Co je v Praze zadarmo v únoru 2024
Aktuální akce bez vstupného v Praze.
Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !
(aktualizováno 1. února 2024)
Akce zdarma:
Příběhy z NDR ukazují od září 2023 do února 2024 vybrané kapitoly z kulturních a politických dějin zaniklé Německé demokratické republiky.
V pražské SmetanaQ Gallery se od 15. února do 17. března 2024 představí výstavní projekt Art Grand Slam, za nímž stojí kulturní platforma Sport in Art. Prezentuje práce současných českých vizuálních umělkyň a umělců, kteří se ve své tvorbě dotýkají tématu v podmnožině pohybu a sportu.
1. 2. – 29.2. S námi sami sebou / Centrum Černý Most
Výstava S námi sami sebou představuje portréty lektorek, dobrovolnic, klientek a zakladatele @ŽIVOTa90, vznikla během speciálního dobrovolnického dne. Více na www.zivot90.cz/snamisamisebou
KALENDÁŘ
1. 2. Vernisáž fotografií Hynka Čermáka / KC Beseda Klánovice
Žena-akt není pro fotografa Hynka Čermáka pouhou pasivní animální figurínou. Žena-akt má v jeho fotografiích vždy aktivní roli. Presentuje se jak ve své archetypální podstatě bohyně velkého gesta a věčného zrození, tak jako nositelka a personifikace něhy, touhy a lásky, ale také nezkrotného orgiastického erótu.
1. 2. ve 14:30 hod. Olšanskými hřbitovy za umělecky cennými náhrobky 20. století
Zaměříme se na náhrobky zdobené plastikami nejvýznamnějších sochařů 20. století (Sucharda, Štursa, Šaloun, Mařatka,…) často ve spolupráci s věhlasnými architekty své doby (Gočár, Kotěra, Novotný a další). Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka Želivského).
3. 2. 14:00 a 15:30 CAMP TOUR: Tramvají do Slivence
Víte, kam nově v Praze dojedete tramvají? Minulý rok byly dokončeny tři úseky tramvajových tratí. My se na únorové komentované projížďce vydáme po jednom z nich. Pojedeme přes barrandovskou estakádu až do Holyně a Slivence! Ani čtyřkou, ani pětkou, ale naší Architram 9219. Jak tramvaje prospěly rozvoji této části města? A jaké zásadní projekty po cestě mineme? O tom všem budeme mluvit s průvodcem a moderátorem Jiřím Jarošem z IPR Praha. Sraz: 15 min. před začátkem programu na tramvajové zastávce Botanická zahrada (ve směru Karlovo náměstí)
5. 2. 19:00 VERNISÁŽ: Iva Grundová a Vladimír Wagner / Čítárna Unijazz
Vernisáž výstavy Vladimír Wagner: Příroda atd… a Iva Grundová: Vrstvy. Vladimír Wagner přináší trochu jiný pohled na přírodní motivy, soustředí se na detaily přírodnin – zachycuje výraznou linii listů rozkrojeného zelí, výstupky na hlavě celeru, vnitřek dýně hokkaido. Vrstvy minulostí i přítomnosti, odhalování a ukrývání jsou pak námětem Ivy Grundové.
6.2. 19:00 Jazzmánie Vladimíra Kouřila #248 / Čítárna Unijazz
Nadčasový jazzový kaleidoskop v tradičním čítárenském poslechovém pořadu. V Tablu moderního jazzu zahraje John Coltrane a Kenny Burrell. Ze současného jazzu se představí Aaron Parks, norský orchestr z Trondheimu a Julian Lage. Dále uslyšíte Thomase Strønena, Ayumi Tanaku a Luďka Hulana.
7. 2. 2024 | 18:00 Autorský večer Víta Dana Kolingera / Dům čtení (Ruská)
Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v 80. letech publikoval v samizdatu. Jeho zatím poslední básnickou sbírkou je Dopoledne s mátovým čajem (Tofana- Jiří Raichl, 2023) s doslovem Petra Náhlíka.
8. 2. 17:00 FILM: Autoportrét / Dům čtení (Ruská)
„Chtěla jsem zůstat navždy dítětem,“ říká norská umělkyně Lene Marie Fossen. Drobná osmadvacetiletá dívka bojující s anorexií fyzicky nikdy neprošla pubertou. Přestala jíst, když jí bylo deset let. Od té doby nemoc zcela ochromila nejen její tělo, ale i myšlenky. Radost ze života se probudila až s novou vášní, portrétní fotografií.
8. 2. 2024 | 18:00 Čtenářský klub: spisovatelé indického původu / MLP Korunní
V únorovém čtenářském klubu se zaměříme na současné spisovatele indického původu, jako jsou Arundhati Roy, Rohinton Mistry nebo Salman Rushdie, kteří se snaží osobitým způsobem reflektovat ve svých knihách kulturu, historii a rozporuplnost Indie.
10. 2. Masopustní rej Vzletu
Rej masek a loučení se zimou pro vás připravuje i letos Vzlet společně s Městskou částí Praha 10. Zahájení na náměstí Svatopluka Čecha. Na masopustním ohni si opečeme špekáček a načerpáme síly na veselý průvod Vršovicemi. Maškary na chůdách a živá muzika nás doprovodí až do vzletího velkého sálu, kde celou akci završíme mejdanem s energickým disco-balkánem v podání Circus Brothers od 19:30.
