Co je v Praze zadarmo v březnu 2023

Nekonečno z 8000 knih  najdete v Městské knihovně v Praze / Foto  Lysander Yuen
Nekonečno z 8000 knih najdete v Městské knihovně v Praze / Foto Lysander Yuen

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 18. března 2023)

Vícedenní akce a výstavy zdarma:

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

 

1.3. – 2.4. Finalisté Czech Grand Design / Galerie České spořitelny

V Galerii České spořitelny si až do 2. dubna můžete prohlédnout tvorbu finalistů ve všech kategoriích cen Czech Grand Design. Výstava finalistů nabízí unikátní pohled na práci nejúspěšnějších českých autorů, kteří obdrželi nominaci na prestižní ocenění Czech Grand Design. Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku.

 

1.3. – 31.3. Březen – měsíc čtenářů  / Městská knihovna v Praze

Také letos si Městská knihovna v Praze připravila pro své čtenáře bohatou škálu aktivit a událostí, které se vážou k Březnu – měsíci čtenářů. Akce se přitom netýkají jen literatury a čtení, ale svou událost v programu si může najít každý. Více o programu najdete na stránkách knihovny www.mlp.cz.

 

22.10.2022– 2.4. 2023  Neboj, neboj! , Atrium Žižkov VÝSTAVA

Výstavní projekt Neboj, neboj! provede návštěvníky strachem nejen jako obecným pojmem, ale zejména jako jejich osobní emocí. Pomůže (nejen dětem) nahlédnout hravě a kreativně fenomén strachu z různých úhlů pohledu.

22.11.2022 – 3.3. 2023 Postiženi angličákem // Adámek Štěch / Kapsle 13 VÝSTAVA

6. 2. – 4. 3.  Jan Kroutil: To nejsou obrázky, to je pravda! / MLP Opatov VÝSTAVA

Na únorové výstavě Artotéky nechá pedagog, lektor a výtvarník Jan Kroutil nahlédnout návštěvníky do svých skicákových záznamů. Autor bezprostředně zachycuje okamžiky životních situací, které s dávkou nadsázky přetavuje do velmi svébytné a osobní výpovědi.

 

KALENDÁŘ:

 

01.03. 16:30 Kafe s farářem / Atrium na Žižkově

Každou první středu v měsíci můžete přijít do Atria na setkání s duchovním a rozhovor o věcech duchovních i neduchovních. Tuto středu se na vás těší Vít Uher, farář Římskokatolické farnosti sv. Prokopa na Žižkově. Najděte porozumění v těžkých životních situacích nebo přijďte si jen tak popovídat a odpočinout šálku dobré kávy. Vít se vám bude věnovat od 16:30 do 17:30. Diskrétnost je samozřejmostí. VSTUPNÉ ZDARMA, 60 MIN

2.3. 19.00 Soundtrack of Prague: Velká Praha / CAMP Praha   , FILM

Unikátní archivní filmové záběry, fotografie a územní plány společně se současnou elektroakustickou hudbou. Další z audiovizuálních večerů Soundtrack of Prague připomene 100 let od rozšíření našeho města na Velkou Prahu. Videoesej vytvořil Jaroslav Hrdlička a uslyšíte k ní živý hudební doprovod od Jana Buriana ml & mʊdʌki. Projekt Soundtrack of Prague pravidelně představuje projekty a hudební interprety, kteří se ve své tvorbě zabývají městskou tematikou. Akce se koná ve spolupráci archivu IPR Praha s kulturní platformou GOODGOOD, Archivem města Ústí nad Labem a Národním filmových archivem.

3. 3. v 16:30 hod. Procházka Vyšehradským hřbitovem 

Při procházce naším národním pohřebištěm si připomeneme nejvýznamnější osobnosti a všimneme si i umělecky cenných náhrobků, děl našich nejlepších umělců. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

3.3. 17.00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA Praha zítra? Domy a byty / CAMP Praha

Kolik lidí žije v hlavním městě? Jaké jsou zde ceny nemovitostí? Kolik je v Praze prázdných bytů a kolik se jich staví? A co může pro dostupné bydlení udělat město? Přijďte na komentovanou prohlídku výstavy, která popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko.

