Jak ušetřit za topení

Úspory za energie se staly běžným tématem našich rozhovorů hlavně v souvislosti s tím, jak po ruské invazi na Ukrajinu na světových trzích rostly ceny ropy a plynu. Nejlevnější je energie, kterou vůbec nespotřebujeme. A to platí také o energii potřebné pro vytápění domů, bytů i firem.

Základní princip úspor
Abyste za vytápění platili méně, můžete si vybrat z několika typů opatření:

  • snížit tepelné ztráty
  • zvýšit účinnost vytápění
  • změnit to, jak vaše domácnost funguje

Ideální ale je zkombinovat všechny druhy opatření najednou

Snížení tepelných ztrát
Teplo může z interiéru unikat stavebními otvory, jako jsou okna a dveře, ale také přes zeď, podlahu či strop díky chybějící nebo nedostačující izolaci. V současnosti mohou jak majitelé rodinných domů, tak i družstva a sdružení vlastníků využívat různé dotační programy na zateplení budov. Kvalitně provedená izolace obvodových stěn může snížit náklady na vytápění až o desítky procent.

Okna a dveře
Pomáhají také výměny oken za moderní izolační s dvojskly nebo trojskly, která mají mnohem menší prostup tepla přes sklo než starší okna. Výměnou oken můžete ušetřit až 30 % nákladů na teplo, ale jen v případě, že je výměna provedena kvalitně, včetně utěsnění spár mezi rámem okna a stěnou. Důležité také je okna pravidelně seřizovat před topnou sezónou. Na výměnu oken lze také získat dotace. Stejně důležité jsou dobře těsnící vchodové dveře, ale nezapomínejte ani na další dveře. Například garáž pod obývacím pokojem může být noční můrou, pokud nemá dobře těsnící dveře. I tudy může zbytečně unikat teplo.

Nemrzněte ani nepřetápějte
Současné technologie umožňují nastavit správnou teplotu v každé místnosti. Termostat i ventily fungují podobně – nastavíte si určitou teplotu a pokud je v okolí chladněji, ventil nebo termostat zapne vytápění, které funguje, dokud se místnost dostatečně nevyhřeje. Ať už máte doma termostaty, nebo programovatelné radiátorové ventily, důležitá je správná volba teploty. Pokud si můžete naprogramovat denní program, v době, kdy nejste doma, jen temperujte. Také v noci není třeba příliš topit, stačí si naprogramovat zvýšení teploty třeba hodinu před tím, než vstanete.

Nejvyšší teplota by měla být tam, kde pobýváme nejdelší dobu dne, tedy v obývacím a případně i dětském pokoji. V kuchyni může s vytápěním pomoci částečně i příprava jídel, protože jak od vaření, tak od pečení v troubě pár stupňů v místnosti získáme. Není tedy nutné zde mít topení na nejvyšší teplotu. Naopak nejnižší teplota stačí v ložnicích, protože spánek v chladnější místnosti je mnohem zdravější. Samozřejmě závisí také na osobních preferencích.

Zdroje vytápění 
Výběr zdrojů vytápění je v současnosti obrovský, ale ne každý se hodí všude.

Krby, krbová kamna a kotle na pevná paliva
Hlavním zdrojem je dřevo, případně uhlí. Výhodou je nižší cena paliva, nevýhodou nutnost si palivo někde skladovat. Moderní variantou jsou také kotle na pelety nebo biomasu. U pelet došlo v průběhu roku 2022 k výraznému zvýšení ceny. Krbem a krbovými kamny se obvykle vytápí jedna místnost, případně další s ní sousedící. Kotle mohou být přes výměník napojeny na ústřední topení.

Plynové kotle
Plyn jako byl jako tepelný zdroj donedávna velmi populární, ale po vypuknutí války na Ukrajině se ceny na světových trzích velmi zvýšily, takže někteří lidé plyn zavrhli. V současnosti je ale plynu dostatek, ceny jsou poměrně příznivé a plynové kotle tak zůstávají jedním z populárních způsobů vytápění. Nevýhodou je nutnost pravidelných revizí kotle samotného i komínů. Problémem také může být výměna staršího kotle, který měl jen vývod přes stěnu, za nový, který potřebuje komín.

Elektrické vytápění
Mezi nejpopulárnější patří podlahové elektrické topení, ale své místo mají i přímotopy. Problémem může být nevýhodná cena elektřiny. Proto se dnes doporučuje hlavně do novostaveb, které mají velmi kvalitní izolaci a tepelné úniky jsou tak v nich minimální. Řešením může být instalace vlastních fotovoltaických panelů, což ale vyžaduje vyšší vstupní investice a nelze ho využít u všech budov. Do budoucna se počítá i s komunitní energetikou, kde by se fotovoltaika používala v rámci bytových domů či komunit v obcích.

Tepelná čerpadla
Tepelných čerpadel existuje hned několik variant, které využívají různé zdroje okolního tepla (vzduch, země, vzduch), které stačí pro vytápění i ohřev vody velkou část roku. Během nejstudenějších týdnů ale potřebuje podporu v podobě elektrického kotle. Nevýhodou je tedy nutnost existence vhodné elektrické přípojky, vyšší vstupní investice a také nutnost po čase čerpadlo vyměnit. Výhodou je, že už se nemusíte starat o palivo, takže provozní náklady jsou ve srovnání s jinými nízké.

Důležité také je, jak se chováte
Správné větrání je základem efektivního vytápění. V zimním období je třeba větrat intenzivně a krátce. Naopak nevhodná je permanentně otevřená ventilace, kterou se nejen ochlazuje vzduch v místnosti, ale také ochlazuje zeď u topení a k tomu uniká také teplo z radiátoru. Příliš ochlazená zeď může být také zdrojem plísně, když se na ochlazeném okně sráží vlhkost. Stejně nevhodná je v zimě také mikroventilace.


Comments

comments

Vyhledat