HERTA MÜLLER, ROBERT MENASSE ČI MLČÍCÍ KRÁLOVNA: NĚMECKY PÍŠÍCÍ AUTOŘI NA SVĚTĚ KNIHY
V rámci veletrhu Svět knihy se v sekci Das Buch již po třinácté přestaví německy psaná literatura. Pozvání přijala mimo jiné německá nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müller, rakouský spisovatel Robert Menasse či švýcarský autor Peter Stamm.
Program německy psané literatury Das Buch zahájí ve čtvrtek 9. května čtení Christiana Dudy. Rakouský autor literatury pro mládež představí českému publiku svůj poslední román Ani jeden z nich (Gar nichts von allem). Román, zasazený do západního Německa 70. let, líčí trpký příběh dospívajícího Magdiho, jenž touží být jako jeho idol Muhammad Ali – a vrátit rány všem, které teď bijí jeho. Autor vystoupí v rámci novinkové sekce programu Das Buch Rosteme s knihou.
Švýcarský autor Peter Stamm, jehož povídky již v roce 1999 doporučoval Marcel Reich-Ranicki coby nejkrásnější a nejdůležitější knihy své doby, přiváží do Prahy mnohostranný román Jemná lhostejnost světa (Die sanfte Gleichgültigkeit der Welt), popisující stále vyhrocenější vztah mezi druhdy slavným spisovatelem a herečkou.
Nezpochybnitelnou hvězdou celého Světa knihy bude nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová. Ta bude v pátek 10. května od 18:00 číst ze svého románu Liška byla už tehdy lovcem (Der Fuch war damals schon der Jäger). O den později vystoupí Herta Müllerová v paláci Lucerna, a to v debatě s dalším nobelistou, peruánským spisovatelem Mariem Vargem Llosou.
Rakouský spisovatel Robert Menasse, nositel Německé knižní ceny 2017, bude číst ze svého satirického a tragikomického vyprávění Hlavní město (Die Hauptstadt). V něm má jeho hrdinka Fenia Xenopoulou jeden jediný, ovšem nelehký úkol – zlepšit veřejnou image Evropské komise…
Program německy píšících autorů Das Buch zakončí společné německo-rakousko-švýcarské čtení trojice autorů: Martiny Clavadetscherové, Laury Freundenthalerové a Martina Beckera. Stane se tak v rámci pořadu Román jako filtr vzpomínek.
Na české literární scéně již zavedený německý autor Martin Becker zde představí svůj román Pochodová hudba (Marschmusik), který s pozoruhodnou dávkou ironie, vtipu a lakonismu sleduje dospívání v proletářské rodině, zavírání uhelných dolů v průmyslové oblasti Porůří a dopady této ne/činnosti na tamní obyvatele. Spolu s ním promluví cenami ověnčená Laura Freudenthalerová a jejím prostřednictvím i román Královna mlčí (Die Königin schweigt). Autorka v něm velmi působivě přibližuje vnitřní svět staré ženy, která do posledních chvil odmítá s kýmkoliv mluvit o svém těžkém životním osudu a uzavírá se do vnitřního světa. Švýcarka Martina Clavadetscherová přiváží na Svět knihy svůj futuristický román Písně kostí (Knochenlieder). Co zůstane poté, až už nic nebude takové, jaké to kdysi bylo?
Kontakt pro další informace:
Tomáš Moravec, Goethe-Institut | Tel. 721 434 624 | E-mail: Tomas.Moravec@Goethe.de |
Lucie Jakubcová, Rakouské kulturní fórum | Tel. 224 284 011 | E-mail: Lucie.Jakubcova@rkfpraha.cz |
Projekt Das Buch připravují společně: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a – za podpory Präsenz Schweiz – Švýcarské velvyslanectví.
Goethe-Institut
Německý kulturní institut s celosvětovou působností podporuje znalost němčiny a mezinárodní kulturní spolupráci a zprostředkovává komplexní obraz Německa v zahraničí. Usiluje o prohlubování porozumění mezi kulturami. V současnosti provozuje Goethe-Institut celkem 159 institutů v 98 zemích světa. V Praze Goethe-Institut nabízí multimediální knihovnu, jazykové kurzy, semináře pro učitele a různorodý kulturní program. Síť jeho partnerských institucí tvoří mj. partnerské knihovny v Brně, Plzni, Olomouci, Ostravě a Liberci a Goethe-Centrum v Pardubicích, úzce spolupracujeme s Kulturním střediskem v Českých Budějovicích a společností Collegium Bohemicum v Ústí nad Labem.
Rakouské kulturní fórum v Praze
Rakouské kulturní fórum v Praze (RKF) je společně s dalšími 28 kulturními fóry ve 28 zemích zařízením Spolkového ministerstva pro Evropu, integraci a zahraniční věci. Provozuje v centru Prahy (Jungmannovo nám. 18) vlastní galerii, knihovnu a multifunkční sál, určený pro četbu, přednášky, výstavy a koncerty. Aktuální obraz rakouské kultury vytváří RKF prostřednictvím výstav, koncertů, přednášek, promítání filmů, divadelních představení, autorských čtení, vědeckých konferencí apod. Podporuje spolupráci vědců a umělců obou zemí. Ve své činnosti se neomezuje jen na hlavní město a spolupracuje s četnými tuzemskými partnery.
Švýcarské velvyslanectví
Švýcarské velvyslanectví se věnuje všem aspektům vztahů mezi Českou republikou a Švýcarskem. Kulturní výměna patří k jeho ústředním úkolům. Důležitá evropská kulturní metropole Praha láká k četným vystoupením švýcarské umělce všech žánrů: hudby, tance, filmu, divadla, literatury, výtvarného umění a architektury. V této oblasti se velvyslanectví opírá mimo jiné i o podporu Präsenz Schweiz a kulturní nadace Pro Helvetia, které podporují švýcarskou kulturu ve Švýcarsku i v zahraničí.