3.3. 19.00  Barbicania / CAMP Praha KINO

Filmaři Ila Bêka a Louise Lemoine strávili měsíc natáčením dokumentu o životě ve slavném brutalistickém komplexu Barbican Estate v Londýně i přilehlém Barbican Arts Centre. Jak žijí lidé v této zrealizované utopii, která vyrostla v centru města na místě vybombardovaném německými nálety během druhé světové války? Příběhy obyvatel vytváří kaleidoskop dojmů a provází diváka tímto multifunkčním komplexem. Filmařská dvojice Ila Bêka a Louise Lemoine spolu pracuje od roku 2005, kdy založila tvůrčí platformu Bêka & Partners. Ve vztahu k současné architektuře se ve své filmové tvorbě zaměřují zejména na hledání nových narativních forem. Velká Británie, Francie / Ila Bêka, Louise Lemonie / 2014 / 90 min / jazyk anglický, titulky anglické

4. 3. v 10:30 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za osobnostmi kultury

Z velkého množství významných osobností, pochovaných na Olšanských hřbitovech si při procházce  zavzpomínáme na osobnosti české kultury. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

4. 3. ve 12:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem 

Připomeneme si řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a osobností veřejného života, často  mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru.  Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Vinohradské hřbitovy).

5. 3. ve 12:00 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nachází se zde pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka tram, bus Sídliště Ďáblice).

9.3. 17:00 Severní proud / MLP Dům čtení Ruská FILM

Filmař z Drážďan spolu s přáteli sestrojí unikátní bóje vybavené GPS lokátorem a sleduje jak je evropská říční síť propojená s oceánem. Z původně sólové akce vzešlé ze zděšení nad tím, že evropský odpad zanáší i nejvzdálenější kouty planety, se Steffenovi podaří vytvořit vědecký projekt, na kterém se podílejí inženýři, oceánografové i veřejnost. Úchvatné záběry z monumentální norské přírody a scény týmového nadšení ze sledování trasy speciálních bójí střídají šokující obrazy kolonií plastů, které okupují civilizací dříve nedotčené přírodní scenérie. Večer uvádí Vlasta Bičáková

9.3. 19.00 Rethink Architecture: Rezidenční domy / CAMP Praha PŘEDNÁŠKA

Proč opravovat bytové i rodinné domy a nenechávat je chátrat, bourat je a na jejich místě stavět nové? Jaké netradiční konverze rezidenčních budov existují? A jak je můžeme rekonstruovat udržitelně, a pomoci tak jejich obyvatelům ušetřit náklady na bydlení při současném zvýšení komfortu žití? Udržitelné inovace jako tepelná čerpadla, solární panely či recyklace šedé vody navíc šetří peníze při provozu budovy. Klást důraz na udržitelné renovace rezidenčních budov pomůže i městům v budování jejich odolnosti. Inspirujte se z praktických příkladů, jak společnými silami můžete provést svoji rekonstrukci udržitelněji. První přednáška z cyklu Rethink Architecture o udržitelných rekonstrukcích budov představí rezidenční domy.

Každý přednášející v 15 minutách představí základní koncepty, které používá ve své praxi. Následuje panelová diskuze, kdy jsou možné dotazy publika v sále i těch, kteří se dívají na online přenos. Mezi přednášejícími budou specialisté i specialistky z mnoha oborů: architekti, krajinářští architekti, městští zastupitelé a další.

Na akci přijali pozvání: Robert Platje / Mei architects, Fenix I (v angličtině) Aleš Brotánek / ABateliér, Bytové domy Milín Michal Hošek / V Bezovém údolí

7.3. Vernisáž výstavy: Elizabeth Ida Novotná v KC BESEDA Klánovice   VÝSTAVA

 

8.3. 19:00 SOCHY DOMŮ  Diskuze o architektuře: Kintera, Koryčánek, Navrátil, Rameš, Vladimir 518 / Kunsthalle Praha DISKUSE

V diskuzním panelu v bistru Kunsthalle Praha vystoupí teoretik architektury ROSTISLAV KORYČÁNEK, popularizátor architektury VLADIMIR 518, architekt Hotelu Praha ARNOŠT NAVRÁTIL, pomocný stavbyvedoucí Obchodního domu Kotva ZDENĚK RAMEŠ, umělec a autor instalace KRIŠTOF KINTERA.

VSTUP ZDARMA S REZERVACÍ ➤ https://bit.ly/DiskuzeArchitektura

11.3. Dyzajn market Jaro 2023 / Výstavišti v Praze Holešovicích PRODEJNÍ VÝSTAVA

https://www.dyzajnmarket.com/

Největší a nejnavštěvovanější víkendová událost v Čechách, kde si autorskou tvorbu a design nejen prohlédnete, ale i nakoupíte. Jde o výběrovou prodejní výstavu, kde se navíc dobře najíte a napijete u vyhlášených streetfoodových stánků

14. 3. 2023 | 16:00 Tramvaje Tatra / MLP Ústřední knihovna – Klubovna PŘEDNÁŠKA

Velkoprostorové tramvaje řady T jezdí Prahou více než sedmdesát let. První cestující svezly v roce 1952. O deset let později začaly sloužit legendární vozy T3, které potkáváme dodnes, a které se staly jedněmi z nejpočetnějších tramvají na světě. Historii vozidel z továrny Tatra Smíchov nám přiblíží
Robert Mara, vedoucí archivu DPP.

