Czech Design Week začne už 5. září
Od 5. do 8. září přivítá 11. ročník festivalu Czech Design Week své návštěvníky poprvé na dvou místech v centru Prahy. Ve Výstavní síni Mánes se představí aktuální kolekce stovky českých i zahraničních designérů, značek a studií. Do Clam-Gallasova paláce festival pozve na doprovodnou výstavu New Generation s výběrem tvorby “mladé krve” designu a umění, která už dnes patří k tomu nejvýraznějšímu, co u nás vzniká. A jejich tvůrce se do budoucna vyplatí rozhodně sledovat. I letos festival doplní každodenní doprovodný program přednášek a diskuzí na téma umělé inteligence, investice do umění či mediální tvorby.
Během čtyř dní zaplněných designem se formou panelových instalací ve Výstavní síni Mánes představí výběr současné tvorby českých i zahraničních designérů, studentů, značek a studií napříč všemi obory designu.
S aktuální tvorbou do Výstavní síně Mánes zavítají taktéž talentovaní designéři z českých i slovenských uměleckých škol, v individuálních instalacích například Ema Domanická, Markéta Masnicová, Marek Hanák, anebo Karolína Kučerová či další studenti napříč ateliéry pražské UMPRUM. V rámci společných expozic se představí také studenti z ateliéru Produktový design FUD UJEP, ateliéru Design oděvu UTB Zlín či ateliéru Sklo VŠVU v Bratislavě.
Nové místo
Prostor funkcionalistického Mánesu, který je s uměním spjat už téměř sto let a který na Czech Design Weeku nabídne téměř stovku jmen a tvůrců, doplní Clam-Gallasův palác s doprovodnou výstavou New Generation. V sálech historické perly pražské barokní architektury, která nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí, se představí tvorba téměř padesáti designérů a umělců nejmladší generace, jako je například František Jungvirt, Pavlína Šváchová, Tomáš Kučera, Mikolášková&Drobná, nebo Matěj Macháček, Kryštof Strejc, Barbora Lepší a Zuzana Badinková.
Výstava New Generation, jež je součástí letošního ročníku festivalu, vzniká ve spolupráci s Muzeem Prahy. “Skrze výstavu chceme za festival Czech Design Week podpořit mladé tvůrce, protože na nich festival od svého založení stojí. Majestátní prostory Clam-Gallasova paláce nám umožňují veřejnosti ukázat festivalový výběr designérů a umělců, kteří jsou ještě stále v začátcích své tvorby, ale přesto už jejich kolekce a díla patří k tomu nejvýraznějšímu, co u nás vzniká,” uvedl k výstavě New Generation ředitel festivalu Lukáš Pipek.
Ani letos nebudou na festivalu chybět přední značky, které se i díky aktivitám festivalu čím dál více spojují s českými mladými designéry. Xiaomi, jež patří ke globálním technologickým lídrům, návštěvníkům představí svůj koncept chytré domácnosti skrze instalaci navrženou designérem a sklářským výtvarníkem Františkem Jungvirtem, který instalaci doplní o své aktuální kolekce váz. Letošní 30. výročí od uvedení své první generace herní konzole připomene v Mánesu PlayStation a to prostřednictvím instalace designéra Filipa Hrubého z Ateliéru skla na UMPRUM.
V instalaci designéra ze zlínské Baťovky Adama Keprty se také představí jeho letošní kolekce nápojových hrníčků, které navrhl pro značku Baileys k příležitosti 50 let od prvního umíchání tohoto likérového nápoje. A půl století už také vzniká ikonické nápojové a stolní sklo pod značkou Crystalex. I ta v Mánesu představí své aktuální kolekce, z nichž ty poslední vznikaly pod vedením nového šéfdesignéra značky Martina Jašontka.
Doprovodný program
Výstavní linku v Mánesu doprovodí každodenní cyklus přednášek a debat zaměřených na aktuální témata i mladou tvorbu. Návštěvníci tak budou moci nahlédnout do svodů i svízelů umělé inteligence, která čím dál více proniká do kreativní tvorby, zjistit jak velké umění je samotná investice do umění, či se podívat pod pokličku toho, jak vznikají kulturní akce nebo jak fungují dnešní lifestylová média.
Návštěvníkům se v rámci doprovodného programu představí také partnerské projekty, jako je fashion show pro mladé talenty We’re Next či Rare Places, které nabízí tipy na nevšední a často skryté architektonické perly v Česku a na Slovensku. A například značka Crystalex přiblíží svůj nový Flag ship shop otevíraný v půlce září v pražské Masaryčce.
Ceny Czech Design Award
Festival Czech Design Week také již tradičně zakončí udílení cen Czech Design Award, jejichž 11. ročník proběhne v neděli 8. září od 18 hodin v Mánesu. Ceny, které se zaměřují na výrazné tvůrce všech generací a cílí na podporu oceněných v další tvorbě, se kromě kategorie Objev roku udělují také za výjimečnou tvorbu a za designovou instalaci v rámci festivalu Czech Design Week.
Ocenění designéři si kromě automatického zařazení do dalšího ročníku festivalu Czech Design Week a širší produkční a mediální podpory ze strany festivalu odnáší také ceny v podobě funkčních skleněných váziček navržených Františkem Jungvirtem. Ceny byly realizovány na sklárně AJETO v Lindavě, jež je partnerem letošních cen. Sklárna AJETO, kterou spoluzaložil designér Bořek Šípek a která letos slaví 30 let, se návštěvníkům prostřednictvím tematické instalace představí také ve Výstavní síni Mánes.
Design stores
Aktuální design však návštěvníci mohou nejen najít, ale i zakoupit, také mimo hlavní výstavní prostory, a to například v partnerských design stores Artisème na Malé Straně či The Design u Havelské tržnice, kde aktuálně probíhá společná výstava Fire Walk With Me designérky Blanky Němcové a malíře Richarda Nestlera. V Galerii UM pak souběžně s festivalem začíná výstava Boundaries of Serendipity designérek Karolína Kučerová, Františka Benčaťová a Paula Benčaťová, jejichž tvorba je spjatá také s festivalem Czech Design Week.
Festival Czech Design Week se uskuteční 5. – 8. září 2024 . Na zahajovací ceremoniál bude navazovat večerní afterparty ve středu 4. září ve Výstavní síni Mánes, nad kterou převzala záštitu značka Ploom. Na vizuální stránce letošního festivalu se společně podíleli grafik David Novák (Dacid) z pražské UMPRUM a motion designér Kamil Ansorge.