Café Louvre představuje mladého designéra Františka Jungvirta

 

Historie Café Louvre sahá ještě do časů rakouské monarchie a už od jejího slavnostního otevření se zde scházela společenská elita. Kavárnu si oblíbili například Franz Kafka s Maxem Brodem, Albert Einstein či Karel Čapek, který zde spolu s prezidentem a čestným hostem Tomášem Garriguem Masarykem dal vzniknout československému PEN klubu. Stejně významnou je kavárna i dnes, k jejím stolům usedali všichni čeští prezidenti počínaje Václavem Havlem. A právě zachytit jedinečnost a významnost tohoto místa setkávání se skrze svou tvorbu rozhodl mladý sklářský výtvarník František Jungvirt. Nejen jako připomínku 30 let od sametové revoluce, jejíž zrod se odehrál přímo pod okny kavárny, ale i jako poctu místu, které je neodmyslitelně spjato s českou historii a její kulturou. Jungvirtovy autorské kolekce jsou k dostání na frantisekjungvirt.com a ve vybraných galeriích. Přímo v kavárně je najdete od 9. do 15. prosince v rámci prosincové přehlídky Czech Design Week, za jejíž podpory projekt vznikl.

O jakou spolupráci šlo a co na český design říkají majitel Café Louvre Sylvio Spohr a ředitel Czech Design Weeku Lukáš Pipek?

 

Co si představíte pod slovem design?

SYLVIO: Krásný lidský výtvor.

Jakým designovým kouskem jste si poprvé udělal radost?

SYLVIO: To už bude hodně dávno, nejspíš to byly moje brýle, nebo nádherná tenisová raketa.

Na co jste pyšný ve spojení s Café Louvre?

SYLVIO: Ano, jsem pyšný třikrát, za prvé na design kavárny od Kateřiny Doušové, již desítkami let prověřený, za druhé na kolegy, spolupracovníky, zaměstnance, kteří odvádí každý den skvělou práci, a na to, jak zvládají neustálou fyzickou a psychickou zátěž v naplněné kavárně, a za třetí na ten náš obrovský fanklub. To, že máme tolik dlouhodobě věrných, českých zákazníků (hezky česky „štamgastů“).

Jaký významný host vás nejvíce překvapil?

SYLVIO: Máme hodně báječných hostů, mnoho úžasných historek, že těžko vybírat. Velmi rád vzpomínám na atmosféru v kavárně, když k nám občas zavítal jako host prezident Václav Havel. To posvátné ticho, radost lidí, že sedí ve stejné místnosti s prezidentem republiky Václavem Havlem. Později přišly i jiné hlavy našeho státu, premiéři, ale už nikdy to nebylo podobné.

Najdeme ve vašem jídelním lístku něco, na čem si hosté mohli pochutnat před sto lety?

SYLVIO: Zajisté, od snídaňových vajíček na mnoho způsobů a pečené slaniny, přes sypané čaje a tureckou kávu v džezvě, až po silné polévky, guláše, řízky, kuře na paprice atd…

 

 

Proč jste se rozhodli podpořit mladého umělce Františka Jungvirta a proč Louvre?

LUKÁŠ: Spolupracovat s mladými mě vždy baví. Samozřejmě zde hrají roli také společné sympatie, pracovitost a podobný pohled na procesy tvorby. František Jungvirt se mi osvědčil již při realizaci kolekce váz Garden, které vytvořil pro Czech Design Store a jejichž vznik jsme podpořili. Další vydařené projekty byly potvrzením správné cesty společných nápadů a realizací.

Jaké jsou další projekty Czech Design Weeku v tomto roce?

LUKÁŠ: Czech Design Week není jen týden designu. Během roku pravidelně vyvážíme mladé designéry a značky do zahraničí. Příkladem je letošní Milan Design Week a Bologna Design Week, ale také spolupráce s London Design Fair a dalšími zahraničními partnery. Chápu, že není jednoduché, aby se mladý student designu sám prosadil, proto se snažíme pomoci. Mladé talenty představujeme v česku i zahraničí, a musím říct, že se nám to daří a začínáme mít úspěchy.

Je český design známý ve světě?

LUKÁŠ: V zahraničí je český design čím dál více populárnější. Jsou to právě mladí, nová generace českých designérů, kteří dělají státu dobré jméno. Stále se máme na co odkazovat i

z let minulých. Saudi Design Week a celý arabský svět stále slyší na výrobky pod označením „made by Czechoslovakia“, na tento pojem se volně po listopadu 1989 navázalo a třeba české sklo patří ve světě stále mezi absolutní špičku. Český design je plně srovnatelný s tím zahraničním.

O Františku Jungvirtovi

František Jungvirt (*1996) patří k nejoriginálnějším představitelům mladé generace českých sklářských umělců. Student ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (prof. Rony Plesl) s nadhledem kombinuje aktuální tendence současného designu a vizuálního umění s tradičními sklářskými postupy. Jako absolvent oboru malby skla Střední odborné školy v Třeboni disponuje nejen přesvědčivě zvládnutou řemeslnou technikou, ale i novátorským přístupem. Díky tomu dokáže překvapit svéráznými interpretacemi pop kultury a kombinacemi materiálů.
František Jungvirt je nicméně především bytostným malířem skla a ve své práci se často vrací k nejklasičtějším odkazům českého sklářství, které spojuje s novými impulzy s odhodláním posouvat technické a vizuální hranice oboru. Vynikající ukázkou je například kreativní uchopení dekorů klasických váz z produkce firmy Moser.

(Jaroslav Polanecký)

Projekt vznikl za podpory Czech Design Week, Café Louvre a Moser.

Autorkami fotografií jsou Katarína Hudačinová a Karolína Matušková.

frantisekjungvirt.com

cafelouvre.cz

czechdesignweek.com

Comments

comments

Vyhledat