Co je v Praze zadarmo v březnu 2024

Foto Denis Poltoradnev /  Pixabay
Foto Denis Poltoradnev / Pixabay

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 29. února 2024)

Akce zdarma:

 

13. 3. – 16. 7. Umění mezi nebem a zemí / Galerie Kooperativy

Známe ten pocit nejspíše všichni, vzpomínka z dětství – zahrada táhnoucí se, kam oko nevidí, nekonečná cesta do lesa, nedozírná hladina rybníka. Vjemy naší mladosti život po dekády obrábí do nicotnosti, až na hranici vyhasnutí, do bezčasí, kde obzor už jímá zmar. Tak se vrší generace za generací a horizonty věků se stírají a mizí. Němými a přece výmluvnými svědky oněch pravých dějů jsou a zůstávají obrazy mistrů.

19. 1. – 22. 5. Veronika Psotková: Beze Strachu / Artium Bořislavka

 

15. 2. – 17. 3. Art Grand Slam / SmetanaQ Gallery

V pražské SmetanaQ Gallery se od 15. února do 17. března 2024 představí výstavní projekt Art Grand Slam, za nímž stojí kulturní platforma Sport in Art. Prezentuje práce současných českých vizuálních umělkyň a umělců, kteří se ve své tvorbě dotýkají tématu v podmnožině pohybu a sportu.

 

KALENDÁŘ

 

1. 3. v 16:30 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti zde pochované a všimneme si i umělecké výzdoby, kterou tvořili ti nejvýznamnější sochaři a architekti své doby – od 19. století do dnešních dní. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

2. 3. Kulturní den Eigasai 2024 / Lucerna Galerie

Tradiční sobotní den věnovaný rodinám a milovníkům všeho japonského v Galerii Lucerna.

2. 3. v 11:00 hod. – Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu arch. A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).

 2. 3. ve 13:30 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným – dle návrhu arch. Vlastislava Hofmana je na světě jediný s kubistickým tvaroslovím. Především se zde ale nachází pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů. Najdeme tu ale také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

2. 3. Excessive Visage (DE), IPU / Klubovna 

Exploze žánrů. Hravost se silou laviny. Ošemetná bestie. Chňapavé decibely. Násilná regurgitace zvuku. Sonická krajina plná neočekávaných zlomů, nad kterou se jako roztočený bič nese hlas Larissy Blau.

2. 3.  14.00 a 15:30  KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA – CAMP TOUR: Tramvají na Dědinu

Víte, kam nově vedou troleje? Minulý rok byly dokončeny tři úseky tramvajových tratí. My se na březnové komentované projížďce vydáme přes Vítězné náměstí až na Dědinu! Ani dvacítkou, ani dvacet šestkou, ale naší Architram 9219. Jak tramvaje prospěly rozvoji této části města? A které zásadní projekty po cestě mineme? O tom všem budeme mluvit s průvodcem a moderátorem Jiřím Jarošem z IPR Praha. Vyrážíme ve 14:00 nebo 15:30 ze zastávky Botanická zahrada (směr Karlovo náměstí).

3. 3. 16:00 Norsko na jachtě i po souši / KKAFE

Spatřete Norsko novýma očima, tak jak jej zažil Tomáš Kůdela.

4. 3. 19:00 VERNISÁŽ Václav Benedikt: Místa v čase / Čítárna Unijazz

Vernisáž výstavy Václava Benedikta, hlavního představitele lyrické abstrakce a analytické malby. Umělecké činnosti, především malbě, grafickým technikám a knižní ilustraci, se věnuje více než čtyřicet let a jeho dílo je zastoupeno v četných sbírkách v ČR i v zahraničí. Vernisáž hudebně poetickým vstupem okoření Pavel Tylšar a spol.

5. 3. úterý 19:00 POSLECHOVKA: Jazzmánie Vladimíra Kouřila #249 / Čítárna Unijazz

Nadčasový jazzový kaleidoskop v tradičním čítárenském poslechovém pořadu. Varhaník Jimmy Smith s kytaristou Kennym Burrellem budou v Tablu moderního jazzu připomínkou dalších nadčasových osobností jazzové historie. V Kaleidoskopu současného jazzu zahraje třetí ze série tří různých trií Charlese Lloyda, nahraných v roce 2022, polská pianistka Kasia Pietrzko, pražský mezinárodní Jazz Dock Orchestra; dále se zjeví souvislosti hudby Johna Cage a jazzmanů Glauka Veniera či Ambrose Akinmusira. Na závěr svým hard bopem všechny roztančí McCoy Tyrner v koncertním záznamu z roku 2009, v čemž mu napomohli také kytarista Bill Frisell nebo saxofonista Gary Bartz.

