Levi’s® 501®: Ikona stvořená k věčnosti

Levi’s(R)
Levi’s(R)

Se začátkem roku 2022 představuje Levi’s® novou verzi jednoho ze svých nejikoničtějších produktů, džínů 501® Original, vyrobených z organické bavlny a recyklovaného denimu. Jsou navrženy tak, aby byly samy donekonečna recyklovatelné. Levi’s® tak navázal na dlouhodobou spolupráci se švédskou společností Renewcell, což souzní s ideou modelu 501®, která stojí na trvalosti, neměnnosti a nesmrtelném designu. Jde o další krok směrem k cirkulárním produktům značky Levi’s®

 

Představení nových 501® vychází také z úspěšné spolupráce mezi Renewcell a Wellthread™ na nové řadě 502™ pro muže a modelech High Loose pro ženy za použití materiálů, které byly mediální společností Fast Company nazvány jako “World Changing Idea” (Přelomová myšlenka). Ve všech případech byla použita inovační směs Renewcell vlákna Circulose®, udržitelně získávané viskózy, která je vyrobená z recyklovaného denimu a organické bavlny.

 

“Loňská zkušenost ze spolupráce mezi Wellthread™ a Renewcell ukázala naše možnosti a že dokážeme najít uměle vyrobené celulózové vlákno z recyklovaného denimu, které je dostatečně silné a odolné, aby splňovalo naše standardy. To z mechanicky recyklovaného denimu nebylo dosud možné,“ upřesňuje Paul Dillinger, víceprezident oddělení inovací.

 

“Tuto inovativní metodu jsme se rozhodli aplikovat na náš nejvíce ikonický kus oblečení – džíny 501® Original,  což dokazuje, jak vážně bereme celé téma cirkularity a udržitelnosti. Nejen že budou naše nové 501® navrženy tak, aby vydržely všechny nástrahy času, což byla vždy jejich silná vlastnost, ale teď získají možnost najít druhý, třetí, ale i čtvrtý život jako zcela nový kus oblečení.” 

 

Vyrábět tyto džíny z recyklovaného denimu smíchaného s certifikovanou organickou bavlnou znamená, že vyžadují mnohem méně přírodních zdrojů a chemikálií, než je nutné u jiných kusů oblečení. Snižování vlivu na životní prostředí je součástí širší strategie pro zachování a udržování zdrojů napříč všemi životními cykly našich produktů a je důležitou kapitolou v naší  Buy Better, Wear Longer kampani.

 

V rámci našich výzkumů a vývojových inovací usilujeme o zlepšení praxe při navrhování a zachování přírodních zdrojů všemi způsoby, které dokážeme,” potvrzuje Una Murphy, Levi’s ředitelka oddělení inovací. “Začleněním udržitelných novinek se učíme, co je možné a co funguje při řešení těch největších výzev.” 

 

Využití obnovitelných a recyklovatelných materiálů – jako jsou například Circulose a certifikovaná organická bavlna – je důležitou součástí širšího holistického přístupu k cirkulární ekonomice. Každý jednotlivý komponent, který tvoří nové udržitelné 501® džíny byl vybrán a navržen tak, aby vyhovoval přísnému požadavku na jednoduchá vlákna s jedním původem, která umožňí efektivní recyklaci na konci bohatého života 501®.

 

Pro ty části džínů jako jsou například vnitřní kapsy, štítky a lemování, které jsou běžně ze syntetického polyesteru, byla použita 100% bavlna. Tím se odstranily zbytečné znečišťující prvky, které by zabránily recyklaci bavlny. Výsledkem jsou džíny, které nejen, že už jednou vznikly ze starších, ale snadno se jednou přetvoří do nových. A tak stále dokola.

 

Jsme v počátcích cesty oděvního odvětví k úplné cirkularitě, která je nezbytná vzhledem k tomu, jak je tento průmysl ničivý a má silné tendence k plýtvání,” říká Dillinger. “Uvedením našich legendárních 501® z recyklovaného materiálu a znovu snadno zrecyklovatelné, doufáme, že ukážeme i ostatním, že to lze vymyslet tak, abychom všichni vytvářeli udržitelné produkty, které šetří zdroje a přitom vypadají skvěle. Jednoduše splňují nevyšší standardy na všech frontách.” 

 

 

 

 

PROČ JE TO TAK DŮLEŽITÉ?

 

Módní svět potřebuje lepší a více cirkulární příklady.

 

Ačkoliv je bavlna přírodní materiál, má svoje limity. Rostoucí počet farem pěstujících průmyslovou bavlnu znamená zvětšující se nároky na vodu, půdu a další přírodní zdroje. Stejně jako eskalující poptávka po oblečení vyžaduje řešení, které by nezpůsobovalo další škody na ekosystémech po celém světě. V roce 2015 módní průmysl spotřeboval 53 milionů tun panenských vláken, 26 procent z tohoto objemu byla vlákna bavlny a 73 procent z těchto vláken skončila na skládkách, nebo byla spálena. Jako denimová značka, která je na zdroji bavlny závislá, jsou pro nás tato čísla velmi znepokojující.

 

Jsme odhodlaní najít nové a lepší cesty, jak snížit náš dopad na životní prostředí, a to skrze cirkulární recyklaci a inovativní výrobní procesy. Od roku 2015 jsme využili kolekci Levi’s® WELLTHREAD pro laboratorní testování nových přístupů, které by zavedly cirkularitu do běžného provozu v módním průmyslu. V červenci roku 2021 jsme se spojili s institutem Ellen MacArthur Foundation’s Jeans Redesign Project s plánem rozšířit naše portfolio recyklovatelných produktů. Nové cirkulární 501® jsou prvním produktem, který splňuje parametry EMF’s Jeans Redesign Guidelines.

 

PŮVOD MATERIÁLU CIRCULOSE

 

Švédský startup Renewcell se zabývá možnostmi recyklace textilií od roku 2012. Před rokem a půl otevřeli kousek od Stockholmu recyklační linku, která dokáže vyrobit na 4, 5 tisíce tun vlákna s názvem Circulose® ročně. Jde o surový materiál, který pochází pouze z textilního odpadu. Takové množství vystačí na přibližně 20 milionů triček. Po úspěšném vstupu na elektronický burzovní trh Nasdaq v listopadu 2020 staví Renewcell druhou linku, která má být desetkrát větší než ta původní.

 

Část formující se skupiny inovátorů v módním světě se soustředila na takový způsob recyklace, která by byla tzv. eco-friendly a vysoce efektivní, Renewcell byl založen profesory a vědci zkoumajícími materiály na Královském institutu technologií (Royal Institute of Technology) ve Stockholmu v roce 2012. Společnost strávila pět let vývojem technologie, která dokáže rozložit jakékoliv celulózové vlákno, ať už pochází z továrního odpadu, nebo z již hotového oblečení.

 

Ačkoliv již existují mechanická příslušenství, která dokážou rozebrat přírodní materiály typu bavlna, výsledná vlákna jsou slabá a nemají výdrž. Musí se tak smíchat se syntetickými vlákny, aby získaly na odolnosti, čímž se stávají dále nerecyklovatelná. Polymerní recyklační proces vyvinutý díky Renewcell, umožňuje vyrobit látku, která konkuruje těm nejlepším nerecyklovatelným materiálům používaným v módním průmyslu.

 

Myšleno bylo i na vodu, chemikálie a energii, které jsou při výrobě 501® zapotřebí. Chemikálie jsou v recyklačním procesu Renewcell zachyceny a znovupoužity, navíc celá linka funguje na principu obnovitelné energie. Použitá voda má jen zlomek objemu, který vyžaduje pěstování organické bavlny. Navíc je po použití ošetřena tak svědomitě, že je možné ji vypustit do nedalekého jezera Vänern. Vše probíhá pod přísnými regulemi švédské vlády a EU, které se vztahují i na použitý odpadní materiál.

 

Comments

comments

Vyhledat