Co visí lidem na stěnách? Nejčastěji fotografie rodiny a přátel, čtvrtina se obklopuje obrazy
Průzkum o vztahu Čechů k výtvarnému umění, který si nechal zpracovat projekt 100ks.cz, ukázal, že nějaký druh originálního výtvarného umění se nachází ve 26 % domácností. Nejčastěji se tam dostalo jako dar. Vysoká cena odrazuje od koupě umění 45 % lidí, přitom možností, jak si pořídit současné české umění dostupně, je již na trhu víc.
Online průzkum s 1000 respondenty o vztahu Čechů k výtvarnému umění, který zpracovala výzkumná agentura Behavio, zjišťoval, čím se lidé ve svých domovech obklopují, zda mají s nákupem zkušenosti, co je od něj případně odrazuje nebo kolik jsou za umění ochotni zaplatit. Podle zadavatele průzkumu, zakladatele projektu 100ks.cz Jakuba Svobody se ukázalo, že lidé by se uměním obklopovali více, ale kvůli předpokládané vysoké ceně a neznalosti jak trhu, tak umělců, to spíše odsouvají.
Kde se vlastně umění kupuje?
- Z výzkumu vyplynulo, že 52 % lidí dostalo nějaké umění jako dar, s koupí má zkušenost 38 % respondentů a 33 % nějaké umění zdědilo.
- Kde sehnat dílo žijícího českého umělce ví přesně pouze 9 % respondentů, „tak trochu” 32 % a zbylých 59 % vůbec netuší.
Od nákupu současného českého umění nejčastěji odrazuje vysoká cena, tento důvod uvedlo 45 % respondentů. Další důvody, proč lidé s nákupem umění váhají, jsou to, že je umění nezajímá (34 %) a skutečnost, že je žádné dílo dosud neoslovilo natolik, aby si ho chtěli koupit (25 %). Zároveň 56 % respondentů odpovědělo, že nákup umění pro ně aktuálně není priorita. Průzkum byl realizován v říjnu, s blížícími se Vánoci by se toto číslo mohlo mírně upravit.
Čím se lidé obklopují?
Na stěnách lidem visí nejčastěji fotografie rodiny a přátel (56 %), nějaký druh originálního díla (26 %), dekorativní obraz (25 %) nebo reprodukce výtvarného díla (21 %). Pouze 12 % pak odpovědělo, že nemá na zdech nic. „Lidé většinou nechtějí mít doma holé stěny, jen často sahají po generických dekoracích a reprodukcích, jejichž nákup je nejlevnější a nejjednodušší. Umění od současných umělců už ale také nemusí být nedostupné,“ komentuje průzkum jeho zadavatel a zakladatel projektu 100ks.cz Jakub Svoboda.
Vyznáte se v umění?
„Pouze 16 % respondentů bylo navíc schopno vyjmenovat alespoň jednoho žijícího českého umělce a většinou se střídala pouze dvě jména, Jan Saudek a David Černý. I to se snažíme s naším projektem změnit. Proto spolupracujeme s odborníky, kteří nám pomáhají zviditelňovat žijící autory a autorky,” dodává zadavatel průzkumu a zakladatel projektu 100ks Jakub Svoboda.
Nepřehlednost a uzavřenost českého trhu s uměním se Jakub Svoboda rozhodl vyřešit založením platformy 100ks.cz, která nabízí současné české umění vybrané odbornými kurátory v dostupné podobě uměleckých tisků. Těch vždy vzniká pouze 100 kusů a všechny jsou očíslované a podepsané autory. Jejich hodnota bývá často až dvacetkrát nižší než originálů, nejlevnější stojí 2820 Kč.