemné diskusi, respektu a také v přirozeném souladu s jejich morálními zásadami – prostotou, čistotou a jednoduchostí.

 

10. 4. 2025 – 23. 5. 2025
Dominik Adamec: The End of Pyramids
Karpuchina Gallery, Rybná 22, Prague 1, Czech Republic

Dominik Adamec přichází s novým cyklem, který reflektuje lidskou touhu po nesmrtelnosti a vnímání smrti v současné společnosti. Cyklus The End of Pyramids zahrnuje především sochy, které současně fungují jako pohřební urny, knihu – zkoumající hlubší vztahy i příčiny dnešního stavu, ale také sérii předloh pro tetování, které lze chápat jako memento mori. Skrze rozličná média tak autor komentuje stav současné společnosti, konzumerismus a konečnost, přičemž nás provokuje k zamyšlení nad pomíjivostí existence i naší odpovědností v době, kdy se ke smrti stále častěji obracíme zády.

 

4. 4. – 29. 10. 2025
Palác (volného) času
GHMP Zámek Troja, U Trojského zámku 1/4, 170 00 Praha 7

Kurátorky Karla Hlaváčková a Veronika Čechová se vracejí k historii barokní stavby, která původně sloužila jako letní odpočinkové sídlo šlechty, a zajímají se o to, jak trávíme volný čas v dnešní době. Palác (volného) času představuje především mladé umělkyně a umělce a výběr děl, která se k volnému času vztahují jak povahou média – vystavené jsou např. výšivky či keramika –, tak tematickými otázkami: Dovolíme si v dnešní době nic nedělat, nebo jsme neustále tlačeni k produktivitě?

 

8. 4. – 1. 6. 2025
LUX DEI | Ignác Viktorin Raab – malířský mistr kutnohorských jezuitů
kostel sv. Jana Nepomuckého, Husova 120, Kutná Hora


Výstava souboru 22 obrazů s výjevy z misijního života sv. Františka Xaverského bude uvedena u příležitosti 30. výročí zapsání Kutné Hory na Seznam dědictví UNESCO. Plátna byla původně určena k výzdobě stěn chodeb kutnohorské jezuitské koleje v Kutné Hoře a líčí cestu jezuitského misionáře do Indie a jeho apoštolské působení ve východní Asii. Základní osou vyprávěného příběhu jsou zázraky, které František na své pouti vykonal. Pořadatelé: České muzeum stříbra, p.o., město Kutná Hora


17. 04. 2025 – 27. 07. 2025
PHOTO: FRED KRAMER
Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

První retrospektivní výstava Freda Kramera (1913–1994), nejvýznamnějšího českého reklamního fotografa 50. až 80. let, začíná 17. dubna 2025. Fred Kramer vynikal zejména v ateliérové práci, kde spojil výtvarný odkaz avantgardy s poučeným vnímáním tehdejších obchodních strategií. V padesátých letech i později spolupracoval s podniky zahraničního obchodu (Skloexport, Centrotex, Kovo ad.) i s domácím Domem módy. Těžiště výběru výstavy je v jeho pracích z šedesátých let, kdy jako jeden z mála využíval i barevnou fotografii a spolupracoval s předními grafiky. Do obecného povědomí se nejvíce zapsala jeho tzv. Košířská madona, starší reklamní fotografie, kterou si v osmdesátých letech vybrali jako svoji značku mladí vydavatelé samizdatové kulturní Revolver Revue.

12. 3. – 17. 4. 2025 Kruhy na vodě 2024 / Galerie G18

Soutěžní výstava Kruhy na vodě 2024 prezentuje výběr nejlepších děl 12. ročníku mezinárodní soutěže zaměřené na propojení tradičního řemesla a současného designu. 

 

7.3. – 20.4. PETR HAJDYLA: NÁDHERNÁ VŮNĚ HOŘÍCÍHO EGA /The Chemistry Gallery, Hala 40, Praha-Holešovice

Pálení ega voní překvapivě příjemně. Alespoň tak to vnímá malíř Petr Hajdyla, když ve své nejnovější tvorbě zachycuje onen zvláštní moment života mezi mládím a zralostí. Jeho plátna jsou svědectvím času, kdy končí závod o úspěch a začíná cesta k autentickému bytí, kdy se ambice mění v přijetí a touha po dokazování ustupuje prostému prožívání přítomnosti.

