Je konec testování na zvířatech v dohlednu?

zdroj: pixabay
zdroj: pixabay

V Berlíně byli vyhlášeni vítězové Lush Prize 2018 a boj proti testování na zvířatech pokračuje. Inženýr Dan Dongeun v kategorii věda získal cenu 50 000 £ za vědecký přínos na slavnostním vyhlášení v Berlíně.

Letošní vítěz v kategorii Věda, je nová technologie „mrkajícího oka“ korejsko-amerického profesora Dana Dongeun Huh z BIOLines Research Group z Pensylvánské univerzity. Pokud by tato technologie mohla být používána pro testování dráždění očí namísto běžně využívaných králíků, mělo by to ohromný dopad. „Oko na čipu“, složené z lidských buněk, má slzné kanálky i víčko, které mrká v reakci na cizí těleso stejně, by jako mrkl člověk nebo zvíře.

Profesor Dan Dongeun Huh,
The BIOLines Research Group, Pensylvánská univerzita:
„Vzhledem k omezené kapacitě laboratorních zvířat, která mohou simulovat fyziologii člověka, vede současná dominance pokusů na zvířatech v biologickém výzkumu k významným vědeckým, etickým a ekonomickým obavám.“

Rob Harrison, ředitel Lush Prize, říká:

„Během posledních pěti let jsme svědky nárůstu zájmu o ‚lidské orgány na čipu‘ a jejich potenciál k nahrazení využívání zvířat ve vědě. Mrkající oko na čipu profesora Huh zaujal představivost našich porotců. Oko a další lidské orgány na čipu poskytují jasný obraz o tom, jak by mohla vypadat technologie pro kompletní nahrazení využívání zvířat ve vědě.“

Nové naděje

Lobbisté prosazují regulační změny, aktivisté zvyšují povědomí veřejnosti a vědci vymýšlejí nové testy a všichni tak společně dláždí cestu budoucnosti, ve které se v laboratořích nebudou nacházet žádná zvířata.

Jednou z nově vyvíjených technologií je tzv. „organ-on-a-chip“ (orgán na čipu). Tyto mikročipy obsahují lidské buňky a chovají se jako lidské orgány, což znamená, že se dají používat k testování chemických látek pro lidskou bezpečnost. Důležité je, že díky této technologii lze pozorovat, jak určitá chemikálie ovlivňuje celé lidské tělo a nikoli pouze jeden izolovaný orgán.

Nová technologie „eye-on-a-chip“ (oko na čipu) znamená, že brzy bude možné provádět bez využívání zvířat i testy podráždění očí. 

Jedním z hlavních důvodů pro zahájení projektu byla touha vytvořit alternativu ke kontroverznímu testu Draize, při kterém jsou živí králíci podrobováni opakovaným testům podráždění očí a nakonec zabiti.

Tým stojící za tímto průlomem vyvinul „plíce kuřáka na čipu“, „placentu na čipu“ a „imunoterapii rakoviny na čipu“ – živé krevní cévy, které lze studovat a pozorovat, jak rakovinné buňky působí na části imunitního systému.

Boj o nahrazení testování na zvířatech není omezen pouze na kosmetiku. Již dříve v roce 2018 vědci z Imperial College London jako první na světě použili technologii organ-on-a-chip pro testování vlivu infekčních onemocnění na lidské orgány.

Dr. Carol Treasure na Lush Showcase uvedla: „Kosmetika se ujala vedení, ale není důvod, proč by tyto metody nemohl začít používat farmaceutický průmysl.“

Dalšími vítězi LUSH PRIZE 2018 se stali:
• Nikolas Gaio z Nizozemska za práci s křemíkovými čipy, které mohou nahradit pokusy na zvířatech
• Dr Guan-Yu Chen z Taiwanu za test na účinky částic na zdraví
 Brazilian Network for Humane Education, Brazilská síť pro humánní vzdělávání za konec používání zvířat ve vědeckém vzdělávání

O Lush Prize

Lush Prize byla založena v roce 2012 ve Velké Británii jako významná iniciativa mající za cíl dosáhnout dne, kdy se bude bezpečnostní testování vykonávat bez využívání zvířat. Jedná se o spolupráci mezi kosmetickou společností Lush a výzkumnou skupinou Ethical Consumer. Její výherci si každoročně rozdělují £350 000 (cca 10,5 milionů Kč) jako odměnu za své úspěchy
v oblasti vědy, výzkumu a boje usilujících o prosazení alternativních metod testování.

Více informací o letošních vítězích, včetně krátkých filmů, najdete na webové stránce Lush Prize a také v článku Boj proti testování na zvířatech a Je konec testování na zvířatech v dohlednu? 

Kategorie:

Comments

comments

Vyhledat