Hybatelé rezonance nabídnou online Fresh Music Talks s Kristinou Barta a Nikol Bókovou

Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance reaguje na covidovou dobu a ve čtvrtek 29. dubna od 20.30 hod. přináší mimořádné on-line setkání dvou výjimečně talentovaných půvabných dam, jejichž klavírní recitály byly plánovanou ozdobou třetího ročníku. Kristina Barta i Nikol Bóková se v přímém přenosu setkají v Anežském klášteře nejen v dialogu na koncertním křídle C. Bechstein D282, ale také v rozhovoru, kdy Nikol vyzpovídá Kristinu a Kristina Nikol. Během večera tak zazní to, co slovy nelze vyjádřit, a naopak slova doplní, co nelze vyjádřit jen hudbou. 

Co pro tento mimořádný večer chystají? „Možnost takovéto pestrobarevné spolupráce v časech, jako jsou tyto, je velká radost. Zahraji část z nového repertoáru, připravovaného speciálně pro Hybatele, zazní moje nejnovější autorská kompozice, setkáme se poprvé s Kristinou, a budeme si navzájem interprety i publikem, zpovídaným i tím, kdo se ptá a naslouchá. Těším se na všechno, co tento večer spojí!“ říká Nikol Bóková. Kristina Barta dále prozrazuje: „Během večera zahraji skladby z mého nového alba Love and Passion, které jsou původně psané pro quintet, takže to pro mne bude velmi zajímavý experiment. Dále mám připravenou zcela novou kompozici, která je inspirována událostmi posledního roku. A předpokládám, že svou hru zakončím nějakým oblíbeným jazzovým standardem. Zároveň se těším na první osobní setkání s Nikol.“ 

I tento večer připravil C. Bechstein ve spolupráci s Národní galerií Praha. O úvodní slovo netradičního večera se postará její generální ředitelka Alicja Knast. „Jsme velmi rádi, že můžeme hostit tento speciální večer. Nejen z pohledu muzikoložky mi připadá obohacující spojovat různé formy vyjádření. Je nevyhnutelné být v této době online, abychom zprostředkovali kulturní prožitky našim návštěvníkům a divákům, přesto se nemohu dočkat, až znovu otevřeme a přivítáme první návštěvníky. Vrátíme se opět k osobnímu setkávání a budeme si vychutnávat společné zážitky,“ říká Alicja Knast.


Přenos proběhne na facebookové stránce www.facebook.com/HybateleRezonance/ a YouTube kanálu Hybatelů rezonance www.youtube.com/channel/UCZnKN_fZE8JF_JWavaExfrQ. Facebook událost: https://fb.me/e/hqXzlCzlD.

 

Jazzová improvizace, autorská tvorba a žánrová pestrost jsou hodnoty, které vyznává Kristina Barta. Čtyřiatřicetiletá respektovaná česká jazzová klavíristka a skladatelka svoji tvorbu prezentovala takřka výhradně s vlastními úspěšnými formacemi Kikina b a Kristina Barta Trio. V roce 2015 získala na Bohemia Jazz Festu cenu JazzPrix. O rok později se s Kristina Barta Trio probojovala do finále soutěže Euroradio Jazz Competition v Amsterdamu, následně zaujala i na Montreaux Jazz festivalu. V roce 2017 vydala debutové album s názvem EMA 29. Aktuálně s formací Event Horizon vydává novou nahrávku Love and Passion a také se s ní za pár dní zúčastní jako první česká kapela prestižního mezinárodního hudebního veletrhu Jazzahead!

 

Nikol Bóková je jedna z nejpozoruhodnějších mladých klavíristek současnosti. Věnuje se převážně interpretaci klasické hudby, je ale i vynikající skladatelkou. Její tvorba se rozprostírá mezi jazzem, vážnou hudbou, minimalismem i kvalitním popem. V posledních dvou letech vydala ceněná alba Inner Place a Unravel, právě dokončuje práci na novém autorském albu Prometheus, které vyjde již brzy u vydavatelství Animal Music.

 

Hybatelé rezonance

Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ dosud byli např. Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák a Martin Kasík. Koncertní řada poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference.

C. Bechstein

C. Bechstein od roku 1853 přes jedno a půl století vyrábí mistrovské nástroje, které jsou ztělesněním vynikající kvality, ušlechtilého zvuku a barvy. Nejvyšší kvalita zvuku a mechaniky tak přenáší krásu velké klavírní éry i do naší doby. Nástroje C. Bechstein dnes zdobí Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii.

Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jako byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu, pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. V květnu 2019 společnost otevřela svůj pianosalon v Praze, největší reprezentační a prodejní pianocentrum v hlavním městě.

Comments

comments

Vyhledat