Co je v Praze zadarmo v lednu 2023

Foto Jaromir Kavan / unsplash.com
Foto Jaromir Kavan / unsplash.com

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 22. ledna 2023)

 

Vícedenní akce a výstavy zdarma:

18.1. – 1.2. NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM / ONLINE

Do 1. února máte jedinečnou možnost zhlédnout Normální autistický film Miroslava Janka o světě autismu online a zdarma. K dispozici je do 1. února na webových stránkách KineDok na území KineDok zemí (Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko, Maďarsko a Gruzie). Film je v českém znění a jsou k němu k dispozici anglické, chorvatské, rumunské nebo maďarské titulky.

 

 

26.1. – 1.2.  ARTsemestr / UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1  VÝSTAVA

Kluziště na Letné – největší ledová plocha v Praze

Magistrát hlavního města Prahy i letos připravuje velmi oblíbené veřejné kluziště na Letné. Již sedmousezonu tu můžete bruslit zdarma, a to až do 28. února 2032. Kluziště o rozměrech 40 x 20 metrů a menší dětské velikosti 20 x 10 metrů jsou v provozu každý den od 9.00 do 21.00 hodin.

22.10.2022– 2.4. 2023  Neboj, neboj! , Atrium Žižkov VÝSTAVA

Výstavní projekt Neboj, neboj! provede návštěvníky strachem nejen jako obecným pojmem, ale zejména jako jejich osobní emocí. Pomůže (nejen dětem) nahlédnout hravě a kreativně fenomén strachu z různých úhlů pohledu.

22.11.2022 – 13. 2. 2023 Postiženi angličákem // Adámek Štěch / Kapsle 13 VÝSTAVA

19.10.2022– 31.1.2023 Tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius Hrůzy, Goethe-Institut VÝSTAVA

Mystika, pohádkové motivy i fantaskní svět: to vše najdete v díle královeckého rodáka E. T. A. Hoffmanna (1776—1822), pro nějž je typický hrůzostrašný děj a sžíravá satira. U příležitosti 200. výročí autorova úmrtí připravil Goethe-Institut ve spolupráci s vydavatelem Martinem Jirouškem tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy a pestrý doprovodný program.

20.10.2022 – 29. 1. 2023 fragilités / Galerie Rudolfinum VÝSTAVA

Výstava spojuje několik generací, z nichž nejstarší je zastoupena díly Louise Bourgeois, Marii Bartuszové, Gety Brătescu a Aliny Szapocznikow, které propojuje síť spojitostí. Smyslná, hloubavá a transformativní křehkost v jejich tvorbě přináší alternativy k dominantním představám o lidském těle jakožto celistvé a integrované entitě. 

15.9.2022  – 29. 1. 2023  Kruhy na vodě / Galerie Kooperativy, Pobřežní 665/21, 186 00 Praha 8 VÝSTAVA

Umělci na svých obrazech zachycují vodu v krajině z mnoha pohledů – střídání ročních období, voda a hra světel, voda a život kolem. Na výstavě uvidíme romantickou krajinu Piepenhagena a Antonína Mánesa, Chittussiho nádherné krajiny z Francie i Čech,  Hudečkovo Koupání nebo velkolepý Okořský potok, Rabasův Potok v lese a ze současných umělců Exnerovu Ranní impresi nebo Bachové U Kokořína. To je jen malý výčet z více než 100 vystavených obrazů ze sbírky Kooperativy a od soukromých zapůjčitelů, které zachycují krajinu s vodní hladinou.

5.1. – 31.1. Tváře žen / Goethe Institut Praha VÝSTAVA, FILM

Fotografická výstava Tváře žen ukazuje režisérky, umělkyně, vědkyně či překladelky, které institut v uplynulém roce navštívily, aby se zapojily do kulturních akcí věnovaných podpoře rovnoprávnosti žen (nejen) v kultuře.

Souběžně institut nabízí online filmovou řadu My Touch Makes Me Visible, obsahující 17 filmů s tématem genderu, feminismu a sexuality. Mezi nimi napřklad slavné Gendernauty německé režisérky Moniky Treut či provokativní francouzský dokument This Smell of Sex.

KALENDÁŘ:

2.1. 19:30 WORLD FOLK SESSION VOL. 3 / Čítárna Unijazz

Setkání volného kolektivu muzikantů, kteří společně hrají zpívané i instrumentální lidovky z Bulharska, Švédska, Anglie, Skotska, Francie a dalších zemí. Můžete se přidat se svým nástrojem, nebo si jen přijít poslechnout.

4. 01. 18:00 UNIJAZZ OPEN / Čítárna Unijazz ŠACHY

Pravidelný otevřený šachový turnaj pro hráčky*če všech úrovní.

6.1. Vernisáž výstavy „Asijské krajiny – Haiku“ Patrika Hábla / BESEDA Klánovice

Asijské krajiny jsou v podání Patrika Hábla především krajinami lidské duše. Většina obrazů vznikala inspirací z cest po Číně a Japonsku. Dlouhodobě jej zajímá i práce s obrazem v prostoru, intervence ve stálých sbírkách umění i spolupráce se současnou architekturou. Má za sebou přes osmdesát samostatných výstav doma i v zahraničí.

7. 1. v 11:00 hod. – Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu architekta Antonína Viktora Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými  náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávky bus U Smíchovského hřbitova nebo Urbanova).

9.1.  Večer věnovaný Olze Scheinpflugové / Kavárna Slavia

Zatím poslední z kulturních večerů pořádaných v kavárně Slavia byl zasvěcen bratrům Čapkovým. U Karla Čapka zůstane také nyní, i když pozornost bude patřit především jeho ženě, herečce Národního divadla, Olze Scheinpflugové.