6. 3. 18:15 Karaoke Blues / Kino Světozor

Ansa pracuje v supermarketu a své večery obvykle tráví v prázdném bytě. Dělník Holappa zase rád tráví čas s lahví kořalky. Při náhodném setkání v karaoke baru mezi nimi přeskočí jiskra a tito sympatičtí vyděděnci tak mají konečně šanci na věčnou lásku. Dokáží dvě osamělé duše hledající štěstí zdolat nástrahy v podobě nesmělosti, ztracených telefonních čísel, mužovy příchylnosti k alkoholu a dalších nepřejících okolností? Svérázný finský režisér Aki Kaurismäki natočil vlastní okouzlující pojetí osudové romance prodchnuté láskou k filmu a humorem, které na festivalu v Cannes získalo Cenu poroty.

7. 3. BARBARA / Kino Goethe

Snímek známého německého filmaře Christiana Petzolda se odehrává v létě 1980. Mladá lékařka Barbara si podala žádost o vycestování. Za trest je ale přesunuta do provinční nemocnice. Zatímco Barbařin milenec ze západního Německa připravuje její útěk přes Baltské moře, ona svědomitě pracuje na dětské chirurgii… Barbara je tichý film, na hony vzdálený ideologickému diskurzu. Nabízí velmi přesný obraz jednoho života v bývalé NDR.

6. 3. středa 18:00 ŠACHY Unijazz Open / Čítárna Unijazz

Pravidelný otevřený šachový turnaj pro hráče a hráčky všech úrovní.

8. 3. Příští stanice Finsko / Skautský institut v Rybárně

Představení únorového čísla časopisu PLAV – měsíčník pro světovou literaturu věnovaného finské přistěhovalecké literatuře.

 

10. 3. Den otevřených dveří na Pražském hradě 

Pro návštěvníky jsou připraveny dva okruhy, které si budou moci projít a dostat se tak do řady běžně nepřístupných sálů a prostor v nichž se odehrávají nejvýznamnější státní, protokolární a společenské události. Zdarma zpřístupněna bude také Katedrála sv. Víta, Starý královský palác, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička a zahrady. Reprezentační prostory Pražského hradu budou otevřeny od 9 do 17 hodin. Poslední vstup bude možný v 16:30.

10. 3.  17.00 KINO +DISKUZE (anglicky) Skin of Glass / CAMP Praha

Filmařka Denise Zmekhol prozkoumává mistrovské dílo svého otce – výškovou kancelářskou budovu Wilton Paes de Almeida v Sao Paulu ze 60. let. Jenže ta je dnes v dezolátním stavu a Denise se skrze ni seznamuje s drsnou sociální nerovností Brazílie. Ve věžáku bydlí stovky lidí bez domova a modernistický projekt architekta Rogera Zmekhola pomalu chátrá. Železobetonovou konstrukci elegantně zahalenou do skleněného hávu doplnily v průběhu let graffiti po celé její výšce i délce. Bližším poznáním stavby se režisérka postupně vyrovnává s odchodem svého otce i zánikem jeho díla.

10. 3. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za sochařskými díly

Procházka Olšanskými hřbitovy jako galerií pod širým nebem – ukážeme si umělecky cenné náhrobky 19. – 20. století, zdobené díly nejlepších sochařů své doby. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

11. 3. pondělí 19:00 BESEDA: Radio 1 nablízko #2: Reggae klub / Čítárna Unijazz

Radio 1 nablízko je zbrusu nová série pořadů, ve které Jana Kománková, Jerry Žák, DJ Kaya a další osobnosti Radia 1 uvedou své pořady v rámci živé besedy v Čítárně Unijazz. V březnu nás čeká další díl pořadu, tentokrát věnovaný nejstaršímu pořadu Radia 1, Reggae Klubu s DJ Kayou. Na programu bude vše, co do Reggae Klubu tradičně patří, riddimy i klasické hity, informace o zajímavých koncertech, parties, festivalech, křtech desek. Těšit se můžete na aktuální hudební nahrávky, ale také na zážitky, vzpomínky, komentáře i vizuální materiály, které by se do běžného rozhlasového formátu nedostaly.

