Tipy na týden 18. – 24. září: noc literatury, festival komiksu a dokumentarista Evald Schorm

Honza Šrámek , 
 Veronika Vlková: Stalin / Repro (c) Festival ilustrace a komiksu LUSTR
Honza Šrámek , Veronika Vlková: Stalin / Repro (c) Festival ilustrace a komiksu LUSTR

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Portrét královny / Pilotů, Světozor a další kina

Britská královna Alžběta II. přitahovala zájem fotografů po dlouhých 90 let – tedy celou polovinu života této umělecké disciplíny. Jak se za tu dobu změnila portrétní fotografie a co vlastně vypovídá o osobách, které se snaží zachytit, ukazuje dokument z cyklu Umění v kině Portrét královny.

 

20. 9. Vlastníci (cyklus Some like it Czech) / Aero

Každý měsíc se v žižkovském kině Aero sejdou dvě stovky nadšených expatů a zahraničních studentů, aby si náležitě vychutnali český film na velkém plátně. Recept, jak úspěšně zpřístupnit cizincům tuzemské tituly, které ve světě běžně zůstávají bez povšimnutí, našel projekt Some like it Czech, jenž letos v září odstartuje už třetí promítací sezónu projekcí snímku Vlastníci (2019).  

 

20.9. Bod obnovy – Předpremiéra ve Světozoru

Píše se rok 2041 a lidstvo dosáhlo bodu, kdy dokáže obelstít smrt. V případě nepřirozeného úmrtí má každý právo být znovu oživen. Stačí si jen nejpozději každých 48 hodin vytvořit zálohu osobnosti – bod obnovy. Existuje ale hnutí, které se snaží tento princip sabotovat. ..

22.  9. 18:00 Evald Schorm – tři dokumentární filmy / Ponrepo

22. 9. Na lodi Adamant/ CAMP Praha

Loď Adamant je denní stacionář. Toto unikátní plavidlo se nachází v srdci Paříže na řece Seině a starají se v ní o osoby trpící duševními poruchami. Tuto komunitu představuje jeden z nejznámějších dokumentaristů současnosti, Nicolas Philibert… Vítězný film z festivalu Berlinale je příběhem každodenních radostí a strastí v komorní atmosféře kajuty lodi Adamant, bořící zažité představy o „šílenství“.

Nicolas Philibert / Francie, Japonsko / 2023 / 109 min. / jazyk francouzský, titulky české

Cyklus Polský trezorový film osmdesátých let / Kino Ponrepo

V tomto cyklu uvidíme výběr nejznámějších polských samizdatových filmů („pułkowników“) ze zmíněné doby. Na tu dobu to byly odvážná díla odkazující na hodnoty, které jsou z dnešní perspektivy demokratické země samozřejmé. Jde o tituly, jež vyjadřují požadavek respektu k právu jedince na rozhodování o sobě samém, a proto byly odsouzeny k mnohaletému mlčení. Více na webu kina Ponrepo

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

 

18. 9.  18:00  The Hives / SE   / Lucerna Music Bar

19. 9.  20:00  The Kiffness / JAR   / Lucerna Music Bar

19. 9. Flying Colours / Meetfactory

19. 9. BLINK-182, support: The Story So Far / Praha, O2 arena

19. 9. PAERISH (FR) / Rock Café

20. 9. Check it Na Výstavišti: Cigarette Pillowbag / Výstaviště Praha

Po zkušenosti s hraním ve dvou kapelách se Václav Truksa rozhodl věnovat muzice naplno a vytvořil svůj pseudonym Cigarette Pillowbag.

21. 9. She Wants Revenge / Lucetna Music Bar

22. 9. Korine /  Chapeau Rouge

22. 9. Neffex / Café v lese

22. 9. Sara Landry (US) / Roxy Praha

23. 9. Palacity (DE), Circvit (DE) / Rock Café

23. 9. Kölsch (DK) / Roxy Praha

23. 9. Supersilent (NO), SIMM (IT), Moin, Svarte Greiner  / Neratov v Orlických horách

24. 9. Jan Spálený & A.S.P.M.  / Jazz Dock 

 

 

 

 

21. – 24. 9. Prague Art Week / různá místa 

Festival Prague Art Week už podruhé zahájí podzimní uměleckou sezónu pestrým programem řady renomovaných pražských muzeí a uměleckých institucí, soukromých sbírek, vybraných projektových prostor, uměleckých ateliérů a četných galerií, které budou prezentovat místní uměleckou scénu, ale i hostit umělce a galerie ze zahraničí. 

 

14. 9. – 11. 2. 2024 Za slovy / Centrum současného umění DOX

Nová výstava v Centru současného umění DOX Za slovy zkoumá způsoby, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců. 12. 9. – 12. 11. 2023 Marie Tomanová: As We Are / Galerie Dukla

Ostravská Galerie Dukla  představí tvorbu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové. Ta ve své výstavě As We Are vystaví portrétní fotografie pocházející především z jejího projektu New York New York z roku 2021, který autorka nazývá portrétem města skrze lidi. 

 

8. 9. – 1. 10. 2023 Martin Janíček: Retro-Repro / Galerie Jelení 

Výstava kombinuje fascinace fenoménem reproduktoru, českým kutilstvím a světem terénních nahrávek, které autor dlouhodobě pořizuje a občas využívá. Janíček je sochař, hudebník a konstruktér hudebních nástrojů, zvukových instalací a sonifikací architektury.