7.3 – 11. 5. 2025 Art Grand Slam / SmetanaQ Gallery

Druhý ročník výjimečného projektu představí díla deseti renomovaných umělců včetně legendárního sochaře Kurta Gebauera, skupiny Rafani či dvojice David Böhm a Jiří Franta.

21. 2.– 3. 5. 2025 Gabriele Basilico. Řím / Italský kulturní institut Praha

Výstava „Gabriele Basilico. Řím“, kterou pořádá Generální ředitelství pro současnou tvorbu Ministerstva kultury ve spolupráci s MUFOCO – Muzeem současné fotografie, Archivem Gabriele Basilico a pod záštitou Italského velvyslanectví v Praze. Výstava 60 vybraných fotografií, od snímků z 80. let až po novější projekty, od černobílých fotografií, které ho tolik proslavily, až po ty barevné, představuje nebývale rozsáhlý pohled na vizuální výzkum Gabriele Basilica a jeho spojení s Římem, kde velký mistr italské fotografie v letech 1985-2011 realizoval dvacet profesionálních zakázek.

 

21. 2. 2025 – 25. 1. 2026 Jan Plecháč: Vzhůru! / Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně

Renomovaný český designér a Grand designér – absolutní vítěz cen Czech Grand Design roku 2023, Jan Plecháč přetváří prostor světlíku Uměleckoprůmyslového muzea v živoucí scénu plnou dynamiky a změn.


Co chystá GASK v roce 2025:

V roce 2025 představí Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře díla významných osobností české výtvarné scény 20. a 21. století. Stěžejní výstavou jarní sezony bude expozice Mysův Horn tří vizuálních umělkyň – Veroniky Šrek Bromové, Markéty Othové a Kateřiny Vincourové. V rámci podzimní výstavní sezony představí GASK průřez tvorbou dvanácti členů volného seskupení umělců 12/15 Pozdě, ale přece…, tvořících v druhé polovině normalizačního umrtvení svobodného kulturního života v Československu. Na podzim 2025 uspořádá GASK výstavu k výročí 100 let od narození výtvarníka Dalibora Chatrného a oslaví životní jubileum 90 let grafičky Aleny Kučerové. V příštím roce se GASK zapojí do celoměstských oslav 30. výročí zapsání města Kutná Hora na seznam UNESCO, a to třemi projekty – hudebním festivalem A Day of Sound, projektem Kateřiny Šedé propojujícím městské komunity a novomediální intervencí Michaela Bielického a Kamily B. Richter ve veřejném prostoru VORTEX. 

 

12. 2. – 10. 4. 2025 L’identité / Uměleckoprůmyslové museum, Praha

Mark Ther, DER KLEINE BLONDE

Expozice, připravená historičkou umění a kurátorkou Pavlínou Morganovou, inspirovaná životem a dílem Toyen, zkoumá otázky lidské identity napříč generacemi. Skrze více než dvě desítky děl současných autorek a autorů se dotýká naší jedinečnosti, svébytnosti a nesdělitelnosti vnímání sebe sama i druhých.

 

 

 

9. 3. 2024 – 4. 6. 2025 Adam Štěch: CARACAS: Zapomenutá metropole modernismu / Winternitzova vila

Hlavní město Venezuely zažívalo během padesátých a šedesátých let neobyčejný ekonomický rozkvět, který zásadně ovlivnil i tamější architektonickou produkci dosahující zcela výjimečných kvalit. Caracas se tak stal na jedním z poválečných center jihoamerického modernismu, jehož význam však dnes zdaleka přesahuje region Latinské Ameriky. Loni se do Caracasu vydal na jeden týden kurátor a historik architektury Adam Štěch, aby na vlastní oči viděl neobyčejné architektonické bohatství hlavního města Venezuely, které podrobně zdokumentoval na svých fotografiích.