12. 3. úterý 19:00 Argo: Vrah je zahradník / Čítárna Unijazz

Anebo není? Kdyby to jen bylo tak jednoduché… tak by kriminalisté neměli co vyšetřovat a detektivkáři co psát. Jak se dneska píšou detektivky? Spolupracují jejich autoři s policií? A jak vnímají opravdoví vyšetřovatelé knihy, které o jejich profesi vznikají? O tom si budou povídat spisovatel František Šmehlík, loňský držitel ceny Magnesia Litera za detektivku roku, kriminalista Josef Košek a další hosté. A možná přijde i zahradník…

14. 3.  17:00 Architektura na Hradě: Jan Kotěra III. – Pozdní období ve stylu neoklasicismu / přednáška / Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Třetí přednáška historika architektury Zdeňka Lukeše o zakladateli české moderní architektury Janu Kotěrovi se zaměří na Kotěrovu tvorbu po roce 1910 a na jeho působení na AVU. Vstup zdarma, rezervace nutná

14. 3. 18:00 BALÓN / Kino Goethe

Léto 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a více než dva roky připravují riskantní plán. Pomocí horkovzdušného balónu, který si sami postavili, chtějí uprchnout z Východního Německa…

14. 3. ve 14:24 hod. – Olšanskými hřbitovy za osobnostmi hudby (1. část)

V Roce české hudby se na Olšanských hřbitovech zaměříme na hudebníky, skladatele i pěvce, autory libret k operám, a povyprávíme si o jejich dramatických osudech. Víte, kde je pochován ve své době věhlasný italský skladatel Ricci, Smetanova první žena či jeho dceruška Bedřiška? Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u boční brány od Flory (zastávka Flora).

16. – 17. 3. Dyzajn market Jaro 2024 / Výstaviště Praha

18. 3. 19:00 FILM: 1989: Chceme dýchat / Vstup volný

Nový snímek Karla Strachoty z roku 2023 je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

21. 3. 17:00 Umění na Hradě: Pražský hrad za Rudolfa II. očima dobových návštěvníků / přednáška / Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Historička umění Markéta Ježková představí Pražský hrad za Rudolfa II., kdy už tehdy patřil mezi “turisticky” atraktivní lokalitu. Navštěvovali jej jak zahraniční cestovatelé, tak diplomaté a vyslanci, a na všechny zanechal velký dojem, i když si jej mnozí mohli prohlédnout pouze zvenku. Přednáška přiblíží, jak probíhaly dvorské audience i oficiální přijetí v okolních palácích. Vstup zdarma, rezervace nutná

24. 3. v 10:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem

Budeme vzpomínat na řadu literátů, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru a mnohé další. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

24. 3. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 19. a 20. století

Procházkou zavzpomínáme na umělce, na které si ještě sami dobře pamatujeme – oblíbení herci, výtvarní umělci, literáti, jakými byli např. Vladimír Menšík či Ladislav Smoljak. Zároveň si připomeneme hybatele veřejného života konce 19. století, mezi nimi zakladatele Sokola Tyrš a Fügner a další velké osobnosti. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

27. 3. Literární kavárna s časopisem Plav: Zdivočelé alter eko / Francouzský institut v Praze

Představení čísla Plavu věnovaného québecké ekologické dystopii a zdivočení, které sestavil romanista Petr Kyloušek a realizovala redaktorka Anna Lebedová.

 

27. 3. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Zuzana Pokorná a Ondřej Sedláček / CAMP Praha

Labuť, kachna, srna, sojka, zajíc, liška, bobr i jezevec. Jaká zvířata potkáte v Praze? Co jim nejvíc škodí? Kolik žije v metropoli labutí a proč je tu tolik vodních ptáků? A víte, že když najdete zraněné zvíře, neměli byste ho krmit? Pozvání do dalšího Campingu přijala Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Druhým hostem je Ondřej Sedláček, který učí a bádá na katedře ekologie PřF UK a krom toho působí v neziskové organizaci Ochrana fauny ČR. Je také hlavním odborným poradcem výstavy Planeta Praha i stejnojmenné knihy a filmu.

 

 

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat