Jak moderně chránit interiér před žhnoucími paprsky slunce?

Krásný světlý interiér je snem většiny majitelů bytů a domů. Když je ale v létě paprsků příliš a jejich vinou se promění útroby budovy ve žhnoucí prostor, je na místě sluneční svit regulovat. Důležitou roli proto hraje správné stínění. Jaké vybrat, aby bylo funkční a zároveň ladilo s celkovým designem a atmosférou vašeho domova?

Největší účinnost v průniku slunečního svitu má exteriérové stínění, tedy venkovní žaluzie a venkovní či screenové rolety. Dokážou odrazit až 80 % paprsků a tím zachovat v interiéru příjemný chládek. Často je však doplňuje také stínění interiérové, které má vedle funkčního hlediska i estetickou hodnotu. „Obecně se v interiérovém designu snažíme do interiéru co nejvíce světla pustit. Světlo je život a má velký vliv na to, jak se cítíme, jakou máme náladu. I běžné interiérové stínění ve formě závěsů se instaluje tak, aby nebránilo pronikání světla skrz skleněné plochy oken. Zvláště v zimě budeme rádi za každý sluneční paprsek. Jiná situace ale nastává v létě, kdy se naše příbytky mohou rázem změnit v rozpálenou pec a tehdy jsme za každý odchycený paprsek slunce rádi,“ uvádí interiérová designerka Iva Šmídová z projektu Bydli lépe a dodává, že při správné kombinaci může stínění pomoci snížit vnitřní teplotu o několik příjemných stupňů.

Podle čeho vybrat interiérové stínění?

Existuje široká škála typů stínění, jejich materiálů, vzorů a barev a může být složité se ve všech variantách vyznat a vybrat ty, které se do dané místnosti budou hodit nejlépe. „Interiérové stínění vybíráme nejen podle designu, ale vodítkem pro výběr mohou být samotná okna či francouzské dveře, a to jejich rozměr, tvar a umístění. Jinak budete oblékat okna, která jsou až do rohu místnosti a jinak okna, která mají vedle sebe volnou zeď. Další okna mohou být pod šikmým stropem nebo může okenní otvor končit až u stropu,“ vypočítává možnosti Iva Šmídová a doplňuje, že velmi podstatný je také samotný účel instalace stínění. Interiérové stínění budete obvykle volit podle toho, jaký požadavek na zastínění máte. Jiné vyberete ve chvíli, kdy stínění bude mít převážně estetickou funkci a jiné, pokud bude třeba zabránit zvědavým pohledům zvenku nebo právě slunečním paprskům v létě. Kromě vzhledu a rozměru okna bude pro výběr typu okenní dekorace důležitý také styl, ve kterém plánujete bydlení zařídit,“ dodává interiérová designerka.

Moderní plissé se hodí i pro atypická okna

Podle interiérové designérky bývají při „oblékání oken“ obvyklou kombinací závěsy se záclonami, roletami nebo římskými roletami, případně elegantním plisé. Plissé je skládaná látková žaluzie, která dotvoří moderní interiér. Má mnoho provedení, můžeme zvolit různé způsoby ovládání, plissé pro atypické tvary oken, různé stahování látky nebo i dvojí látku, kde lze střídat například látku designovou a látku typu blackout,“ popisuje Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA, která se zabývá vývojem a výrobou kompletní stínicí techniky. Plisované látky mohu mít různu propustnost světla, ale i napařovanou hliníkovou vrstvu, která eliminuje sílu tepelného záření, nebo perleťový nátěr s vysokým stupněm odrazu světla. Výhodou plissé je, že si můžete nastavit intenzitu stínění současným shrnováním v obou směrech a vytvořit si tak stínící pruh v potřebné výšce.

