Mario Vargas Llosa bude hostem Světa knihy
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha si jako čestného hosta 25. ročníku vybral Latinskou Ameriku. Od 9. do 12. května 2019 tak na výstavišti v Holešovicích přiblíží českým čtenářům zevrubně pestrost literárního regionu. Do Prahy při té příležitosti zavítá řada latinskoamerických autorů. Největší hvězdou bude bezesporu génius hovořící mnoha literárními hlasy, nobelista Mario Vargas Llosa. Do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy Praha. Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté.
Ve Španělsku žijící peruánský spisovatel, politik, novinář a esejista Mario Vargas Llosa patří k nejvýznačnějším současným autorům nejen v latinskoamerickém regionu. V roce 2010 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Udělena mu byla za „kartografii struktur moci a za pronikavé obrazy jednotlivcova vzdoru, revolty a jeho porážky“. „Více než patnáct let se snaží různí organizátoři či instituce v České republice pozvat nobelistu a světovou literární hvězdu, kterou je Mario Vargas Llosa. Vždy odmítl. O to větší máme radost, že souhlasil s naším pozváním a do Prahy v květnu přijede,“ upozorňuje na jedinečnost tohoto hosta dramaturg programu Guillaume Basset. „Domnívám se, že jeho návštěva dokládá, jak stoupá renomé literárního festivalu i veletrhu Svět knihy Praha,“ dodává.
Dnes dvaaosmdesátiletý Mario Vargas Llosa se narodil v Peru, kde také na Národní univerzitě San Marcos vystudoval literaturu a práva. Už v šestnácti letech přispíval jako amatérský novinář do místních periodik a v roce 1957 začal také publikovat první povídky. Studijní stipendium ho zavedlo do Madridu, kde v současnosti žije, od začátku devadesátých let má španělské občanství. Pobýval ale i v dalších evropských zemích – působil v Paříži či Londýně, kde přednášel na předních univerzitách a zároveň se živil jako spisovatel. Úspěch zaznamenal už jeho první román Město a psi (La ciudad y los perros) z roku 1963. Za „monumentální dílo“ je pak považována jeho třetí kniha Conversación en La Catedral. Do Llosovy tvorby se promítá také jeho politická angažovanost – v roce 1990 se dokonce ucházel o prezidentský úřad – znatelná je například v politickém thrilleru z roku 2000 Kozlova slavnost (La fiesta del Chivo). Jako spisovatel se ale Llosa drží v nejvyšších patrech, jak se díky překladům mnoha jeho knih mohli přesvědčit i čeští čtenáři. U příležitosti veletrhu Svět knihy Praha 2019 vydává navíc Argo romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové.
Vedle Maria Vargase Llosy budou mít návštěvníci Světa knihy příležitost poznat i další zajímavé literáty Latinské Ameriky. Do Prahy zamíří ze všech tří amerických kontinentů. „Na stánku čestného hosta bude možnost se blíže seznámit s literaturou Argentiny, Chile, Dominikánské republiky, Mexika, Peru a portugalsky mluvící, rozlohou největší země oblasti – Brazílie. Další země budou zastoupeny jednotlivou knižní produkcí či návštěvou autorů…,“ upřesnil ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer.
S tvorbou řady hostů 25. ročníku se čtenáři mohli nebo brzy budou moci obeznámit díky překladům vydávaných u příležitosti Světa knihy Praha 2019. Rodriga Fresána, argentinského prozaika žijícího ve Španělsku, přiblíží jeho prvotina Historia argentina – připravuje nakladatelství Garamond pod názvem Argentina! Argentina!, s níž v roce 1991 za mimořádného ohlasu debutoval na literární scéně. Takzvanou novou argentinskou prózu pak reprezentuje Mariana Enríquezová, jejíž „rockový“ román Tohle je moře (Éste es el mar) byl přeložen do mnoha jazyků, včetně češtiny (vydalo nakladatelství Host v překladu Lucie Trägerové). Z Brazílie pochází spisovatel a novinář Bernardo Carvalho, tuzemských čtenářům předkládá nakladatelství Garamond v překladu Lady Weissové jeho první knihu Reprodukce (Reprodução). Mexický autor Álvaro Enrigue píše romány, povídky i eseje, ocenění sbíral za knihu Náhlá smrt (Muerte súbita). Příběh zvláštního tenisového zápasu v překladu Michala Brabce chystá nakladatelství Paseka. Enrigue žije v New Yorku, stejně jako další z pozvaných hostů David Unger. Přestože tento renomovaný autor píše anglicky, je považován za jednoho z nejvýznačnějších žijících guatemalských autorů. Úryvky z jeho díla u příležitosti Světa knihy Praha 2019 uveřejní Literární noviny v příloze věnované 25. ročníku.
Tím ale výčet literárních zástupců Latinské Ameriky nekončí. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha letos v květnu také navštíví Luis Fayad z Kolumbie či Ariel Bermani z Argentiny. Cestu za českými příznivci literatury dále váží například Mexičan Juan Villoro, Chile zastupuje Francisca Cárcamo.
Ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer k letošnímu čestnému hostu dodává: „Je výjimečné, že se latinskoamerická literatura představí na mezinárodním fóru takto komplexně. S tím souvisí fakt, že zatímco německojazyčné země se prezentují pod značkou Das Buch, severské pod #ReadNordic, latinskoamerické země společnou značku dosud neměly. Vytvořili jsme tedy brand LA literatura, logo nám připravil náš dvorní grafik Pavel Fuksa, dáváme jej našim latinskoamerickým přátelům jako dárek a budeme rádi, když s ním budou pracovat i při jiných příležitostech.“
Literaturu na Světě knihy Praha 2019 doplní poznávání širší škály latinskoamerické kultury, a to prostřednictvím výstav, filmových projekcí, hudebního a tanečního programu, workshopů i ochutnávky místní kuchyně. Výstaviště tedy ožije třeba v rytmu salsy a všemi barvami Latinské Ameriky.