9.1. Filip & Jana Tylšovi: „Ketamin⁠ houby ⁠papír“ aneb návštěva vnitřního vesmíru / Kavárna Kafe Nůžky Papír PŘEDNÁŠKA

Povídání o tom, k čemu jsou změněné stavy vědomí navozené psychedeliky. Patofyziologie, nebo přesnější obraz našeho světa? Důsledky průzkumu vnitřního vesmíru při rekreačním užívání a možnosti léčení v paradigmatu psychedeliky asistované psychoterapie. Vstupné dobrovolné.

10. 01. 19:00 Křest nového překladu Pusté země / Čítárna Unijazz  KNIHY

Ačkoli Pustá země T. S. Eliota vyšla poprvé na sklonku roku 1922, dodnes zůstává pravděpodobně nejvlivnější moderní básnickou skladbou, přinejmenším v kontextu anglicky psané poezie.  Nový překlad Petra Onufera slavnostně pokřtí a úvodním slovem představí Martin Hilský, legenda české anglistiky a uměleckého překladu.

10.1. Obecní knihovna Starého Města pražského v 15. století / Národní knihovna ČR KNIHY, PŘEDNÁŠKA

Oddělení rukopisů a starých tisků pořádá cyklus přednášek, na nichž chce veřejnosti přiblížit zajímavá témata z oboru historických fondů a seznámit návštěvníky s některými mimořádnými dokumenty ze svých sbírek.

11. 1. ve 14:00 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za osobnostmi vědy, část 1.

Připomeneme si mnoho znamenitých osobností vědy, často světového významu, ale také třeba léčitele Jana  Mikoláška, jehož pohnutý osud se stal předlohou filmu. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

14. 1. v 10:30 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Připomeneme si nejvýznamnější osobnosti a umělecky cenné náhrobky našeho národního pohřebiště. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

14. 1. ve 13:00 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka vás provede unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nachází se zde pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka tram, bus Sídliště Ďáblice).

14.1. Den otevřených dveří aneb navštiv doupě ajťáků! / Green Fox Academy

„V rámci Dne otevřených dveří tě necháme nakouknout do našich nových učeben. Během dne se uskuteční tři workshopy. Absolvovat můžeš jeden, ale i dva.“

15. 1. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za sochařskými a architektonickými  díly

Procházka je věnována zajímavým sochařským a architektonickým dílům na Olšanských hřbitovech, kterým se právem říká Galerie pod širým nebem. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

17.01. od 09:00 Vystavení českých korunovačních klenotů na Pražském hradě / katedrála sv. Víta

U příležitosti 30. výročí vzniku České republiky budou pro veřejnost vystaveny České korunovační klenoty. Vystavení se tentokrát uskuteční v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha jako připomínka prvního veřejného vystavení v roce 1929.

22. 1 22:00-23:00 TAK TIŠE AŽ … v pořadu Futurissimo / Český rozhlas Vltava  DIVADLO ONLINE

Boris Klepal představuje a komentuje dokumentární nahrávku z premiéry.
   > online vysílání > web pořadu – pro poslech 24. 1. – 21. 2. 2023

22. 1. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za sochaři generace Národního divadla

Procházka je věnována sochařským dílům, jejichž autoři se řadí ke generaci Národního divadla – Stanislav  Sucharda, J. V. Myslbek, Josef Mauder, Bohuslav Schnirch a další. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

24.1. 19.00 Praha zítra? Domy a byty – vernisáž výstavy / CAMP Praha VÝSTAVA

Nová výstava v rámci cyklu Praha zítra? popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko. Současně však také ukazuje cesty, které vedou k tomu, aby se nabídka kvalitního a dostupného bydlení pro současné i budoucí obyvatele Prahy významným způsobem zlepšila.

25.1. Pěšky z Česka do Arménie / MLP Dědina PŘEDNÁŠKA

Přijďte si popovídat s cestovateli Matyášem a Přemyslem Dandou, kteří měli v plánu putovat z České republiky až do Arménie! Dozvíte se, kam se dá dojít pěšky po svých a co je potřeba vše sbalit s sebou, abyste přežili všechny možné situace.

26.1. 19:00 Expati: Valerie Soeder / CAMP Praha PŘEDNÁŠKA

Vyrostla v Jižních Čechách, studovala na Fakultě Architektury na ČVUT v Praze. Na mateřské s ročním miminkem, bez zkušeností s prací v zahraničí, se základní němčinou a bez znalosti německé stavební legislativy odvážně založila v berlínské džungli malé, ale své vlastní, architektonické studio Soederarchitect.

26. 1. ve 14:00 hod. – Procházka Olšanským hřbitovem za umělecky cennými náhrobky 20. století

Procházka je věnována uměleckým dílům našich nejvýznamnějších sochařů 20. století, jako byli Stanislav  Sucharda, Jan Štursa, Josef Mařatka, Otakar Španiel nebo Karel Dvořák, často ve spolupráci s nejlepšími  architekty té doby – Janem Kotěrou, Josefem Gočárem. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

26.1. Labyrint světa a ráj srdce po 400 letech /  Ústřední knihovna PŘEDNÁŠKA

Nakolik jsou Komenského myšlenky platné v dnešní době nebo jak si máme představit Ráj? O tom budou na autorském večeru diskutovat: výtvarník a básník Miroslav Huptych, který za své ilustrace Komenského získal ocenění Magnesia Litera, teolog a kněz Tomáš Halík, historik Jan Kumpera a historička Markéta Pánková. Moderuje Petr Třešňák.

 

Tip na závěr – bezplatná aplikace, která vám poskytne první psychickou pomoc


To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

Comments

comments

Vyhledat