Mezinárodní den asteroidů

Ilustrační foto Pixabay
Ilustrační foto Pixabay

Máme rádi různá výročí a mezinárodní dny, které připomínají zajímavé události lidských dějin, na které by se v denním shonu mohlo zapomenout.

Mezi naše oblíbené patří Mezinárodní den asteroidů neboli planetek, který se slaví 30. června.

Jak vznikl:

V lednu 2016 byl OSN oficiálně uznán 30. červen (coby připomínka nejvýznačnějšího dopadu kosmického tělesa na Zem v moderní době – Tunguské události 30. června 1908) jako mezinárodní den asteroidů.

Spoluzakladatelem tohoto dne je Dr. Brian May, jednak kytarista Queen a jednak astrofyzik.

Brian May k loňskému programu:

 

 

Co se kdysi stalo:

Tunguská událost (dříve se častěji požívaly výrazy jako tunguský meteorit) byl výbuch, ke kterému došlo 30. června 1908 na Sibiři.

Událost je připisována výbuchu kosmického tělesa s rozměry 50 až 190 metrů. Síla výbuchu je odhadována na 10 až 30 megatun. V oblasti exploze nebyl nikdy nalezen žádný odpovídající meteorit, takže je celá věc dodnes předmětem zkoumání.

Srovnání Tunguzského meteoru (zcela vpravo) s Čeljabinským meteoritem, Žižkovskou věží a vysílačem na Ještědu Phoenix CZE / CC BY-SA

Více informací:

Svátek má své mezinárodní webové stránky na https://asteroidday.org

Ilustrační foto Pixabay. Popis: This picture shows an american astronaut in his space and extravehicular activity suite working outside of a spacecraft. In the background parts of a space shuttle are visible. In the far background of the picture planet earth with it’s blue color and white clouds is shown as well as a patch of black space. / Public domain

Comments

comments

Vyhledat