Kavárna Slavia oslaví 120. výročí narození tureckého básníka Nazima Hikmeta

Kavárna Slavia pořádá po Jaroslavu Seifertovi další tematický večer na počest slavné umělecké osobnosti, která ji v minulosti navštěvovala. V pátek 14. ledna oslaví jubilejní 120. výročí narození držitele Mezinárodní ceny míru a významného tureckého básníka Nazima Hikmeta. Ten v kavárně nejen tvořil, ale také se zde pravidelně setkával s českými básníky Vítězslavem Nezvalem a Jiřím Tauferem během svých exilových let. Slavnostní večer proběhne v duchu přednesu Hikmetových básní, vystoupení turecké zpěvačky Roksany Mandel a odborné diskuse. Akcí bude přítomné provázet moderátorka Zita Senková. Rezervaci místa je nutné provést prostřednictvím kulturního portálu GoOut.net.

Prahu si turecký básník, dramatik, romanopisec, scénárista a režisér Nazima Hikmeta zamiloval po svém útěku do tehdejšího Sovětského svazu, kdy v roce 1952 začal pracovat v mezinárodním mírovém hnutí a v rámci své činnosti se zde účastnil řady jednání. Při jeho návštěvách byli jeho častými společníky Vítězslav Nezval a Jiří Taufer a jedním z jejich nejoblíbenějších míst setkávání byla kavárna Slavia. Praha, Nezval, Taufer i kavárna Slavia se proto v jeho verších často objevují.

Takto zní úryvek básně Rozprávka s přítelem básníkem Tauferem v kavárně Slavii z knihy Pobyt v Praze:

„Rád s přítelem Tauferem sedávám u stolku

v kavárně Slavii, kdy plyne rozprávka

a před okny se leskne voda Vltavy

zvlášť po ránu a zvláště na jaře

Zvlášť po ránu a zvláště na jaře

Tu zamyslím se já tu on a vázne rozprávka

Na mžik se vzdalujeme pak scházíme se zas“

„Romantický revolucionář“, jak byl přezdíván, byl kvůli svému politickému přesvědčení opakovaně zatýkán a strávil většinu svého dospělého života ve vězení nebo v exilu. Jeho tvorba je často přirovnávána k dílům básníků Federica Garcíi Lorky, Louise Aragona, Vladimíra Majakovského, Faize Ahmeda Faize nebo Pabla Nerudy. Jeho poezie byla přeložena do více než padesáti jazyků a jeho báseň Kız Çocuğu (Dívčí dítě) se stala předlohou několika písní s protiválečným poselstvím.

I přesto, že byl ve své vlasti po celý život pronásledován a zemřel v exilu, jsou jeho básně v Turecku považovány za nejvýznamnější vlastenecká literární díla. Inspiroval se v nich lidovou mluvou a písněmi, zobrazoval v nich lidi venkova a města, tureckou válku za nezávislost a turecké revolucionáře. Zavedl užívání slabičného lidového metra a hledal pro své básně nové formy. Během svého působení v Turecku se stal charismatickým vůdcem avantgardy produkující proudy inovativních básní, her a filmových scénářů. Později začal psát ve volném verši, který harmonizoval s bohatými vokálními vlastnostmi tureckého jazyka.

V Kavárně Slavii jeho 120. výročí narození poctí svou účastí velvyslanec Turecké republiky v Praze pan Egemen Bagis. Význam jeho díla a života přiblíží odborní hosté, písně s verši Nazima Hikmeta zazpívá a zahraje turecká zpěvačka Roksana Mandel. Večerem bude provázet Zita Senková.

Vstup na tento slavnostní večer je zdarma. Rezervaci místa je v rámci protiepidemických opatření nutné provést pomocí GoOut.net.

 

Comments

comments

Vyhledat