Festival Contempuls poprvé v novém sále DOX+

foto: Kaja Smith
foto: Kaja Smith

Festival Contempuls ve spolupráci s Centrem současného umění DOX zprostředkuje 18. listopadu 2018 domácímu publiku letos již po deváté přímý kontakt s aktuální světovou produkcí na poli soudobé komponované hudby. Hosty letošního ročníku festivalu budou íránsko-americký cembalista Mahan Esfahani a newyorský soubor Yarn/Wire. Ve světové  premiéře zazní skladby významných českých skladatelů Miroslava Srnky a Šimona Vosečka. Ti se také před koncertním večerem zúčastní diskuse na téma Současná hudba pro současníka.

Podtitul „Night“ prozrazuje, že letošní Contempuls přináší dva koncerty, které v rámci jednoho večera představí jednoho z nejoceňovanějších cembalistů současnosti, íránsko-amerického cembalistu Mahana Esfahaniho a newyorský soubor Yarn/Wire, jenž vystoupí v České republice vůbec poprvé. K nedílné součásti festivalové dramaturgie již tradičně patří uvedení nových děl, vytvořených českými skladateli přímo na objednávku festivalu. Letos uslyšíme premiéry děl autorů světového renomé – Mahan Esfahani uvede ve světové premiéře skladbu Triggering Miroslava Srnky, kvarteto Yarn/Wire, sestávající ze dvou hráčů na klávesové nástroje a dvou perkusionistů, provede ve světové premiéře skladbu Pěsti v Rakousku žijícího českého skladatele Šimona Vosečka. Obě světové premiéry se uskuteční za osobní účasti autorů.

Novinkou, která bezpochyby přispěje k atmosféře i úrovni festivalu, je místo jeho konání – Multifunkční sál DOX+ Centra současného umění DOX. Minimalistická architektura nového sálu i jeho variabilní akustické možnosti jsou pro festival soudobé hudby tou nejvhodnější kombinací. Centrum DOX se proto stalo partnerem jeho letošního ročníku.

Koprodukční spolupráce mezi Centrem současného umění DOX a Festivalem Contempuls je součástí dlouhodobé strategie Centra DOX podporovat a uvádět tvůrce s originálním uměleckým rukopisem a výpovědí mimo jiné i na poli soudobé hudby. Obdobně jako jiné umělecké domy v evropských metropolích bude multifunkční sál DOX+ kontinuálně představovat unikátní hudební zážitky v sousedství jiných žánrů a podporovat tak talentovaná česká tělesa, interprety a skladatele spolu s uváděním zahraničních hudebních špiček.

Současná hudba pro současníka?

Jaká jsou naše očekávání a předsudky vůči soudobé hudbě? Proč je u nás hudba tvůrců, kteří patří ve světě k renomovaným skladatelům málo hraná? Jak vnímá svět a to, co se v něm aktuálně odehrává, soudobý skladatel a jak se to promítá do jeho tvorby? Nabízí Praha v oblasti soudobé hudební tvorby tolik co jiné evropské metropole? A je potřeba mluvit o (současné) hudbě předtím, než ji budete poslouchat?

Tyto a další otázky zazní na setkání se skladateli, Miroslavem Srnkou a Šimonem Vosečkem, které bude předcházet koncertnímu večeru. Setkání s autory kompozic, které budou posléze uvedeny ve světové premiéře v podání špičkových interpretů, pořádá festival Contempuls ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. Panelová diskuse se dotkne našeho vztahu k českým hudebním talentům a soudobé hudbě vůbec. Rozhovor povede dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Zakladatelem festivalu Contempuls je Hudební informační středisko, o.p.s. (HIS), nezisková, nevládní organizace, která pořádala CONTEMPULS v letech 2008 – 2016. Na zakládajícího dramaturga Petra Baklu originálně navázal nový dramaturg festivalu Josef Třeštík, který připravil osmý ročník festivalu v roce 2016 a na této pozici působí doposud. V roce 2017 se festival po dohodě a se souhlasem HIS, pod vedením stejného realizačního týmu v čele s ředitelem Miroslavem Pudlákem, osamostatnil. Spolek Contempuls, z.s. festival pořádá počínaje rokem 2018.

Program (18. listopadu 2018):
Současná hudba pro současníka? 17:30
Setkání se skladateli, Miroslavem Srnkou a Šimonem Vosečkem

Mahan Esfahani, cembalo (USA/Irán) 19:00

Íránsko-americký hudebník Mahan Esfahani se v roce 2015 přestěhoval z Velké Británie do Prahy, aby se zde stal žákem Zuzany Růžičkové. V té době už byl držitelem titulu BBC New Generation Artist, jako vůbec první cembalista se dostal do výběru cen britské Královské filharmonické společnosti a prestižního časopisu Gramophone, měl na kontě nahrávky vydané u společností Deutsche Grammophon a Hyperion. Esfahani překračuje konvence spojené s cembalem a krom hudby 17. a 18. století hraje také díla současných autorů, včetně Stevem Reichem autorizované verze skladby Piano Phase. Na festivalu Contempuls uvede klasická díla repertoáru 2. poloviny 20. století, jako jsou Rounds Itala Luciana Beria a Jardin Secret II pro cembalo a elektroniku finské skladatelky Kaiji Saariaho, ale také skladby, které vznikly přímo pro něj. Budou to Intertwined Distances íránské autorky Anahity Abbasi a ve světové premiéře zbrusu nová skladba Triggering, kterou na objednávku festivalu Contempuls složil v mezinárodním kontextu asi nejvýznamnější český skladatel současnosti Miroslav Srnka.

Graham Lynch: Admiring Yōrō Waterfall
Luciano Berio: Rounds
Anahita Abbasi: Intertwined Distances
Miroslav Srnka: Triggering, světová premiéra, objednávka festivalu Contempuls
Kaija Saariaho: Jardin Secret II

Yarn/Wire (USA) 20:30

Soubor Yarn/Wire, tvořený dvěma hráči na klávesové nástroje a dvěma perkusionisty, se během patnácti let své existence stal nedílnou součástí newyorské scény soudobé hudby. Kvarteto vyhlášené mimořádnou přesností interpretace i energičností projevu navazuje tvůrčí spolupráce s těmi nejzajímavějšími skladateli ze Spojených států i Evropy a pouští se i do odvážných hudebních projektů. V Praze uvede dvě stěžejní díla svého repertoáru – část volného cyklu Images of Duration, letos čtyřiačtyřicetiletého amerického skladatele Alexe Minceka a „hravě brutální“ dílo Feld, které pro soubor napsal jeden z nejvyhledávanějších německých skladatelů současnosti Enno Poppe. Festivalový program doplní světová premiéra skladby Pěsti, kterou na objednávku festivalu Contempuls složil Šimon Voseček, jehož hudba se v Rakousku, kde žije, těší čím dál většímu uznání, zatímco české publikum ji teprve objevuje.

Alex Mincek: Images of Duration
Šimon Voseček: Pěsti, světová premiéra, objednávka festivalu Contempuls
Enno Poppe: Feld

Předprodej vstupenek v síti Goout.cz a na www.dox.cz

Základní vstupné: 300,-

Student/Senior/ZTP: 200,-

Zvýhodněný balíček na oba koncerty: 500,-

Další informace k programu aj. najdete na našich stránkách na stránkách www.dox.cz a  www.contempuls.cz

Místo konání:
DOX Centrum současného umění, Poupětova 1, Praha 7 – Holešovice

Comments

comments

Vyhledat