 

15.3. IDYLA VERSUS HOROR: večer s norským podivnem / Čítárna, Kampus Hybernská

Knize Je nás pět norského autora Mattiase Faldbakkena i fenoménu podivna v severské, a především norské literatuře věnuje Skandinávský dům ve spolupráci s Čítárnou HYB4 a nakladatelstvím Kniha Zlín ve středu 15. března literární večer. Během něj si bude moderátorka Jitka Hanušová povídat s překladatelkami Zuzanou Mickovou a Jitkou Jindřiškovou. Debatu doplní čtení ukázek v podání herce Martina Severýna.

 

19.3. 09:00 Den Vltavy / kolem řeky Vltava v Praze

Více informací na https://www.vsevltavskyspolek.cz/

 

25.03. 11:00 KNIŽIŽKOV – FESTIVAL MALÝCH NAKLADATELŮ / Vozovna Žižkov

Malí nakladatelé – velká literatura! Vydávají jen pár knížek ročně, obvykle bez velkého humbuku, ale ty, které s nasazením a péčí vypraví do světa, mohou být vašimi přáteli po celý život. Přijďte si už potřetí zalistovat beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechněte si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Vstup zdarma.

28.3. 19.00  Praha zítra? Výtoňský most / CAMP Praha DISKUZE, STREAM

Železniční most pod Vyšehradem je jedním z 18 pražských mostů přes řeku Vltavu. Přes 120 let spojuje břehy Podolí a Smíchova, v současné době však rozděluje společnost. Most je nyní nejslabším místem trati, bude muset obsloužit současnou i budoucí poptávku po železniční dopravě. To může být zajištěno jen kombinací navýšení provozní rychlosti vlaků a přidáním třetí koleje. Na konci roku 2022 tak připravila Správa Železnic soutěžní dialog. Přijďte se podívat na prezentaci vítězného návrhu a zapojit se do další diskuze nad budoucností mostu i nové železniční zastávky Praha-Výtoň.

29.3. 19.00 TALK SHOW Camping s Ondřejem Cihlářem: Vítěz ceny Czech Grand Design a Jsem v obraze / CAMP Praha

Jak se stát jedním z nejúspěšnějších designérů roku? Jak komunikovat složitá témata jednoduše a přehledně? Ondřej Cihlář si do dalšího dílu talk show pozval jednoho z finalistů cen Czech Grand Design. Do výběru se dostalo 80 tvůrců a firem. Od revolučního zpracování hasícího přístroje přes kabát ušitý z peřiny, vizuální identitu pro neziskovou organizaci nebo navigační systém hlavního města Prahy až po nadějný materiál z recyklovaného plastu. Kdo letos získá toto prestižní ocenění v jedné z 8 kategorií? Do druhého křesílka usedne Johana Bázlerová, která na svém profilu @jsemvobraze informuje o aktuálním dění.

31.3. KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA Praha zítra? Domy a byty / CAMP Praha

Kolik lidí žije v hlavním městě? Jaké jsou zde ceny nemovitostí? Kolik je v Praze prázdných bytů a kolik se jich staví? A co může pro dostupné bydlení udělat město? Přijďte na komentovanou prohlídku výstavy, která popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko.

31.3. 19.00 Kulový blesk / CAMP Praha FILM

Připravit, zorganizovat a provést výměnu dvanácti bytů je dílo hodné mistra. Tím ovšem dr. Radosta, jehož excelentně ztvárnil Rudolf Hrušínský, také je. Náhlé těžkosti a komplikace řeší s grácií za pochodu a pro jistotu, aby se v den D všechno povedlo, provede malou generální zkoušku, která odhalí mnohé. Objeví se rovněž drobné problémy, způsobené např. svatbou objednanou na nevhodný termín nebo váháním některých účastníků akce. Zmatek, jenž málem zhatí celou operaci, vyvolá noční cvičení, vyhlášené opilým psychologem Knotkem. Československo / Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský st. / 1979 / 82 min. / jazyk český

 

Comments

comments

Vyhledat