Tipy na týden 2. – 8. října: Designblok, Floex Ensemble a hrůzný králík

Designblok - High crafts: Natálie Costantino, Aneta Honzová: Kolekce hliníkových hodin Under Pressure / Foto (C) Karolína Kadlčáková
Designblok - High crafts: Natálie Costantino, Aneta Honzová: Kolekce hliníkových hodin Under Pressure / Foto (C) Karolína Kadlčáková

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

 

29. 9. – 4. 10. Festival Film a architektura

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura s hlavním tématem Konstrukce bude ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 k vidění jak v zavedených kinech, tak na netradičních lokacích v celkem 29 městech po celé České republice a na Slovensku. V rámci více než 80 promítání nabídne téměř 40 krátkých a celovečerních snímků z celého světa. Doprovodný program bude obohacen o přednášky, hudební performance a především debaty se zahraničními tvůrci i architekty.

 

2. 10. Frankenstein | NT Live: Cumberbatch / Bio Oko

Napínavá inscenace National Theatre se stala senzací nejdříve v Londýně a poté díky NT Live i po světě, kde ji v kinech vidělo skoro půl milionu diváků. Přenos byl natočen v březnu 2011. V režii oscarového Dannyho Boylea (Trainspotting, Milionář z chatrče) role Viktora Frankensteina a jeho Stvoření pravidelně alternovali Benedict Cumberbatch (Hamlet, BBC Sherlock) a Jonny Lee Miller (Jak prosté, Trainspotting). Oba za to získali cenu Olivier.

2. 10. Donnie Darko / Aero

O patnáct let dříve než seriál Stranger Things zkombinoval sci-fi, motivy dospívání a nostalgii po spielbergovských osmdesátkách, přišel se stejným konceptem režisér Richard Kelly ve svém průkopnickém debutu Donnie Darko. Ačkoli původně si film kvůli distribučním obtížím těžko hledal cestu k divákům, postupně se z něj stal první plnohodnotný kultovní film nového tisíciletí.

6. – 8. 10. Festival La Película: Tapas / Světozor, Bio Central  Hradec Králové

Pražské kino Světozor a královéhradecké Bio Central letos po sedmnácté přinesou ve spolupráci s Institutem Cervantes českým divákům výběr toho nejlepšího ze španělské kinematografie. 

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

3. 10. Erik Truffaz / Akropolis

3. 10. Robert Křesťan a Druhá tráva / Vzlet. Vršovická kulturní křižovatka

Skupinu Druhá tráva založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od Poutníků. Druhou trávu charakterizují dva výrazné znaky – autorská a interpretační výjimečnost zpěváka, textaře a překladatele Roberta Křesťana a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů skupiny.

3. 10. 20 let Amanita Design: Floex Ensemble, DVA, Floex DJ / MeetFactory

České herní studio Amanita Design má letos 20. narozeniny a už 3. října je s vámi oslaví v MeetFactory spolu s Floexem (Ensemble) a kapelou DVA, autory ceněných soundtracků k celosvětově úspěšným hrám jako Machinarium, Botanicula či Samorost 3.  Můžete se těšit na průřez jejich autorskou tvorbou i na několik vybraných skladeb z amanitích her. Večer pak uzavře Floex se svým tanečním DJ setem!

3. 10. SONITUS #69: RIEN VIRGULE + ANDRÁS CSÉFALVAY / Punctum

4. 10. Black Box Revelation / Café v lese

5. 10. Catching Flies, il:lo (FR) / Akropolis

5. 10. BRIGADE LOCO! (es), THE PROWLERS (ca) / Klub 007 Strahov

5. 10. Frankie & The Deadbeats / Futurum Music Bar

Přesně po dvou letech přichází česko-americká kapela Frankie & The Deadbeats se svým druhým albem The Possibility That Love Is Not Enough. Na své nové nahrávce posouvá kapela svůj přístup ke country music zase o kus dál. Nástrojové obsazení je rozšířené o trubku, klavír, hammondy nebo třeba banjo, přidaly se ženské vokály a přesahy k dalším hudebním žánrům přináší ještě pestřejší obsah než prvotina The Shining.

