Začínal jako fotbalový blogger, nyní má za sebou MS, na němž pracoval s Messim

Jedním z nejpozoruhodnějších příběhů právě probíhajícího fotbalového mistrovství světa v Rusku je kariérní cesta Matíase Manny, toho času člena trenérského týmu argentinské reprezentace. 34letý fotbalový odborník prorazil do profesionálního fotbalu díky svému blogu.

Argentinci s hvězdným útočníkem Lionelem Messim na letošním světovém šampionátu zaostali za očekáváními, když po prohře 3:4 s Francií vypadli už v osmifinále. Bez nadsázky lze proto prohlásit, že více než výkony některých hráčů jihoamerického výběru fotbalovou scénu zaujala postava trenéra Matíase Manny.

Manna už jako chlapec obdivoval hru Pepa Guardioly, středního záložníka s vytříbenou technikou, který v 90. letech zářil v katalánské Barceloně. Manna se poté, co v roce 2005 vystudoval komunikaci na univerzitě v rodném argentinském Rosariu, ve 21 letech rozhodl založit analytický blog, na němž dopodrobna rozebíral Guardiolův útočný styl hry, ve kterém viděl budoucnost fotbalu. Jednalo se o poměrně odvážný odhad, jelikož v té době světovému fotbalu vládly týmy s defenzivní taktikou.

 

JAK OHROMIT HRÁČE

Blog Paradigma Guardiola si postupně získával na popularitě. Mannovi se dokonce prostřednictvím společného známého podařilo osobně setkat s Guardiolou, jenž byl analýzou své hry ohromen. Setkání v roce 2006 se nakonec stalo osudovým jak pro Mannu, tak i Guardiolu. Ten od svého obdivovatele dostal jako dárek knihu o trenérovi Marcelovi Bielsovi.

Bielsovo pojetí fotbalu Guardiolu naprosto nadchlo a stalo se pro něj inspirací do začínající trenérské kariéry. Nyní, po 12 letech od setkání s Mannou, se Guardiola řadí mezi nejlepší fotbalové trenéry světa, přičemž se netají, že se ve své fotbalové filozofii notně inspiroval Bielsou.

Po plodném setkání s Guardiolou se Mannovi otevřely dveře do světa profesionálního fotbalu. V roce 2007 následovala schůzka právě s Bielsou, jehož Manna zaujal natolik, že mu uznávaný stratég okamžitě nabídl pozici analytika u chilské reprezentace, kterou tehdy trénoval.

 

KAM SMĚŘUJE MODERNÍ FOTBAL

Bielsu a Mannu spojovalo přesvědčení, jakým směrem by se měl ubírat moderní fotbal. Namísto neprostupné obrany dvojice našla zalíbení v útočné taktice stavějící na většinovém držení míče a aktivním napadání soupeře ve vysokém tempu. Tento styl, vyžadující hodiny a hodiny analýz a tréninků, si vysloužil označení „totální fotbal“.

Manna spolupracoval s Bielsou čtyři roky, během nichž přispěl k postupu Chile do osmifinále mistrovství světa 2010, a i proto u chilské reprezentace pokračoval rovněž po odchodu Bielsy. Do svého realizačního týmu si ho vybral nový trenér Jorge Sampaoli.

Se Sampaolim jako hlavním trenérem a Mannou jako herním analytikem Chile ovládlo mistrovství Jižní Ameriky v roce 2015. Následně se Manna se zkušenějším argentinským krajanem na rok stěhoval do španělské Sevilly, než v roce 2017 přišlo prestižní angažmá u argentinské reprezentace.

 

Letošní mistrovství světa se Argentincům nevydařilo podle představ, 34letý Manna se ale o svou budoucnost nemusí bát. Své obrovské fotbalové znalosti stále piluje a pracuje s moderní technologií. Jako pomůcku při vysvětlování taktiky hráčům pomohl vyvinout počítačový program připomínající známou fotbalovou hru FIFA. „Všiml jsem si, že hráči při týmových poradách ztrácejí koncentraci už po šesti, osmi minutách. Když je ale posadíte za počítač, vzbudíte jejich zájem, a tak udrží pozornost po delší dobu,“ prozradil Manna.

Comments

comments

Vyhledat