Devoto na Designbloku představí tři zásadní spolupráce: Ukami, Kubrick a OFFset

Nábytkářská firma Devoto na letošním Designbloku představí tři designérské spolupráce – samostojný modulární úložný systém Ukami, který navrhla architektka Anna Matoušková, a kolekce Kubrick a OFFset vytvořené multidisciplinárním studiem IHOR. Vše bude k vidění v superstudiu Gabriel Loci, místnosti 111B.

Anna Matoušková vyvinula pro Devoto systém Ukami, který kompenzuje potřeby aktuálního životního stylu. Moduly, ze kterých je složen, lze flexibilně skládat, organizovat, přestavovat, demontovat a znovu sestavit podle konkrétních potřeb uživatele. Systém je navržený z jednoduchých komponentů v kombinaci rámů z masivního dřeva a úložných prvků z deskového materiálu, které jsou vzájemně propojeny speciálně vyvinutými ocelovými prvky.  

Genialita Ukami spočívá, jako vždy, v jednoduchosti. Masivní dřevo, probarvené desky vysoké tvrdosti a ocelové propojovací prvky tvoří kombinaci, které nic nechybí ani nepřebývá. Moduly jsou dostupné ve dvou různých šířkách s možností konfigurace vnitřních prvků. Ukami tak ukáže své kvality jak v moderním obýváku či studentském pokoji, tak i v komerčním prostoru, nebo v prostorách moderních kanceláří. Je možné volit mezi otevřeným systémem polic a jednoduchého stolu, nebo uzavřenými prvky komody
a výsuvů.  

„Pokud hledáte designový kousek, který bez potíží přežije všechna stěhování, styly, domácnosti, kanceláře a generace, tady ho máte! Ukami je modulární úložný systém, kterého jednotlivé části můžete libovolně skládat, organizovat, přestavovat, demontovat a znovu sestavovat podle nálady a potřeb, a to donekonečna“, říká autorka a architektka Anna Matoušková.  

„Díky své formě výroby jsou nosné hranoly z tvrdého masivního dřeva i deskové komponenty ze speciálně probarvených HDF (High-density fiberboard) desek šetrné k životnímu prostředí. Dřevěné prvky jsou kompletně vyrobeny i opracovány v zázemí firmy Devoto, ocelové propojovací prvky pro nás vyrábí český dodavatel“, dodává Lukáš Lédl z Devoto.  

Systém Ukami přichází ve třech barevných varintách: Ukami Light, Ukami Dark, Ukami Easy 

Ukami Light Světlá varianta přírodního charakteru, která decentně doplní každý interiér a nechá vyniknout všemu, co do ní vystavíte. Nosné hranoly z tvrdého bukového dřeva jsou doplněny horizontálními prvky z tvrdého deskového materiálu v šedé barvě. Ve stejné barvě jsou i ocelové kotvící prvky.  

Ukami Dark Tmavá varianta je originálním řešením pro ty, co se v interiéru nebojí experimentovat. Na obarvení nosných hranolů jsme použili v nábytkářství málo používanou japonskou techniku Shou-sugi-ban. Jedná se o tradiční úpravu dřeva opalováním, díky níž jsme dosáhli maximální odolnosti a barevné stálosti materiálu. Hranoly tak získaly specificky matně černý odstín, který je zafixovaný šetrnou povrchovou úpravou. Vnitřní prvky tvoří probarvené desky vysoké tvrdosti v černé barvě doplněny černými ocelovými spojkami.  

Ukami Easy Alternativní světlá varianta vycházející z Ukami Light. Horizontální prvky jsou vytvořeny z materiálu LTD – antibakteriální dřevomateriál ve světle šedé barvě s ladícími světle šedými ocelovými prvky. 

Druhou neméně atraktivní spoluprací je kolekce Kubric ve spolupráci se studiem IHOR. Inspiraci našla v rutinním míjení kubistické vily od Josefa Chocholy na pražské Výtoni. Pasivní vnímání jedinečné kubistické architektury se nejdříve projevilo v kresbách a následně v materiálových testech. Kolekce pracuje s běžným dřevěným hranolem, který pouhým pootočením vytváří vlastní estetickou linku a potlačuje kubistickou dekorativnost. Určitým dekorem se tak stává samotný truhlářských spoj, který představuje signifikantní vizuální i konstrukční prvek.  

Základním stavebním kamenem kolekce Kubric je běžný dřevěný hranol, který pouhým pootočením vytváří vlastní estetickou linku. Tato minimalistická hříčka znamená signifikantní vizuální prvek, který díky lomu světla umožňuje schovat reálnou hmotu dřeva. Celá konstrukce tak působí výrazně, a přesto subtilně.  

Práce se základním prvkem (dřevěným hranolem) minimalizuje odpad z výroby, zároveň enormně zvyšuje důraz na preciznost a kvalitu výroby. Proto kolekce čekala na odvážného výrobce, který by splnil tato kritéria, standardizoval výrobní proces a začlenil kolekci do své produkce. 

Kolekci Kubric momentálně tvoří stoly různých velikostí, připravené na nikdy nekončící rodinné příběhy, oslavy, ospalé snídaně, ale také setkávání s přáteli v kavárnách či restauracích. „Věříme, že si Kubric najde cestu do domácností i komerčních prostor a že je příjemně zvelebí. Rodina Kubric se pak v blízké době rozroste také o knihovnu, na což se moc těšíme“, uzavírá Lukáš lédl z firmy Devoto. 

Se studiem IHOR vznikla také kolekce stolů a lavic OFFset, která je svěžím pohledem na klasickou typologii deskových stolů. Inspirace pro hlavní vizuální prvek, který udává estetiku celé kolekce, vzešla ze samotné práce s deskovým materiálem. „Odkládáním rozličných odřezků při prototypování jiných produktů nám u stěny vznikla paleta materiálů, která při letním světle získávala kvality dekonstruktivistických obrazů. Vrstvení materiálů zároveň dodávalo celému výjevu hloubku a potenciál pro další zpracování“, upřesňuje Ihor Sabadosh ze studia IHOR. 

Společnost se u kolekce cíleně soustředila na vytvoření produktů, které užívají snadno zpracovatelný deskový materiál. Řešení finálního produktu, umožňuje uskladnění a přepravu v ploché balení, které minimalizuje náklady na přepravu i dopad přepravy na životní prostředí. 

 

Comments

comments

Vyhledat