 

30. 1. – 6. 4. 2025 Metamorfózy / Arcidiecézní muzeum Olomouc, Galerie

Experimentální a interaktivní je výstava, kterou – inspirováni Ovidiovým dílem Proměny – vytvořili lektoři edukačního oddělení Muzea umění Olomouc. Umělecká díla provedou návštěvníky čtyřmi navzájem propojenými příběhy (Labyrint, Boj Thésea s Mínotaurem, Ariadna, Daidalos a Íkaros), které v jisté formě zůstávají přítomné i v kulturním povědomí dnešního člověka.

 

20/2–27/4/2025 Martin Zetová: Nesouhlas / PLATO, Ostrava

Umělec, performer a sochař Martin Zetová (*1959, přechýlení příjmení je záměr autora) je známý svými konceptuálními a společensky angažovanými díly, která nepostrádají humor. Jeho nová výstava v ostravské městské galerii nazvaná Nesouhlas zkoumá jemné projevy nesouhlasu patrného na lidských tělech vystavených běžným situacím ve veřejném prostoru.

Nehledáme kompas… / Foto Dominika Goralská

20/2–27/4/2025 Petr Bosák, Robert Jansa, Adam Macháček: Nehledáme kompas, který ukazuje na statický severní pól, ale k tomu, po čem nejvíc toužíme. Nebo nikam, pokud to nevíme / PLATO, Ostrava

Výstava trojice grafických designérů Petra Bosáka, Roberta Jansy a Adama Macháčka, kteří zkoumají a dokumentují proces a pozadí vzniku jedné knihy. Konkrétně knihy připravované v nakladatelství Utopia libri, na jehož aktivitách se významně podílejí.

20/2–27/4/2025 Klíčky a láska: Vystavují návštěvníci a návštěvnice sálu Klíčová dírka / PLATO, Ostrava

Kurátorka Edith Jeřábková pro výstavu vybírala díla z prací návštěvníků a návštěvnic, která v předcházejícím roce zanechali na nástěnce v Klíčové dírce.

 

 

24. 4. – 2. 11. 2025 DAVID LYNCH: V PLAMENECH / DOX

Výstava poprvé souhrnně představí v České republice výtvarnou tvorbu nedávno zemřelé ikony amerického filmu Davida Lynche, jehož náhlý odchod zasáhl uměleckou komunitu po celém světě. Na výstavě v Praze budou prezentovány i novější práce, které vznikly v posledních sedmi letech.

 

Primal Ritual / Lumia Gallery

Instalace, za jejímž vznikem stojí umělec Ondřej Ševčík, propojuje svět umění, vědy a přírody. Dílo využívá přístroj Primal Ritual Environment Enhancer (PREE), jenž umožňuje vytvářet živoucí světelné struktury reagující na pohyby návštěvníků, tvary objektů a světelné zdroje. Tyto fascinující fraktální obrazce přenášejí diváky do magického světa, kde jsou všechny věci propojené. „Primal Ritual“ navazuje na dlouhou tradici rituálů a připomíná sílu ohně a jeho hypnotickou energii. Tato interaktivní instalace umožňuje návštěvníkům prostřednictvím ovládacího panelu přímo ovlivňovat světelné struktury, které evokují přírodní útvary – od stromů a mraků po hvězdokupy či plameny.

Ondřej Ševčík, umělec a autor instalace, který se technologiemi digitální optické zpětné vazby zabývá od roku 2003, představuje „Primal Ritual“ / Foto Ondřej Ševčík, PrimalRitual.com


15. 02. – 11. 05. 2025 Pavla Sceranková: Moli, kteří prožírají ruce do světel / 8SMIČKA – zóna pro umění
Kamarytova 97

Pavla Sceranková

12. 2. – 5. 4. Celkový dojem veskrze příznivý – (Nejen) hudba objektivem Daniela Vojtíška (1950-2023) / Popmuseum Praha

„Svým svérázným způsobem vytvořil jeden ze základních kamenů české hudební fotografie,“ stálo v jednom z nekrologů, když předloni zemřel. Daniel Vojtíšek byl jedním z nejvýznamnějších hudebních fotografů u nás: nebyl ale „jen“ hudebním fotografem, a ne „jen“ fotografem. Což dokáže výstava Popmusea těžící z jeho pozůstalosti.