10. 2. v 11:00 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem
Budeme vzpomínat na řadu literátů, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru a mnohé další. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).
10. 2. ve 13:30 hod. – Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století
Zavzpomínáme na velké osobnosti spjaté s poměrně nedávnou minulostí – kromě Jana Palacha jsou to především významní umělci, oblíbení herci, výtvarní umělci a literáti. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).
11. 2. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za umělecky cennými náhrobky
Procházka Olšanskými hřbitovy jako galerií pod širým nebem – ukážeme si umělecky cenné náhrobky 19. – 20. století, díla nejlepších sochařů a architektů své doby. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).
13. 2. Praha zítra? Vltavská filharmonie / CAMP Praha
Budova Vltavské filharmonie je jedním z nejočekávanějších projektů, které v Praze vzniknou v příštích desetiletích. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty, kteří odevzdali 19 soutěžních návrhů. V květnu 2022 z nich vzešel vítěz – dánské studio Bjarke Ingels Group. To následně rozpracovalo soutěžní návrh do podrobné architektonické studie, která zohledňuje také participaci s veřejností, obyvateli Prahy 7, místními komunitními aktéry, stejně jako diskuze s odborníky na akustiku, dopravu či zeleň. Jak návrh nyní vypadá? A jaké jsou další kroky? Přijďte na komentovanou prohlídku výstavy věnované této nové dominantě! Provede vás manažerský tým Vltavské filharmonie, náměstek pro rozvoj Petr Hlaváček a zástupci IPR Praha.
13. 2. Masopustní průvod s Lučinkou / KD Mlejn
Průvod masek vedený tanečníky z Folklorního souboru Lučinka, chůdaři a muzikanty přiblíží staročeské tradice.
13. 2. 19:00 Argo: K Helmovskému jezu – křest básnické sbírky / Čítárna Unijazz
Opožděná básnická prvotina Aleše Berného nabízí působivé epické pásmo z pražského Podskalí: rozhovor (lhostejno, zda imaginární či skutečný) s někdejší láskou se v něm mísí s obrazy z dětství, líčením nevratné proměny celé čtvrti a tragickým příběhem jedné podskalské rodiny. O hudební doprovod se postará uskupení Šílený Fridrich (https://bandzone.cz/_109076), pro které Aleš Berný skládá písničky a píše texty.
14. 2. 8:00 Unijazz Open / ŠACHY / Čítárna Unijazz
Pravidelný otevřený šachový turnaj pro hráče a hráčky všech úrovní.
17. 2. ve 13:00 hod. – Nejstaršími částmi Olšanských hřbitovů
Projdeme historií Olšanských hřbitovů, povíme si o významných osobnostech 19. století, zde pochovaných, všimneme si umělecky cenných pomníků tohoto období. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před boční branou u Flory (zastávka Flora).
22. 2. Camping s Ondřejem Cihlářem: Michal Kašpárek a Petr Šesták / CAMP Praha
Děda, otec, dcera. Tři pohledy na svět, který se neustále mění. Jak najít shodu mezi různými věkovými i názorovými skupinami? Pozvání do dalšího Campingu přijal publicista a překladatel Michal Kašpárek, jemuž minulý rok vyšel román Fosilie, věnovaný mezigeneračním nedorozuměním. Druhý host, Petr Šesták, rovněž píše, ale také fotografuje a provozuje analogové fotoautomaty. Je například autorem knihy Vyhoření, která řeší konflikt mezi cyklisty a automobilisty, či knihy Kontinuita parku, jež ukazuje, že hlavní hranice nevedou mezi zeměmi, ale mezi venkovem a městem.
23. 2. | 18:00 KiDÓ / Ústřední knihovna – Velký sál
Slavnostní premiéra cinemagrafové pohádky KiDÓ. pro dětské diváky ve věku 6–12 let, která bojuje proti šikaně a násilí mezi dětmi.
26. 2. 19:00 Radio 1 nablízko: Oživlá Hitparáda Radia 1 / Čítárna Unijazz
Zveme Vás na úvodní večer pravidelného občasníku „Radio 1 nablízko“. Představíme si práci moderátorů R1 ve „speciálním offline vydání“ pravidelného klasického pořadu Hitparáda Radia 1. Na programu bude aktuální hudba z Hitparády a diskuse s moderátory Jerrym Žákem a Janou Kománkovou.
25. 2. v 11:00 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem
Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti, zde pochované, a všimneme si i umělecké výzdoby, kterou tvořili sochaři a architekti své doby – od 19. století do dnešních dní. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.
25. 2. ve 13:30 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem
Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným – dle návrhu arch. Vlastislava Hofmana je na světě jediným s kubistickým tvaroslovím. Především se zde ale nachází pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů. Najdeme tu ale také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).
27. 2. 19:00 Večer s Revolver Revue / Čítárna Unijazz
Komponovaný večer s knihou Miloše Doležala Tady nikdo není, jen já a dalšími autory RR.
28. 2. 2024 | 18:00 Turecká literatura / Ústřední knihovna – Klubovna
Do Turecka, rozkročeného mezi Asií a Evropou, stále ještě s aurou Orientu, vás zavedeme prostřednictvím knih. Kromě už slavného Orhana Pamuka se seznámíme s autory těchto jmen: Zülfü Livaneli, Nadim Gürsel, Çiler Ilhan, Serdar Özkan, nebo Burhan Sönmez a Elif Shafak.