Diakonie má nový program; podpoří neformálně pečující

Diakonie ČCE právě zahájila pilotní provoz programu Opora Diakonie, který poskytuje komplexní podporu a informace neformálně pečujícím. Navazuje na úspěšný projekt Pečuj doma a přináší přehlednou databázi sociálních služeb, průvodce péče a informační servis na jedné online platformě. Součástí programu Opora Diakonie je také telefonní poradna zdarma a služby koordinátorů péče v pěti pilotních regionech. Opora Diakonie není jen o pomoci jednotlivcům – jde o zásadní krok k systémové změně podpory pečujících v Česku.
Program Opora Diakonie: komplexní podpora pečujících
Program je v pilotním provozu v pěti regionálních střediscích Diakonie v Brně, Plzni, Praze, Valašském Meziříčí a Vrchlabí. Koordinátoři péče poskytují bezplatné poradenství a provází pečující v jejich roli. Do dvou let od spuštění pilotního projektu plánuje Opora Diakonie poskytovat poradenství a nácviky pro pečující přímo v jejich domácnostech ve všech regionech Česka.
Ode dneška na adrese oporadiakonie.cz naleznou neformálně pečující také informace, rady, sdílené zkušenosti a kontakty na profesionální služby – to vše rychle a přehledně na jednom místě. A to nejen při dlouhodobé péči o seniora, ale také při péči o hendikepované děti a dospělé nebo ty, kteří v důsledku zranění či nemoci potřebují pomoc svých blízkých. Tito lidé často postrádají nejen informace ohledně financí a vzdělávací podporu, ale také psychologickou pomoc, neboť pečovatelská role je velmi náročná a izolující. Opora Diakonie navazuje svými zkušenostmi na diakonický projekt Pečuj doma, který v České republice úspěšně poskytoval podporu pečujícím od roku 2013.
Opora Diakonie nabízí neformálně pečujícím rovněž možnost vzájemného propojení a vzdělávací kurzy. Pečující se tak mohou stát součástí komunity, která jim pomůže náročnou situaci spojenou s pečováním zvládnout. Součástí programu je linka telefonické poradny, připravená provést neformálně pečující náročnými situacemi spojenými s péčí o jejich blízké a poskytnout jim potřebné informace. Bezplatná telefonní linka je v provozu ve všední dny od 9.00 do 17.00 na telefonním čísle 800 915 915. Telefonní poradci se rovněž zpětně spojí se všemi, kteří se nedovolají. Služby programu Opora Diakonie, včetně telefonní linky, jsou poskytovány bezplatně.
„Nový program Opora Diakonie je vytvořen na pomoc neformálně pečujícím, kteří jeho prostřednictvím najdou rychle a přehledně veškeré informace, rady a potřebné kontakty. Nabídneme také vzdělávání v oblastech péče o své blízké a možnost zúčastnit se akcí zaměřených na sdílení zkušeností v této oblasti. Chceme pečujícím o své nejbližší poskytnout pevnou oporu při zvládání jejich situace, ať je akutní a krátkodobá, nebo naopak dlouhodobá a o to více vyčerpávající. Každý neformálně pečující v České republice si zaslouží ve své roli maximálně podpořit. Proto vznikla Opora Diakonie,“ shrnul účel nového programu Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.
Vývoj nové služby (výzkum s pečujícími a experty, vývoj nového portálu i všech informačních materiálů a jejich testování) financovala Diakonie z vlastních zdrojů. Vznikla odvážná a komplexní vize celostátního systému podpory, který nabídne pomoc všem pečujícím.
„Abychom mohli vizi našeho programu naplnit, usilujeme nejen o státní podporu, ale i o dary jednotlivců, nadací a firem. Vyvinuli jsme také placené služby, kterými mohou firmy přispět k podpoře pečujících v řadách svých zaměstnanců, a tím také přispět k jejich spokojenosti v práci,“ dodává Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.
Opora Diakonie pro firmy a jejich zaměstnance
Program Opora Diakonie zahrnuje také služby pro firmy, které je mohou zařadit do svých zaměstnaneckých benefitů. Firmám nabízí na svém webovém portálu tři druhy služeb pro jejich zaměstnance, které mohou využít při péči o blízkého.
Současné výzvy pro neformální péči
Podle průzkumu ministerstva práce a sociálních věcí v České republice neformálně pečuje až 1,8 milionu osob, kteří se často doplňují v péči o jednoho člověka. Téměř tři čtvrtiny pečujících pečují sami nebo s rodinou, bez profesionální pomoci. Každý druhý člověk nad 80 let potřebuje péči. Přibližně 35 % pečujících o seniora muselo omezit nebo úplně opustit zaměstnání a 14 % se dostalo do finanční tísně. Výhledově se navíc situace bude zhoršovat – v příštích 20 letech se počet osob starších 75 let zdvojnásobí a již nyní chybí v profesionálních zdravotně-sociálních službách 3000 pracovníků[1]. Péče je fyzicky, psychicky i finančně náročná a mnoho pečujících se během poskytování péče vyčerpá. Opora Diakonie tak bude důležitým pilířem pomoci při řešení výzev neformálně pečujících.
Vývoj programu Opora Diakonie probíhal na základě podrobné analýzy
Při tvorbě nového programu Diakonie ČCE spolupracovala s inovační agenturou Q Designers, která pomohla s výzkumem a návrhem efektivního řešení. Agentura analyzovala různé situace pečujících, ať jde o osoby poskytující nárazovou pomoc, o osoby, které náhle začaly pečovat o příbuzného po úrazu, nebo o ty, kteří péči o seniora věnují veškerý svůj čas. Q Designers společně s týmem Diakonie ČCE navrhli platformu Opora Diakonie, aby zahrnula nejrůznější životní situace včetně péče o lidi se specifickými potřebami (hendikepy či autismem).
Většina neformálně pečujících hledá první rady u lékařů a v nemocnicích, kde je však často nenacházejí. Pečující zároveň potřebují znát situaci a možnosti služeb působících v jejich regionu.
Pečujícím také pomáhá sdílet zkušenosti s dalšími neformálně pečujícími. Často ocení i jen vyjádření sounáležitosti a pochopení pro jejich situaci. „Jako pečující potřebujeme lidi se stejným tématem, pomáhá už samotné vědomí, že v tom nejsem sama, nejsem na tom nejhůř, někdo mě chápe,“ upozornila jedna z anonymních respondentek.
[1] Zdroj: https://www.apsscr.cz/asociace/aktuality/nedostatek-pracovniku-v-socialnich-sluzbach-se-mezi-lety-2023-a-2025-prohloubil