 

5. 10. Fantast / Punctum

6. 10.  Innellea (DE) / Roxy Praha

6.10. Vltima Ratio Fest 2023 – PARADISE LOST, PRIMORDIAL, OMNIUM GATHERUM, HARAKIRI FOR THE SKY / Meetfactory

6. – 8. 10.  Prague Reggae Weekender

2nd Prague Reggae Weekender plný tradičního ska, reggae, rocksteady, 2 tonu a přehlídkou klubového života tak, jak ho máme rádi. Djs napříč Evropou se sjedou do Prahy, aby společně s tuzemskými kolegy představili své sbírky vinylů a tři dny rozjížděli mejdany na šesti místech po celé Praze.

 

7. 10. Kuchyň / Kino Art Pasáž v domě U Nováků

Městská divadla pražská vás zvou do kuchyně velké restaurace, jejíž majitel láká hosty na vybrané pokrmy i na televizní kuchařskou hvězdu. V zákulisí kuchyně se však pod naleštěným povrchem skrývá dramatická realita. Premiéra hry Arnolda Weskera se uskuteční 7. října v prostoru bývalé restaurace, aktuálně pojmenovaném 3Kino Art Pasáž v domě U Nováků. 

 

7. 10. Partyzánka / Divadlo DISK

Divadlo DISK uvede projekt uměleckého uskupení Nous kolektiv, složeného ze studentů rozličných uměleckých oborů a škol. Projekt vzešel z autorského textu dramaturgyně kolektivu Amálie Poledníčkové. Prozkoumává téma dětských hrdinů očima dvou dětí hrajících si v lese vojenského újezdu Březina. 

 

7. 10. Creeds (FR) / Roxy Praha

7. 10. Dub FX (AUS) / Lucerna, Velký sál

 

7. 10. Kamrad / Café v lese

7. 10. French 79 (FR) / MeetFactory, Praha

7. 10. Tereza Ondrová: GEO / Ponec 

Temporary Collective je nezávislá platforma, jejíž jádro tvoří tanečnice a choreografka Tereza Ondrová a režisérka Petra Tejnorová. Jejich současný repertoár, včetně chystané premiéry, mohou návštěvníci zhlédnout v průběhu října a listopadu v PONCI – divadle pro tanec, se kterým je Tereza Ondrová spjata už 25 let. Premiéra novinky GEO se uskuteční 7. října od 20.00 v rámci programu festivalu 4+4 dny v pohybu.

 

8. 10. Dreamcrusher + Kill Alters / Underdogs‘, Praha

8. 10. Grails / Meetfactory

8. 10. Hluková mysteria – Black Leather Jesus, Mat Pogo, JSH a další / Punctum

         

 

2. 10. – 4. 11. Jiří Janda: Elektrická horečka / Čítárna UNIJAZZ

Jiří Janda vystavuje v Čítárně Unijazzu v Husitské ulici 22 na Žižkově své nové linoryty. Jeho Elektrická horečka má  podtitul „výstava ilustrací k nenapsané knize“.

 

4. 10. – 28. 1. 2024 Myšlení obrazem – Vizuální události Miroslava Petříčka / Městská knihovna

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

4. – 8. 10. Designblok

Největší mezinárodní festival designu a módy ve střední a východní Evropě proběhne od 4. do 8. října 2023 v Praze a pro své návštěvníky přichystal velkolepou oslavu designu a tvůrčího talentu. Letos zve na tři mimořádné lokace, kterými jsou Veletržní palác Národní Galerie Praha, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a areál Pražského hradu. Pojícím tématem celého festivalu je letos CESTA 

 

4. 10. – 1. 11. A Journey into Lina Bo Bardi’s Creativity / Konsepti Stage 

Instalace mapuje tvůrčí cestu brazilsko-italské modernistické architektky Liny Bo Bardi. 

 

27. 9. – 26. 11. Zednáři – Svobodné zednářství očima svobodných zednářů/ Novoměstská radnice

Letos slaví 100. výročí zednářská Veliká Lóže České republiky (VLČR). K této příležitosti se její členové rozhodli uspořádat od 27. 9. do 26. 11. výstavu Zednáři s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů a seznámit veřejnost podrobněji se svou historií i současnou činností. Součástí expozice bude i rekonstrukce za války zničené instalace Alfonse Muchy nazvané Poslední dílo.

