Reportáž: Knižní veletrh Buchmesse: statisíce lidí, záplava knih, zajímavé přednášky; velký zážitek

Nápaditá lotyšská expozice v roce 2024
Nápaditá lotyšská expozice v roce 2024

Největší knižní akce světa. 230 000 lidí. Víkendové lístky vyprodány. Nepočítaně autorských čtení a besed. Spousta front na podpisy spisovatelů. Cosplayeři. Knižní ceny. Bedny publikací putujících sem a tam. Párky. Influenceři culící se před davy. Introverti chvějící se ve frontách. Přednášky, masterclassy, sběr kontaktů. Cinkání skleniček. Prostě svátek milovníků knih, ale i audioknih, komiksů, podcastů a kultury vůbec. To byl zásadní veletrh Frankfurter Buchmesse.

Být u toho je skutečně zážitek a veřejnost to ví: víkendové lístky pro veřejnost se vyprodaly už předem a prostor Messe – několik hal i nádvoří –  byl plný lidí. Fronty se tvořily ale jen místně: autogramy spisovatelů nebo možnost nechat si posoudit potenckál své knihy, respektive předat údaje o ní firmě, která později zájemcům odepíše. Jinak díky dobré organizaci nebyly žádné zvláštní záseky.

Fronty na autogramy spisovatelů na Frankfurtském knižním veletrhu 2024. Celkem ho navštíví skoro čtvrt milionu lidí

V sobotu byly na veletrhu předány i ceny TikTok Book Award, a to v 6 kategoriích. Na rozdíl od běžných knižních cen, kde o výslecích rozhoduje porota, se ceny udělaují na základě hlasování. BookTok (tedy knižní komunita v rámci aplikace TikTok) je a bude stále velké téma.

Audioknihy jsou už i na Spotify

Mladé publikum

Co se organizátorům daří, je sledovat trendy a zůstávat relevantní. Buchmesse je svátek celé knižní kultury včetně comicsu a audioknih. Je tu prostor pro všechny druhy literatury: dětské knihy, učebnice, akademické publikace, memoáry, fotopublikace i beletrii. Velkému zájmu se už od čtvrtka, kdy se areál ještě tolik nezaplnil, těšily sekce nakladatelství nabízejících romantickou literaturu a „new adult“ produkci plus cokoli, co je nějak podobno potterovské tematice. Pro někoho až kýč, ale výzkumy jasně říkají, že pro lidi je lepší číst než nečíst. Stejně tak byl dobrý krok navázat spolupráci s TikTokem, nabídnout akce pro cosplayery i vyzdvihnout populatiru audioknih. Veletrh tak přitáhl mladé lidi, kteří byli nabídkou nadšeni.

Výpravné publikace s potištěnou ořízkou

 

Itálie

Velké téma je vždy i to, kdo bude čestným hostem veletrhu, a tyto záležitosti se předem dlouho projednávají. Není vůbec lehké se hostem stát. letos byla hostující zemí Itálie. Nabídla hodně knih a hodně aktivit, ale byla kolem ní i kontroverze: zřejmě největší italská knižní hvězda, Roberto Saviano, velký kritik nejen mafie, ale i současné italské politické reprezentace, nebyl pozván jako součást oficiální delegace. Na veletrhu se ale nakonec objevil na pozvání svého německého nakladatele a jeho vystoupení provázel obrovský zájem. Podle očekávání se kriticky vyjadřoval jak k politice, tak k tomu, že je obviňován z toho, že bohatne na tématech, jako je mafie, a l nic jiného mu vlastně nejde. Saviano poukázal na to, že zájem, který budí jeno knihy, přitahuje například turisty, takže ve finále bohatnou spíš jiní.

Italská knižní produkce ovšem má daleko více tváří a nebylo by fér redukovat celou věc jen na jeden neuralgický bod. Na stáncích hostující země jsme nacházeli vše od průvodců, luxusních vydání Danteho, přes super výpravné publikace o lamborghini až po akademické, ale úžasně zajímavé publikace, jako je například historie chleba v dějinách lidstva.

Historie chleba v dějinách

U většiny stánků byla možnost sedět, listovat, povídat si s nakladateli – málokdy se dalo něco přímo koupit, ale vždy byla možnost si knihy objednat na pozdější zaslání.

Italský stánek

Publikace o Lamborghini plná fotek, nákresů a příběhů

 

Krásné expozice

Rozkošnou expozici mělo Lotyšsko – regály i podlaha byly jakoby nakreslené. Podobný stánek už měli Lotyši dříve, ale i tak to byla radost.

Lotyšská expozice

Severské země obecně nabídly hezká, útulná a elegantní řešení, která jen podtrhovala vysokou úroveň jejich knižní kultury. Jasně se ale ukázalo, jak mnohotvárné jsou i publikace z dalších kontinentů: brazilské knihy plné barev a energie, nezvyklá výtvarná řešení z Japonska, spousta knih z Koreje a Číny: sem se jezdí ukazovat celý svět.

Lotyšský komiks (Kiosk)

Česko v naději

Český stánek vypadal sympaticky a o nic hůře něž stánky větších zemí, navíc byla na jiném místě samostatná expozice Albatrosu. Besedy na místě doplňovaly i aktivity mimo areál.

Národní stánek České republiky byl organizován z pověření Ministerstva kultury ČR Moravskou zemskou knihovnou v Brně, na místě – samozřejmě kromě řady publikací od více nakladatelů – probíhaly i besedy, svůj pohled na literaturu a život představil třeba spisovatel, redaktor a pedagog Vratislav Maňák, jehož knihy vycházejí i v Německu.

Český stánek v roce 2024, beseda s Vratislavem Maňákem, moderuje Martin Krafl, programový koordinátor prezentací ČR na knižních veletrzích a ředitel Českého literárního centra.

Jak už referovala řada dalších médií, k velké radosti českých příznivců knih bude Česko čestným hostem přespříštího veletrhu, který se bude konat 7.-11. října 2026. Přípravy probíhají už teď. Mimo jiné se rozběhla soutěž Román pro Frankfurt, o které píšeme zde.

Barevná prezentace Albatrosu

Nejen haly

Kromě hal působících dojmem letiště probíhalo i leccos zajímavého také na nádvoří v tzv. agoře, což byl elegantní pavilonek pro různé besedy, například se superpopulární Fatmou Aydemir. Nádvoří nabízelo spoustu různých typů posezení, kterého bylo ostatně dost i v halách. Strávit tak na téhle obří akci celý den nebo několik dní tak bylo snadné a radostné.

Agora

 

Pár čísel na závěr

76. veletrh Frankfurter Buchmesse je největší literární akcí na světě. Letos přivítal 230 000 návštěvníků, 7500 zástupců médií a 4300 vystavovatelů. Konalo se zde 3300 eventů. Víkendové vstupenky v ceně 28 euro se vyprodaly už před zahájením. Další ročníky se budou konat 15.10.-19.10.2025 (čestný host Filipíny) a  7.-11. 10. 2026 (čestný host Česká republika).

 

 

Buchmesse

16.-20.10.2024

Frankfurt, Německo

Comments

comments

Vyhledat