 

8. 9. – 14. 10. 2023 Linda Havrlíková: Lokální vlna / Galerie UM

V Galerii UM se představí projekt Lokální vlna doktorandky Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lindy Havrlíkové. Detailně v něm prozkoumává proces výroby vlněných textilií a sama se aktivně zasazuje o udržení tohoto řemesla. Výstava přibližuje nejen její vlastní tvorbu, ale i všechny aspekty, které vedou ke kýženému výsledku.

 

13. 9. – 18. 10. 2023  Jiří David: Oheň vyhasl, vlci zůstali / Sophistica Gallery

„Nehledám, jen očekávám, co může, ale nemusí přicházet? Zprvu tak jen tuším a jakoby vidím obrazy, které se odněkud vynořují. Možná z permanentního nevědomí (kolektivního, osobního)? Z probuzeného podvědomí? Nebo jen skrze neschopnosti území opakovat se cyklicky? Nevím. Nikdy předem nic nevím, vlastně ani vědět nechci. Neznám tak předem ani formu, která nejasně, stále nezřetelně krouží, shlukuje se kolem stejně nezřetelného obsahu,“ říká Jiří David o své nové výstavě, nazvané Oheň vyhasl, vlci zůstali, kterou můžete od 13. září 2023 vidět v Sophistica Gallery.

 

15. 7. – 5. 11. Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí 

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

19. 9. NA ANTIDEPRESIVECH O ANTIDEPRESIVECH – Beseda a křest knihy /  Městská knihovna Praha

Nová kniha NA ANTIDEPRESIVECH O ANTIDEPRESIVECH je určena pro všechny, které zajímá, jaké to je žít s antidepresivy i bez nich. Obsahuje 10 + 1 rozhovorů novinářky Kateřiny Kudláčové s lidmi, kteří mají vlastní dlouholetou zkušenost s užíváním antidepresiv. Křest knihy proběhne v klubovně Městské knihovny v Praze v úterý 19. září 2023 v 18.00 hodin . Podvečerem nás provede Magdaléna Trusinová, která na toto téma vytvořila také speciální díl podcastu ze série Studio duše. Vstup je zdarma a každý návštěvník akce si bude moci knihu rovnou odnést sebou domů.

 

20. 9. Noc literatury 

Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení – Noc literatury. Na několika místech bude čtení tlumočeno do českého znakového jazyka. Diváci si sami podle mapky volí místa a čtení, která navštíví. Mapku i brožuru bude možné si předem stáhnout na webových stránkách. Vstup na čtení je zdarma. Podrobný program a místa najdete na www.nocliteratury.cz/praha/

20. 9. Kateřina Tučková- autorské čtení z románu Bílá voda / Beseda Klánovice

Autorské čtení Kateřiny Tučkové z románu Bílá voda: román se strhujícím dějem je inspirován skutečnými událostmi, po nichž autorka řadu let pátrala v archivech a mezi pamětníky.

21. – 26. 9. Festival ilustrace a komiksu LUSTR / Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže to nejlepší z české scény za poslední dekádu.

 

21. 9. Poznej Tržnici: Komentovaná procházka bývalými jatky

Jak se jatka stavěla a co všechno se ví o jejich historii? Jaké dávné i nedávné příběhy ukrývají jednotlivé stavby? To vše se účastníci dozví na komentovaných procházkách s Kristianem Mejstříkem. Poznají industriální architekturu celého areálu, dozví se, jak fungoval jateční provoz a jeho technologické zázemí, navštíví bývalé stáje hovězího dobytka a zjistí, jakou symboliku v sobě nesou sochy postav s býky u vstupu na Bubenském nábřeží.

 

22.– 24. 9. Knižní veletrh LITR / Olomouc

Devátý ročník knižního veletrhu LITR, zaměřeného na autorské a umělecké publikace, se koná o víkendu 22.–24. září 2023 poprvé v prostorách Výstaviště Flora Olomouc. Představí na čtyři desítky malých nakladatelství, vydavatelství a tuzemských tvůrců z oblasti ilustrace, grafického designu a výtvarného umění. 

 

23. 9. Druhý ročník knižního festivalu BookFest / Kampus Hybernská

BookFest je putovní festival nakladatelů krásných a kvalitních knih a jejich autorů.

 

23. 9. Den hrdinů 2023 / Výstaviště Praha

Již osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů Na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému, a to v sobotu 23.9. od 11.00 do 17.00 hodin. Nadcházející ročník přinese také symbolickou oslavu 30 let samostatné České republiky a s tím související výročí záchranných složek jako Armáda ČR či Policie ČR. Kulaté výročí si však připomene také Hasičský záchranný sbor Hlavního města Prahy, a to úctyhodných 170 let od založení.

 

24. 9. Tvořivá hlína / Výstaviště Praha

V neděli 24 září můžete na Výstavišti Praha dát hlíně užitečný tvar. Je to skvělý pocit dát doma kytku do vázy vlastní výroby nebo darovat vlastnoručně vyrobený originální hrníček.

 


 

Kdykoli: Podcast RANT Prostoru

RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů.  S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo také navrhnout řešení.  

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (8. září 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Když je řeč o Radiu 1 – už máte knihu

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat