Jaroslav Rudiš vydává knihu o vlacích. Najdete v ní lásku i evropské dějiny

Aktuální román Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta právě vychází v Čechách. Byl napsán německy a autor už za Winterbergs letzte Reise získal ocenění v Německu. Do češtiny knížku přeložila Michaela Škultéty.

 

Za několik dní můžete zažít scénické čtení knihy s hudebním doprovodem, a to v pražském Goethe-Institutu a v liberecké Krajské vědecké knihovně.

Milovníkům vlaků doporučujeme sledovat autorova sociálné média s fotkami z vagonů i nádraží – a třeba se vydat stejnými cestami.

 

Slovo nakladatele

Jaroslav Rudiš
WINTERBERGOVA POSLEDNÍ CESTA

román

 

Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl. 

Cesta vlakem zmizelou zemí po stopách osudové lásky.

 

Jan Kraus je pečovatel a v Berlíně se stará o umírající. Pochází z Vimperku, od roku 1986 žije v Německu. S umírajícími tráví poslední chvíle jejich života. Někdy to jsou jen dny, jindy týdny, málokdy měsíce. Jedním z těch, které převáží na druhý břeh, je Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, který je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika. Téměř stoletý muž trpí záchvaty historie, celý život pracoval jako tramvaják a nikdy nestudoval, ale přesto toho ví o historii hodně. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého baedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Venku je zima a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy… 

 

Za román Winterbergova poslední cesta byl autor v roce 2019 nominovaný na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a v roce 2020 za knihu získal ocenění Chamisso-Preis/Hellerau.

 

Z německého originálu Winterbergs letzte Reise přeložila Michaela Škultéty.

 

Vydává nakladatelství Labyrint.

440 stran, váz., formát 140×215 mm, 445,- Kč

ISBN 978-80-88378-10-5

 

Comments

comments

Vyhledat