 

22. 9. — 7.1. 2024  Akvarel mezi Prahou a Vídní / Veletržní palác

Ve velkorysém rozsahu a zcela novém kontextu, navíc dosud málo známá díla, představí nová výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní. Práce českých a rakouských mistrů nabídnou nevšední estetický, až poetický zážitek. Ale také zajímavý dialog v rámci středoevropského prostoru 19. století a hlubší poznání akvarelu, klíčového výtvarného média své doby.

 

14. 9. – 11. 2. 2024 Za slovy / Centrum současného umění DOX

Nová výstava v Centru současného umění DOX Za slovy zkoumá způsoby, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců.

 

12. 9. – 12. 11. 2023 Marie Tomanová: As We Are / Galerie Dukla

Ostravská Galerie Dukla  představí tvorbu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové. Ta ve své výstavě As We Are vystaví portrétní fotografie pocházející především z jejího projektu New York New York z roku 2021, který autorka nazývá portrétem města skrze lidi.

 

8. 9. – 14. 10. 2023 Linda Havrlíková: Lokální vlna / Galerie UM

V Galerii UM se představí projekt Lokální vlna doktorandky Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lindy Havrlíkové. Detailně v něm prozkoumává proces výroby vlněných textilií a sama se aktivně zasazuje o udržení tohoto řemesla. Výstava přibližuje nejen její vlastní tvorbu, ale i všechny aspekty, které vedou ke kýženému výsledku.

 

13. 9. – 18. 10. 2023  Jiří David: Oheň vyhasl, vlci zůstali / Sophistica Gallery

„Nehledám, jen očekávám, co může, ale nemusí přicházet? Zprvu tak jen tuším a jakoby vidím obrazy, které se odněkud vynořují. Možná z permanentního nevědomí (kolektivního, osobního)? Z probuzeného podvědomí? Nebo jen skrze neschopnosti území opakovat se cyklicky? Nevím. Nikdy předem nic nevím, vlastně ani vědět nechci. Neznám tak předem ani formu, která nejasně, stále nezřetelně krouží, shlukuje se kolem stejně nezřetelného obsahu,“ říká Jiří David o své nové výstavě, nazvané Oheň vyhasl, vlci zůstali, kterou můžete od 13. září 2023 vidět v Sophistica Gallery.

 

15. 7. – 5. 11. Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

29. 9. – 5. 10. Den architektury

Den architektury opět otevře běžně nepřístupné budovy, nabídne architektonické procházky s poutavým výkladem, cyklovyjížďky, přednášky, ale i divadelní představení a koncerty a celou řadu dalších akcí. Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.

 

5. 10. Jaroslav Rudiš: Návod k použití železnice – slavnostní uvedení knihy / Praha hlavní nádraží

Autorské čtení a slavnostní uvedení knihy Návod k použití železnice. Vše se odehraje v kulturním sále pražského hlavního nádraží (1. patro z Fantovy kavárny). Součástí čtení bude i křest knihy za účasti vrchního JLV Pavla Peterky a strojvedoucího ČD Pavla Židlíka

6. – 7. 10. Výstava hub / PRAHA, Hotel Olympik

Na výstavě uvidíte jednak čerstvé plodnice aktuálně rostoucích druhů a také exsikáty hub rostoucích mimo hlavní houbařskou sezónu. Po celou dobu výstavy bude pro zájemce o odbornou determinaci hub otevřena mykologická poradna. Více na www.hobbypraha.cz/inpage/vystava-hub/

 

7. 10. – 3. 11.  Doba genová / Smíchovská náplavka před kobkou č. 17 

DNA má v sobě každý z nás a předáváme si ji z generace na generaci. Díky ní jsou potomci podobní svým rodičům a předkům, ale může způsobit i vzácné onemocnění, když dojde k její poruše. Asi 80 % vzácných onemocnění má genetický původ. Panely v designu šroubovice lidské DNA vysvětlí pomocí grafiky a textu, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme.

 

8. 10. Akimatsuri 2023 / baseballové hřiště Markéta na Kotlářce.

I v letošním roce připravila Japonská společnost Nihonjinkai podzimní slavnost Akimatsuri. Těšit se můžete na spoustu výtečných pochutin i doprovodný program. Více na japan.cz/2023/09/15/akimatsuri-2023/


 

Kdykoli: Podcast RANT Prostoru

RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů.  S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo také navrhnout řešení.

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (22. září 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  (33. díl)

 

Když je řeč o Radiu 1 – už máte knihu

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat