Neobyčejné knihy o moři od nakladatelství jakost
Milovníky léta, dobrodruhy, malé i velké badatele přenesou k moři i v době omezeného cestování dvě jedinečné knihy z malého nakladatelství jakost. Moře v 300 otázkách a odpovědích a Plasticus maritimus, invazivní druh.
Obě knihy spojuje téma moří, oceánů a životního prostředí. Jsou psány jazykem, kterému porozumí děti školou povinné, ale přinášejí poznatky, které ohromí i dospělé čtenáře. Číst na přeskáčku či jen prohlížet ilustrace je dovoleno, zabalit s sebou na prázdniny doporučeno!
„Knížky jsme původně chystali na prázdniny, jenže pak se zhroutil knižní trh a chvíli jsme váhali. Nakonec jsme se rozhodli, že to riskneme. Hlavně proto, že ani v koronačasech nezmizí problémy se znečištěním moří a oceánů a knížka Plasticus maritimus, invazivní druh na ně poukazuje srozumitelně a dokonce zábavně! Přesto že se pravděpodobně nedostaneme o prázdninách dál než kousek za hranice, voda z potoků a řek proudí do moře pořád, plasty se produkují rovněž stále. A navíc v létě bude určitě více času na čtení,“ říká nakladatelka Jana Kostelecká.
Moře v 300 otázkách a odpovědích
Proč moře nepřeteče? Jak se měří vítr? Proč mořská ryba ve sladké vodě zahyne? Kolik existuje ostrovů? Proč nejsou v Irsku hadi? Jak dostat kraba z díry? Proč není dobré běhat po chaluhách?
Knížka francouzské provenience přináší odpovědi na někdy triviální, jindy však záludné otázky z prostředí mořského světa. Autor textu, přírodovědec a entomolog Vincent Albouy poznatky čtivě rozvádí v souvislostech a demonstruje na názorných ilustracích kreslíře Jean-Louis Verdiera. „Když jsem psal tuto knihu, myslel jsem na zvědavé dítě, kterým jsem býval a které si při objevování moře pokládalo spoustu otázek. Ale taky jsem myslel na rodiče, kteří čelí otázkám svých dětí, a ne vždy jim dokážou odpovědět,“ vysvětluje Vincent Albouy.
Jak a proč se zrodil nápad knihu vydat v češtině? „Knihu Moře v 300 otázkách a odpovědích jsem objevila asi před třemi lety v Bretani a hned jsem věděla, že ji chci vydat. Líbilo se mi, jak je úsporně a srozumitelně zpracovaná. Jsem přesvědčená, že může sloužit dokonce jako inspirace v hodinách přírodopisu a biologie,“ říká nakladatelka Jana Kostelecká.
Kniha je rozdělena tematicky do šesti částí. Je kapesního formátu a vychází v osmi variantách obálky.
O autorech:
Vincent Albouy je francouzský entomolog a vášnivý přírodovědec, člen mnoha spolků na ochranu přírody a autor osmi desítek popularizačních přírodovědných publikací. Jean-Louis Verdier je trpělivý pozorovatel přírody a vědecký ilustrátor, jehož hlavní láskou jsou brouci a příroda kolem nás.
Pro čtenáře: 8–99 let / Cena: 270 Kč / Počet stran: 200 / Vydává: Jana Kostelecká – jakost / www.jakost.net
Plasticus maritimus, invazivní druh
Kniha Plasticus maritimus, invazivní druh mořské bioložky Any Pêgo se zaobírá problematikou znečištění moří a oceánů plastovými odpady z té nejpřístupnější stránky. „Fascinovalo mě, jak neuvěřitelně dlouho může plast v moři zůstat a jakou vzdálenost může urazit,“ říká Ana. Skvělé ilustrace a přímočaré texty zvou na dobrodružnou výpravu za plasty vyplavenými mořem, které se mohou na chvíli stát „pokladem“ anebo také objektem detektivního pátrání po jejich původu. Kniha plasty neodsuzuje jako jednoznačné zlo. Vysvětluje jejich vznik, prospěšnost, ale důrazně upozorňuje na důsledky jejich nadužívání. Přináší tipy, jak je v běžném životě omezit anebo recyklovat. Čtenáře tak přivádí k přemýšlení o plastech v souvislostech a k údivu nad bohatostí života v mořích a oceánech.
Knížka původně vyšla v oceňovaném portugalském nakladatelství Planeta Tangerina a na letošním festivalu dětských ilustrovaných knih v Bologni (BCBF) získala jednu z nominací za počin roku v kategorii non-fiction knih pro děti a mládež. „Když jsem na veletrhu v Bologni objevila Plasticus maritimus, invazivní druh, bylo jasné, že chceme mít v nabídce obě knihy vedle sebe: v první se dozvíte, co to moře je, a ve druhé, že je dobré se o ně starat a že k moři máme blíž, než se nám může zdát,” vysvětluje vznik české dvojice knih o moři nakladatelka Jana Kostelecká.
„Je úžasné vidět, že je o knihu a její překlad do dalších jazyků takový zájem. Nepochybuji tedy, že zpráva o situaci plastů v mořích a oceánech poputuje mnohem dále, než jsem si kdy dokázala představit, a věřím, že je vše na dobré cestě k řešení tohoto problému,“ doplňuje autorka Ana Pêgo.
O autorech:
Mořská bioložka Ana Pêgo vyrůstala na portugalském pobřeží. Po dokončení studií se věnovala výzkumu oceánů a v posledních letech rozvíjí projekty environmentálního vzdělávání, jež propojují vědu s uměním. Z vyplavených plastů tvoří originální výtvarná díla a pátrá po jejich původu. Proto vznikl i projekt, později kniha a facebooková stránka Plasticus maritimus, invazivní druh. Ilustroval ji Bernadro P. Carvalho, spoluzakladatel nakladatelství Planeta Tangerina, držitel mnoha světových ocenění, mimo jiné čestného uznání za nejlepší design knihy v roce 2008.
Pro čtenáře: 8–99 let / Cena: 270 Kč / Počet stran: 176 / Vydává: Jana Kostelecká – jakost / www.jakost.net
Nakladatelství jakost, věnující se non-fiction titulům pro děti a mládež, založila v roce 2016 Jana Kostelecká. Mezi již vydané tituly patří K čemu jsou architekti Ondřeje Duška a Karoliny Jirkalové (nominace na Zlatou stuhu), Kosmos fyzika a žurnalisty Tomasze Rożka, do českého prostředí rovněž přináší světově uznávanou S.E.R.I.I. oborových průvodců D.O.M.E.K., D.E.S.I.G.N., H.U.D.B.A. či Z.A.H.R.A.D.A. Původně vystudovaná bohemistka a historička umění se kromě vydávání knih věnuje také kulturní produkci (stojí mj. za projekty PechaKucha Night Prague) a pořádání programů pro děti a mládež.