Litoměřice se ponoří do rituálů. V pátek začíná 22. ročník Filmového festivalu Litoměřice.

Barva granátového jablka
Barva granátového jablka

22. ročník severočeského Filmového festivalu Litoměřice začíná v pátek 26. srpna a potrvá do neděle. Návštěvníky čeká přes 25 projekcí aktuální, experimentální, animované i kultovní filmové tvorby z Česka i zahraničí. Filmy uvedou tvůrci jako Tomasz Wiński (Hranice lásky), Adam Koloman Rybanský (Kdyby radši hořelo), Jan Šípek (Tlačítka bdělosti) nebo Martin Šulík (Zahrada). O hudební program se postará kapela Bert & Friends.

Festival uvede předpremiéru intimního dramatu Hranice lásky, nově restaurovanou kopii arménského snímku Barva granátového jablka, mysteriózní thriller Proutěný muž nebo kultovní slovenský film Zahrada. Téma rituálů diváci nahlédnou také v psychedelické road-movie Objetí hada, dokumentárním snímku z prostředí severního Vietnamu Děti mlhy nebo české satirické komedii Kdyby radši hořelo. Pro dětské diváky nabídne festival filmy Můj soused Totoro, E. T. Mimozenšťan a pohádku Perinbaba, která bude uvedena z původní 35 mm kopie. Tradiční místo mají na festivalu i Ozvěny Anifilmu. 

Protože velká část týmu Filmového festivalu Litoměřice je spjata s FAMU, na páteční noc je do letního kina připraven program složený z krátkých studentských filmů, které na FAMU v posledních letech vznikly. 

Doprovodný program nabídne performance Anny Ruth a Katariny Kadijevic, DJ sety a koncert kapely Bert & Friends, který se uskuteční v sobotu v letním kině na Střeleckém ostrově. Festivalovým dějištěm bude Kino Máj, letní kino na Střeleckém ostrově a Divadlo K. H. Máchy. Předprodej akreditací běží v síti GoOut.

Pořadatelem festivalu je Kinoklub Ostrov, finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Ústecký kraj, město Litoměřice, MUDr. Radovan Galia a Jaroslav Mouka. Partnery festivalu jsou Městská kulturní zařízení Litoměřice, Divadlo K. H. Máchy Litoměřice, Velvyslanectví USA v Praze, Goethe-Institut, Slovenský filmový ústav, Filmová kancelář Ústeckého kraje, kino Ponrepo, pražírna Zoban, manufaktura Koldokol a Pension Prislin.

Mediálními partnery festivalu jsou radio Wave, 25fps, Cinepur, Uličník, Místní kultura a Proti šedi.

Program festivalu: https://fifeli.cz/program/22/komplet/

Comments

comments

Vyhledat