Festival KOMA představí české komiksové novinky i zahraniční hosty

Na osmém ročníku komiksového festivalu KOMA pokřtí svou novou knihu komiksů spisovatel Jaroslav Rudiš s rakouským kreslířem Nicolasem Mahlerem. K vidění budou komiksy ukrajinských umělců, zasažených válkou nebo švédský komiks o romském holocaustu. S novým hudebním projektem Letní kapela vystoupí Jaromír 99. 

Tématem letošního ročníku jsou DVOJICE

Iniciativy KOMIXXX, galerie Šaufenstr a časopis Aargh! se již poosmé spojily, aby představily  přehled toho nejzajímavějšího, co za poslední rok vzniklo na domácí i zahraniční scéně v oblasti autorského komiksu a ilustrace. Výstavy tuzemských i zahraničních autorek a autorů – etablovaných i začínajících, živé benefiční malování, projekce animovaných filmů, site-specific instalace, výtvarné workshopy pro děti a teenagery, prezentace a přednášky o nových projektech a publikacích, knižní a komiksový trh prezentující malá nakladatelství, koncerty, DJ sety, divadla či storytelling – to je čtyřdenní program, který je tradičně setkáním tvůrčí i fanouškovské komiksové komunity. Tématem letošního ročníku jsou, vzhledem k letopočtu, DVOJICE. V případě komiksu toto téma rezonuje na mnoha úrovních – od základní dvojice autorské (kreslí a píše), přes dvojice protikladů (padouch a hrdina, černá a bílá, světlo a tma, dobro a zlo) po komplikovaná bludiště duality, paradoxu a dialogů, vytvářejících napětí a konflikt v příběhu.

Na letošním ročníku představí svůj nový projekt spisovatel Jaroslav Rudiš, který v tvůrčí dvojici s nejznámějším rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem vytvořil autorský komiks Noční chodci. V roce 2022 byla tato kniha nominována na Cenu Maxe a Moritze za nejlepší německojazyčný komiks. Dne 13. října vychází v češtině v nakladatelství Labyrint. Zároveň bude k vidění i komiks Dawson City, který Rudiš vytváří se svým dvorním ilustrátorem, výtvarníkem a muzikantem Jaromírem 99. Ten pro diváky festivalu zahraje s Letní kapelou ve čtvrtek večer.

Domácí novinky i zahraniční hosté

Mezi novinky na domácí komiksové scéně, které rozhodně stojí za pozornost, patří například druhé pokračování komiksového románu Rváčov výtvarníka Richarda Fischera a scenáristy Džiana Babana, Močál Petra Poláka (cena Muriel za studentský komiks), Lekce UMPRUM Barbory Satranské a také Rozruch v Andenách, který podle předlohy Borise Viana nakreslil grafik a výtvarník Penograf. Zastoupeny budou také tvůrčí dvojice Pavlína Šulcová a Kakalík s komiksem Už tam budeme, Mojžíši?, Josef Sedlák a Tomáš Staněk s komiksem TRIP Trip, Anna Boček Ronovská s Neverending Story, komiks Sidone Terezy Srbové a Josefíny Stibitzové, grafický román Solomonovy dcery výtvarnice Kamily Brůčkové a scénáristy Lukáše Valíška, komiks Mezitah: Jádro pudla, který vychází v nakladatelství Centrala a další.

Festival KOMA představí i zahraniční hosty. Ukrajinský výtvarník Oleksa Mann a jeho grafický román Codex. Mladá ukrajinská výtvarnice Polina Budagovská představí komiks s názvem Válka mi dvakrát vzala můj domov. Američan Conrad Armstrong, žijící v Praze, vystaví Starý algonkinský deník. K vidění bude také komiks turecké autorky Hatiye Garip s názvem Skrytí lidé, komiks Vedmi kanadské autorky Danyi Gorodetsky a švédský komiks, který zpracovává autentický životní příběh Sofie Taikonové, která přežila holocaust.

Říká se, že hrdinové neumírají: 80. výročí operace Anthropoid.

Festival vyzval současné umělce a umělkyně, aby po svém zpracovali příběh Jana Kubiše a Josefa Gabčíka. Jakým způsobem tato událost rezonuje, představí díla Kamily Brůčkové (scénář Lukáš Valíšek), Štěpánky Jislové, Markéty Rokoské-Tunkové, Marie Butuly Ciché, Renaty Řehákové, Petra Nováka (Ticho 762) a Evy Jaroňové.

Dvojice bylo také téma tradičního KOMA Open Callu, který nabízí začínajícím komiksovým autorům a autorkám možnost vystavovat své komiksy.

Na programu festivalu najdete knižní trh se současnou produkci menších, alternativních nakladatelství, přednášky a workshopy ilustrace, scénáristiky, animace, street artu apod. pro děti, teenagery i dospělé. Tradičně proběhne živé benefiční malování (v následné aukci z prodeje obrazů poputuje výtěžek na podporu dobročinného spolku Vesna). Těšit se můžete na komiksový battle dvou kreslířských skupin a storytelling – improvizované vyprávění příběhů s malováním.

Vstup na festival je zdarma. Pouze na koncert Letní kapely je vstupné 350 Kč. Na workshopy je nutná rezervace předem. 


8. ročník mezinárodního komiksového festivalu
13. – 16. 10. 2022
Káznice, Bratislavská 68, Brno

www.festivalkoma.cz

Comments

comments

Vyhledat