Látkové rolety mají mnoho podob

Oblíbeným moderním prvkem interiéru jsou látkové rolety, jejichž design lze přizpůsobit na míru danému pokoji. Svá okna můžete ozdobit pestrými motivy, vyladit domácnost do své oblíbené barvy, hrát si se světlem pronikajícím poloprůsvitnými látkami, anebo místnost naprosto zatemnit. Například látkové rolety Larra nebo Verra metal nabízejí více možností provedení designového horního profilu či boxu i výběr z mnoha látkových provedení včetně oblíbených látek den/noc, omyvatelné látky z kolekce Iceland nebo látky blackoutového typu pro úplné zatemnění,“ vypočítává širokou škálu možností Jakub Vaněk.

„Japonky“ vytváří souvislou stěnu

Velkou oblibu si v současnosti získaly také takzvané japonské stěny, lidově zvané „japonky“. Jedná se o posuvné látkové panely, které lze využít nejen při stínění oken, ale rovněž představují způsob, jak jednoduše a esteticky rozdělit místnost do funkčně odlišných sekcí. Například můžete vytvořit pracovní koutek, opticky oddělit část určenou pro spaní, anebo rozdělit dětský pokoj, aby měl každý ze sourozenců svůj prostor a soukromí. Jedním pohybem pak lze panely stáhnout k jedné straně a prostor v případě potřeby snadno opět otevřít. Tyto stěny se dají kotvit na strop nebo zeď. Ve spodní části mají uchycenou zátěžovou lištu, která zajišťuje vyrovnání látky. Díky tomu se na rozdíl od klasických závěsů nekrabatí, neshrnují a drží stále stejný tvar. „Další výhodou japonských stěn je možnost vybírat z celé řady látek. Vedle nepřeberného množství barev a originálních dekorů lze zvolit rovněž nehořlavý materiál, anebo skelné vlákno, zvláště vhodné pro alergiky,“ dodává Vaněk ze společnosti ISOTRA.

Žaluzie mohou být horizontální i vertikální 

„Stále oblíbené jsou i interiérové horizontální žaluzie, a to zvláště pro jejich poměrně nízkou cenu a možnost jednoduše regulovat během dne množství světla. I vertikální žaluzie částečně zabrání ohřívání interiéru,“ nabízí Iva Šmídová další možné varianty interiérového stínění. Nevýhodou horizontálních žaluzií však je, že nedokážou zatemnit okno tak dokonale jako ty venkovní, takže nezajistí natolik vysokou energetickou úsporu, navíc jsou náchylnější na poškození, proto se nehodí do domácností s malými dětmi a domácími mazlíčky.

Individualita hraje prim

Stejně jako v jiných oblastech interiérového designu platí, že ačkoliv panují určité trendy, stále více se do popředí dostává osobitost. „Doba čím dál více nahrává individualitě v designu a k tomu směřují i aktuální trendy. Kromě stále populárních přírodních materiálů si můžete domů pustit i velmi syté barvy. Pokud vám v tom bude dobře a dodržíte obecná pravidla pro použití barev v interiéru, nemusíte se nechat omezovat trendy. I když jeden trend je dobré dodržet, a to vybírat materiály s ohledem na udržitelnost a ochranu přírody. Volte tedy kvalitní materiály, které vám dlouho vydrží krásné,“ doporučuje Iva Šmídová. Trend udržitelnosti a ekologické smýšlení se stále více promítá do spotřebitelského chování, a to i v případě zařizování interiéru. 

Myslete i na správně rozestavený nábytek

Kromě stínění oken lze se světlem v interiéru pracovat také dalšími způsoby, například rozestavěním nábytku. „Existuje jedno nepsané estetické pravidlo, že když stojíte ve dveřích do místnosti, neměl by vysoký nábytek blokovat žádnou část okna. A vysoký nábytek, byť nástěnný, který zasahuje do oken, vždy část světla, přicházejícího okny, ubere. Také rozdělení prostoru na zóny pomůže co nejlepšímu využití přirozeného světla v pokoji podle našich potřeb. Pokud tedy trávíte nejvíce času u jídelního stolu, umístěte ho v blízkosti okna. Pohovka, na které sedáváte pouze při sledování televize, tolik světla potřebovat nebude,“ radí Iva Šmídová.

 

 

Comments

comments

Vyhledat