ČR nemá dětský hospic. Rozhodli se to změnit.
Zabývat se myšlenkou na hospic, notabene dětský, zní jako cosi temného. Je to něco, o čem hodně lidí asi ani nechce vědět. Jenže umírání a nevyléčitelné nemoci patří k životu nás všech a zavíráním očí to nezmizí. Dětský hospic v České republice navíc ani není, i když některé “dospělé” mohou pečovat i o dětské pacienty. Specializované zařízení je ovšem praktičtější, už proto, že na rozdíl od hospiců pro dospělé, které jsou koncipovány jako zařízení na dožití posledních dnů a týdnů, fungují dětské hospice třeba v Británii jako místa, která dlouhodobě pomáhají rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi, a mohou nabídnout specifické služby.
“Zjistili jsme, že v zahraničí dětské hospice fungují,” řekla nám zakladatelka vznikajícího dětského hospice Dům pro Julii Radka Vernerová. “A že taková místa v ČR vůbec nemáme, což nechápu.”
Vernerová se věnovala činnosti v neziskových projektech (onkologie, pomoc domovu seniorů) už léta, ale spíše doplňkově k práci nebo mateřské dovolené. “Hospicová tematika nám byla blízká. Nemůžeme z rodin sejmout to největší břímě, ale můžeme sejmout vše ostatní,” řekla nám k poslání dětského hospice, který má vyrůst v Brně. “Až ho vybudujeme, vrhneme se na chráněné bydlení pro dospělé autisty,” netají se ambiciózními dlouhodobými cíli.
PODNIKATELÉ A DOBROVOLNÍCI
Brno má dětskou nemocnici, kam jezdí pacienti z dalekého okolí, a také je to místo, kde Radka Vernerová a její kolegové bydlí. Zde také otevřeli neziskový krámek. Dobrý obchod pro Julii přijímá darované oblečení a další předměty a finance z jejich prodeje pomáhají projektu. V Británii, kde se byli na fungování hospiců podívat, jim řekli, že obchůdek je pro takovou věc klíčový a má smysl ho budovat i jako místo setkávání s lidmi, zejména když budova samotného hospice zatím existuje pouze v myšlenkách.
Náklady na vybudování by měly být kolem 80 milionů, věci pomáhají také dobrovolníci nebo podnikatelé: Například Richardova limonáda dává z každé prodané lahve dvě koruny právě Domu pro Julii. “Nejradši bychom měli soukromé donátory, protože pak člověk není svázán pravidly a zakázkami. A síla lidí je neskutečná,” raduje se. “Mnozí mají dojem, že lidé nechtějí peníze dávat a ani je nemají, ale není to pravda. Jak se dostanete do neziskového sektoru, potkáte perfektní lidi a víte, že mají touhu pomáhat. Někomu je bližší pomoc v Africe, nědo pomáhá zvířatům a někoho osloví to, že tu nemáme takové místo, jako je dětský hospic.”
Ten má v tuto chvíli jasné umístění – pozemek je už zajištěn – ale samozřejmě vyvstává hromada otázek k vyřešení, včetně například legislativních. “Dětský hospic je kombinací zdravotních a sociálních služeb,” vysvětluje Vernerová s tím, že od hospicu pro dospělé se liší. “Je to primárně odlehčovací služba. Může přijet celá rodina, můžou předat péči a být takzvaně jen rodiči, můžou u nás mladistvého nechat a odjet na dovolenou. Když pečujete třeba 6 let den co den a případně máte ještě zdravé dítě, se kterým jste nikdy nebyli plavat, hledáte možnost, jak si od péče odpočinout a zažít něco se zdravým sourozencem.” Terminální stadium je pak možné prožít doma nebo v hospici, “ale nemusí to být v nemocnici,” zdůrazňuje Radka Vernerová.
ZDRAVÝ VZTEKLÝ
Problematika zdravého sourozence je přitom další komplexní věcí, o které se zatím moc nemluví. “V Británii jsme s jednou psychoterapeutkou řešily myšlenky zdravých sourozenců… to si nikdo, kdo to nezažil, neumí představit. Je tu třeba vztek, že nemocný sourozenec má víc péče a jsou mu promíjeny věci, které by neprošly, kdyby byl zdravý. Ten zdravý má vztek, ale ví, že by ho neměl mít. Nebo jsou děti, co se potýkají s tím, že chtějí být také nemocné, aby měly tu péči, a nebo ‘už chci, aby to skončilo’”. Jak přesně jim pomoci, Vernerová specifikovat nedokáže: “Nejsem psychoterapeut. Ale na všechno existuje nějaký lék,” tvrdí optimisticky.
JAK PODPOŘIT
Projekt je možné podpořit dárcovskou SMS (Zasláním dlouhodobé dárcovské SMS ve tvaru DMS TRV JULIE 90 (nebo 60 nebo 30) na telefonní číslo 87 777. Každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 90, 60 nebo 30 Kč. Více na www.darcovskasms.cz) nebo zasláním financí, ale je tu například i možnost umístění pokladničky na akci, kterou lidé pořádají, nebo do vašeho kosmetického salonu, je tu i možnost dobrovolničení nebo darování nějaké služby. Kontakty najdete na webu Dům pro Julii – Dětský Hospic www.dumprojulii.com/