Tipy na týden 30. ledna – 5. února: neony Davida Černého, den coververzí a Panelstory

David Černý David vystavuje v Galerii Kuzebauch, info v textu / Foto Martin Faltejsek
David Černý David vystavuje v Galerii Kuzebauch, info v textu / Foto Martin Faltejsek

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


Tipy na filmy v kinech:

Bio Oko, Světozor, Aero:

Víly z Inisherinu/ Dobrodružství Priscilly, královny pouště / Mrtvý muž / Na Hromnice o den více a další

Pilotů:

Zkouška umění /  Banger / Víly z Inisherinu a další

Ponrepo:

Bílý autobus / Tajemství / Slečinky z Rochefortu  a další

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo  

1.2. 19.00 Big Ears Listen With Feet / CAMP Praha 

Za posledních patnáct let si režisérská dvojice Ila Bêka & Louise Lemoine vydobyla svým nezaměnitelným autorským rukopisem na architektonické scéně světové renomé. Ve svém posledním dokumentu Big Ears Listen With Feet, nyní v české premiéře v CAMPu, se oba filmaři rozhodli vzít diváka na jednodenní městskou pouť do chaotického, avšak rozmanitého Bangkoku.

2.2. 19:00 Panelstory aneb Jak se rodí sídliště / CAMP Praha FILM

V Panelstory Chytilová vytvořila tragikomický obraz struktury, která nefunguje ani po hmotné, ani po lidské (morální) stránce. Portrét nového sídliště (jde o pražské Jižní Město) nabízí vizi světa, jehož obyvatelé se nepotýkají jen s uniformitou, ošklivostí a vadami svých nových příbytků a s chybějící infrastrukturou, ale i s nevěrou, lží, nedůvěrou, nespolehlivostí a slabošstvím.

 

 

 

 

30.1. REVOCATION, GOATWHORE, ALLUVIAL, CREEPING DEATH / Futurum Modrá Vopice, Praha

Koncert REVOCATION, GOATWHORE, ALLUVIAL, CREEPING DEATH – Praha se přesouvá z klubu Futurum do Modré Vopice. Vaše již zakoupené vstupenky samozřejmě zůstávají v platnosti.

30.1. Zanias (AU/DE) + Never Sol / Kasárna Karlín  

Proslulá dark pop/new wave producentka Alison Lewis, narozená v Austrálii, nyní usazená v Berlíně, působí na tamní scéně jako významná producentka a DJka pod labelem Fleisch Records a kde kromě těles Linea Aspera a Keluar spolupracovala s hudebníky jako Black Rain, Ancient Methods, Dax J nebo I Hate Models.

30.1. Gilad Atzmon Quartet / Dům kultury Šumperk  

Gilad Atzmon (Izrael/UK) je špičkový jazzový saxofonista, který vystudoval Rubinovu hudební akademii v Jeruzalémě, léta žil v dobrovolném „exilu“ v Londýně ve Velké Británii, kde jako hráč na saxofon patří k velmi vyhledávaným jazzovým hudebníkům. 

31.1. CAMILLA SPARKSSS (CAN) + support tba / Bike_Jesus  

Barbara Lehnhoff, známá pod uměleckým jménem CAMILLA SPARKSSS, je švýcarsko-kanadská hudebnice. Jestli se dá její eklektický styl alespoň přibližně definovat, bude to něco, co se nachází v průsečíku dance – electro – punk.

1.2. 100 NEJKRÁSNĚJŠÍCH ČESKÝCH BÁSNÍ / Divadlo Komedie DIVADLO

Poezie jako naše paměť. Mají básně, které si předáváme po generace, vliv na to, jací jsme a jak sami sebe vnímáme? Scénická krajina, ve které zazní nejznámější verše vedle básní současných českých autorů, o jejichž tvorbě tuší málokdo.

2.2. Discoland / Divadlo Na zábradlí  DIVADLO

Říká se, že kdo si pamatuje devadesátky, ten je neprožil. Ale co když se na tuto dobu snažíme zapomenout i z jiných důvodů?

4.2.  Ice Nine Kills (US)  / Roxy, Praha  

Velkolepý horrorcore Ice Nine Kills slibuje objetí šílence, ze kterého se nechcete vymanit.

4.2. Sturle Dagsland (NOR) + MMNK / Kabinet múz, Brno


 

Nově zahájené výstavy:

31. 1. –  24. 3.. David Černý David NE – ON  / Galerie Kuzebauch

David Černý David se ve svojí tvorbě zaměřil na neony. Na výstavě představí čtyři trojrozměrné objekty, kde pracuje s čistými barvami výboje v průhledech a odrazech. Staví do vzájemného kontrastu zdroje světla, ploché sklo, technické textilie a kov. 

 

21.1. – 11.6.  IMAGINÁRIUM Divadla bratří Formanů a jejich přátel  / Chvalský zámek

Můžete se těšit na fantastický svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků, na nové interaktivní instalace, loutky, objekty, obrazy, scény, vynálezy, hry a všemožná hejblátka! Na svět nespoutané představivosti, výtvarného umu, radosti a hravosti.

26.1. – 1.2.  ARTsemestr / UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Od 26. ledna můžete v budově UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1 navštívit jednu z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších přehlídek Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ARTsemestr.

 

 

5. 2. – 14. 5.  Jakub Matuška / Karíma Al-Mukhtarová / Monika Žáková / Alšova jihočeská galerie

Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou

Jmenovaní umělci jsou v rámci svých výstavních projektů rozděleni do tří sálů Zámecké jízdárny, představí tak svou autentičnost jak v instalaci, v architektuře i v použitých uměleckých technikách tak i ve způsobu uvažování.

 

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

2.2.  17.00 Praha zítra? Domy a byty / CAMP Praha KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Kolik lidí žije v hlavním městě? Jaké jsou zde ceny nemovitostí? Kolik je v Praze prázdných bytů a kolik se jich staví? A co může pro dostupné bydlení udělat město? Přijďte na komentovanou prohlídku výstavy, která popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko.

 

3. 2.  18:30 Tvůrci zázraků /  Ústřední knihovna – Malý sál

Křest nové knihy s autogramiádou, věnované loutkářské tvorbě manželů Suchardových, zakladatelů a vůdčích osobností divadla Říše loutek. Během večera budou představeni autoři a ukázky z díla. Monografie, kterou vydalo Moravské zemské muzeum v Brně, bude k dostání za výhodnou cenu.

4. 2. v 11:00 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Připomeneme si nejvýznamnější osobnosti a umělecky cenné náhrobky našeho národního pohřebiště. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

v 13:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem

Připomeneme si řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka tram Vinohradské hřbitovy).


 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (27.ledna 2023)  

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

5.2. Mezinárodní den coververzí


Nepít je umění! S tímto heslem startuje 11. ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Více na suchejunor.cz


21. března 2023 budou rozdány ceny Czech Grand Design. Seznamte se s nominovanými tvůrci!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat