Jubilejní ročník AKCE CIHLA tradičně vyvrcholí hudebně divadelním festivalem

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Celostátní benefiční sbírka AKCE CIHLA na podporu mentálně postižených letos odstartovala již tradičně svůj prodej cihel přímo v centru Prahy na Příkopech. Vyvrcholením celoroční sbírkové kampaně je však open-air festival CIHLAFEST, který se koná v sobotu 20. července 2019 v zahradě chráněného bydlení v obci Slapy.  Na festivalu si užijí jak malí, tak dospělí návštěvníci. Od rána budou na venkovních scénách hrát kapely, divadla, na návštěvníky čekají akrobatická představení a nejrůznější worshopy. Celodenní program bude zakončen večerním představením Vzhůru do divočiny, kde se divákům v hlavních rolích představí Karel Roden a Jana Krausová. Vstupenky jsou již nyní k zakoupení na akcecihla.cz/cihlafest/.

Sobotní ráno od deseti hodin hudebně zahájí kapela Filtr mající ve svém repertoáru výhradně autorské písničky popového žánru, která si najde posluchače v celé rodině. O hodinu později čeká na děti každého věku ojedinělá sólová clownerie s názvem „Brick Cirk, kde vystoupí jeden clown a hromada cihel. Představení je naplněné humorem, nebezpečím i radostí. Kdo je fanouškem akrobacie a nebojí se si samotné akrobatické kousky vyzkoušet, přijde si na své s Cirkusem TeTy, který předvede a zároveň umožní nadšencům zkusit si základy žonglování, párovou pozemní akrobacii a balancování. Od jedné hodiny odpoledne vypukne Slampoetry show, poté bude následovat Divadlo Bořivoj se svou kašpaří groteskou „Dva kašpaři“, poté vystoupí Louka Band, Blázni.cz a Faraband– hudební seskupení složené z klientů chráněného bydlení na Slapech. Kdo byl na zahájení letošní sbírky na Příkopech, ví, že TiDiTade jsou nepřehlédnutelní a nepřeslechnutelní mistři západoafrické hudby a tanců, kteří dokáží roztančit diváky i náhodné kolemjdoucí v duchu afrických rytmů. Ti svůj um ukáží v pět hodin odpoledne a následně bude velkým překvapením i taneční Flashmob: tanečníci a bubeníci z TiDiTade společně s návštěvníky CIHLAFESTU, klienty chráněného bydlení a zaměstnanci Portusu začnou zničehonic hrát a tančit. Vždyť přece při tanci se dobře bourají bariéry mezi lidmi, ve víru tance se nehledí na to, kdo má jaký handicap. Od šesti hodin amatérský divadelní spolek Riyo předvede pásmo skečů, písní a scének v inscenaci „Bez sítka alias mladí a neklidní prýští“.  Od sedmi hodin pak zazní lidové písničky v mnohohlasých úpravách v podání ženského vokálního souboru Dobrovyly. Lidové spontánní divadlo LSD si připravilo pohádky a autorské scénky pro děti a dospělé s názvém „Kaleido skop“. Představením „Vzhůru do divočiny“, které je volným pokračováním manželského příběhu Alice a Jindřicha, vyvrcholí program letošního CIHLAFESTU. V podání Karla Rodena a Jany Krausové se Jindřich a Alice výletem do přírody pokusí oživit svůj šestadvacetiletý vztah.

Pro návštěvníky je také po celý den k dispozici příjemné zahradní občerstvení, dětský koutek a zahradní bazének. Po náročném dni je možné přespat ve stanovém městečku.

Z výtěžků AKCE CIHLA se staví, rekonstruují a vybavují objekty, ve kterých najdou lidé s mentálním postižením domov, práci nebo místo k odpočinku. Za peníze vybrané při 20. ročníku pražské sbírky plánují organizátoři rozšířit sociální podnik Dobroty s příběhem, kde se nakládají vyhlášení utopenci a sýry, a to o bistro s dobrou kávou. Pracovní uplatnění tam najdou další lidé se zdravotním handicapem. Část výtěžku pomůže i s vybudováním nového chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením.

Portus Praha je nezisková organizace, která vznikla v roce 2001. Během té doby vybudovala dva objekty chráněného bydlení s celoročním provozem pro 19 klientů a dále sociálně-terapeutickou dílnu v obci Slapy. Portus Praha je také zakladatelem a hlavním koordinátorem celostátní benefiční kampaně AKCE CIHLA, která z původně pražské sbírky expandovala do řady měst v celé republice.

/FB EVENT/

Comments

comments

Vyhledat