 

31. 1. – 1. 6. 2025 siegfried herz | krajiny duše /  wortnerův dům | české budějovice

siegfried herz | krajiny duše

Výstava Krajiny duše je první čistě krajinářskou prezentací autora, který je zatím znám spíše jako figuralista. Odkazů k dějinám krajinomalby bychom u Herze mohli nalézt více. Jakkoli je umělec ve svých inspiracích neortodoxní, dominují zde představitelé umění 19. století. Zdaleka se nejedná jen o příklady z výtvarného umění, stejně významnou roli hraje i hudba a literatura, zejména pak poezie.

 

14. 2. 2025 – 15. 6. 2025 FRANTA / Jízdárna Pražského hradu

FRANTA, Jacqueline, 1965, 73×60, / Foto se svolením umělce

Franta, vlastním jménem František Mertl (nar. 1930), patří k výrazným představitelům figurativní malby. Rodák z Třebíče a absolvent Akademie výtvarných umění v Praze žije od roku 1958 v jižní Francii, kde přijal umělecké jméno Franta. Zpřetrhané vztahy s Československem však obnovil již na přelomu 60. a 70. let, kdy se prosadil v Paříži a kdy byl jeho obraz zakoupen do sbírky Národní galerie v Praze. Pro širší české publikum ovšem jeho tvorba, v jejímž centru stojí lidská figura a vztah člověka ke světu, zůstává přes řadu realizovaných výstav málo známá.


15. 02. 2025 – 01. 06. 2025 JOSEF SUDEK: PERIFERIE / Galerie Josefa Sudka

1. 3. –  17. 5.  Stvoření – Mýtus – Umění / HYB4 Galerie

Společný projekt Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Projekt vedený docentem Jiřím Janákem navazuje na výzkum staroegyptského náboženství a vychází z nových překladů a interpretací původních pramenů.

Mezi umělci zapojenými do projektu jsou Karíma Al-Mukhtarová, Jan Bažant, Daniel Balabán, Radka Bodzewicz, Veronika Holcová, Ditta Jiříčková, Lenka Jirková Táborská, Alžběta Josefy, Lída Kejmarová, Svatopluk Klimeš, Petr Košárek, Jan Kuntoš, Martin Mainer, Silvie Milková, Petr Nikl, Marian Palla, Karolína Rossí, Miloš Šejn, Robert Smolík, Pavel Skrott, Aleš Svoboda, Tereza Šrámková, Zdeněk Trs, Martin Zetová.

 

 

24. 2. – 27. 4. 2025 Žitý sen Andyho Warhola / Gočárova galerie v Automatických mlýnech, Pardubice

Poprvé ve východočeském regionu bude k vidění rozsáhlá výstava děl legendárního Andyho Warhola. Gočárova galerie v Pardubicích od 24. února do 27. dubna 2025 představí jedinečnou expozici nazvanou „Žitý sen Andyho Warhola“, která odkrývá nejen tvorbu, ale i málo známé souvislosti života této ikony moderního umění.

4. 2. – 27. 4. Boris Jirků: Levou rukou / Divadlo Josefa Kajetána Tyla, Plzeň

Průřez tvorbou malíře, sochaře, ilustrátora a současného vedoucího figurální kresby a malby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara si můžete prohlédnout do 27. dubna zdarma vždy hodinu před představením na Nové scéně.

Boris Jirků

12. 2. – 11. 5. Poetics of Encryption / Galerie Rudolfinum

Ačkoliv se v mnoha věcech spoléháme na digitální nástroje, zřídkakdy skutečně chápeme, jak fungují. Porozumět jim totiž není vždy možné. Zaprvé kvůli skutečnosti, že většinu technologií vlastní nějaká korporace. Zadruhé proto, že pochopit, jak pokročilá umělá inteligence dospěla k vygenerování určitého výstupu, se prostě může zdát nereálné. Je těžké se srovnat s naší nevědomostí a bezmocí vůči kódovaným systémům. Jak se taková situace odráží v umění?


