Goethe Institut připomíná opomíjené příběhy z NDR

Příběhy z NDR. Walter Womacka, mozaika
Příběhy z NDR. Walter Womacka, mozaika "Náš život" na fasádě Domu učitelů. Berlín, Alexandrovo náměstí. Foto Christian Thiele

Komentované prohlídky bývalého východoněmeckého velvyslanectví v Praze, debaty s českými a německými historiky a pamětníky, fotografie agentů Stasi, výstava k východoněmecké literatuře nebo filmová řada snímků z či o NDR: Goethe-Institut od září připomíná opomíjené či nepříliš známé příběhy z bývalé Německé demokratické republiky. 

Od září 2023 do února 2024 představujeme široké veřejnosti vybrané kapitoly z kulturních a politických dějin bývalé Německé demokratické republiky,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu v České republice Sonja Griegoschewski: „Nechceme přitom interpretovat dějiny a budit nostalgické pocity. Jde nám o to zaobírat se příběhy a tématy, které s NDR souvisejí.“

V popředí přitom stojí v Česku nepříliš známé osobnosti východoněmecké kultury, jako například písničkář (a spolupracovník tajné služby) Gerhard Gundermann nebo východoněmeckým režimem vyhoštěný literát Thomas Brasch. Je a mnohé další představí filmová řada kina Goethe. Prominentní autoři a autorky východoněmecké literatury pak od října uvede výstava v Goethe-Institutu. A výraznou úlohu v celém tématu sehraje i jedna pozoruhodná nemovitost.

„Společně s Prague City Tourism nabídneme komentované prohlídky budovou bývalého východoněmeckého velvyslanectví v Praze, v níž od znovusjednocení Německa sídlí právě Goethe-Institut,“ vysvětluje vedoucí knihovny institutu Petra Kulovaná. V rámci prohlídek, které budou od 7. října nabízeny každé úterý a dvě soboty v měsíci, se návštěvníkům otevřou jindy nepřístupné prostory secesního paláce na Masarykově nábřeží 32 (jako například sauna východoněmeckých velvyslanců). Vyprávěny přitom budou příběhy např. o deseti východoněmeckých velvyslancích v Československu.

V září a říjnu je ve druhém patře Goethe-Institutu k vidění fotografická výstava, jejíž snímky pocházejí z archivů Stasi, tedy bývalého ministerstva pro státní bezpečnost. Velkoformátové fotografie vybral německý umělec Simon Menner, jenž tak divákům umožnil vhled do bizarního, znepokojivého a nezřídka i útrpně úsměvného světa východoněmeckých tajných služeb.

„Důležité jsou pro nás samozřejmě také diskuze s pamětníky a s historiky,“ dodává Sonja Griegoschewski. „Na listopad proto například připravujeme debatu, jíž se kromě českých a německých historiků zúčastní také bývalý velvyslanec v Berlíně František Černý nebo první ředitel Goethe-Institutu v Praze, Jochen Bloss.“

Výstavy, filmová představení a další kulturní akce k tématu NDR jsou volně přístupné. Komentované prohlídky bývalým velvyslanectvím, dnes Goethe-Institutem, bude možné objednávat přes rezervační systém Prague City Tourism. Bližší informace o programu a termínech najdete na www.goethe.de/cesko/NDR.

Příběhy z NDR

září 2023 – únor 2024

Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

 www.goethe.de/cesko/NDR

Comments

comments

Vyhledat