28. 11. 2024 – 28. 4. 2025 Chiharu Shiota: Neklidná duše / Kunsthalle, Praha

Foto Saul Steed

První výstava mezinárodně uznávané japonské umělkyně Chiharu Shioty v Česku zve návštěvníky na cestu do nitra lidské existence, na které zkoumá témata života, smrti a paměti. Shiotiny strhující instalace okouzlily publikum po celém světě. Její charakteristická monumentální díla z vlněné příze znázorňují různé typy vazeb a vztahů.

 

24. 1. – 27. 4. 2025 Marek Škubal: Prometheus / Centrum současného umění DOX

 

 

21. 11.  – 6. 4. 2025 Orhan Pamuk: Útěcha věcí / DOX

Literární dílo tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka je uznávané po celém světě, jeho výtvarná tvorba však dosud zůstávala širší veřejnosti neznámá. Výstava Útěcha věcí nabízí poprvé vhled do autorova výtvarného, konceptuálního i fotografického díla, které je dokladem Pamukova celoživotního zájmu o vztah literatury a výtvarného umění a ve kterém jsou zároveň patrné dva výrazné a nevyčerpatelné zdroje inspirace: literatura včetně vlastní románové tvorby a autorův rodný Istanbul s pohnutou a velkolepou historií sahající od Osmanské říše přes Tureckou republiku až po zánik tradice v ruinách současnosti.

 

8. 11. – 2. 3. 2025 École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž / Národní galerie Praha, Valdštejnská jízdárna

 

22. 11. –  23. 2. 2025 Jindřich Zeithamml / Galerie Benedikta Rejta Louny

8. 11. – 23. 2. 2025 Cena Jindřicha Chalupeckého 2024 / Moravská galerie v Brně

Po třech letech se v Moravské galerii v Brně představují díla letošního laureátstva Ceny Jindřicha Chalupeckého, prestižního ocenění pro vizuální umělkyně a umělce. Vystavena jsou díla Judity Levitnerové, Oskara Helcela a No Fun kolektivu, kteří ve svých projektech zkoumají témata od udržitelnosti, ženské práce, architektury pozdního kapitalismu, až po možnosti digitálních herních světů.

Judita Levitnerová: Velká tapiserie / Foto Jan Kolský

 

 

18/10/24 – 27/04/25 Ladislav Beneš: Tělo v pohybu  / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Ladislav Beneš patří k čelným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků a odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby zástupce nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro rodinovskou tradici, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava, a který zároveň dokázal reflektovat ono zaujetí pohybem. Výstava nabízí jedinečný pohled na Benešovu tvorbu propojující okouzlení moderním světem s tradičními prvky, čímž reflektuje kulturní i sociální proměny jeho doby. Kurátory jsou Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková.

Ladislav Beneš: Tělo v pohybu

18/10/24 – 27/04/25 Jan Šerých: Black Sabbath / ABBA  / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Ve foyer GMU autor Jan Šerých představí svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky galerie. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla prezentována vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002. Jak Jan Šerých uchopí dílo s odstupem času ve foyer GMU? Nechte se překvapit.

Jan Šerých: Black Sabbath

 

27. 10. – 26. 2. 2025 STROJE NA UMĚNÍ – Architektura pařížských uměleckých ateliérů 20. století / Winternitzova vila

Hlavní město Francie je považováno v kontextu historického vývoje výtvarného umění za jedno z nejdůležitějších center umělecké tvorby vůbec. Paříž byla především v moderní éře výkladní skříní avantgardy 20. století, která dodnes ve městě žije prostřednictvím slavných uměleckých sbírek nebo některých stále autenticky zachovalých uměleckých ateliérů a studií. Druhá výstava letošního kurátorského cyklu pojednávajícího o propojení výtvarného umění a architektury představuje fotografický soubor zobrazující rozmanité umělecké ateliéry, které si v Paříži a jejím okolí nechali během 20. století postavit někteří slavní, ale i zcela zapomenutí umělci.

 

 

2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila

Výstava  představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909). 

 

 

V Praze můžete vidět muraly na Smíchově, V Karlíně nebo také v Holešovicích a ve Vršovicích.


 

 

Comments

comments

Vyhledat