Na vlastní oči: Czech Chefs – seminář japonské kuchyně

Czech Chefs je skupina mladých kuchařů, kteří mimo jiných aktivit pořádají kurzy a semináře pro profesionály a veřejnost. Zhruba jednou měsíčně si pozvou některého (šéf)kuchaře a ten se na jedno odpoledne věnuje výuce. Každý účastník si odnese recepty a certifikát.

V listopadu byl hostem Jakub Horák, specialista na japonskou kuchyni a držitel několika ocenění z prestižních mezinárodních soutží (Champion WWCH 2023🥇JCAA 2023🎖️ Taste of Japan 2020). Washoku World Challenge v japonském Tokiu dokonce vyhrál jako první Evropan v historii. Jeho doménou je  kromě výuky a poradenství i japonský catering, případně se dá domluvit vaření na privátních akcích.

Jakub Horák jinak vaří v restauraci Yamato a můžete ho sledovat na instagramu a webu. Do třicítky má daleko, ale už toho stihnul spoustu.

V úvodní řeči nás krátce zasvětil do toho, jak se v Japonsku přistupuje k soutěžím (než vás vůbec nechají soutěžit, musíte splnit spoustu přísných podmínek) a historkami ze zákulisí občas prokládal i samotné vaření. Japonci mají velmi striktní postupy na spoustu věcí od vaření rýže po krájení surovin a kuchání ryb; ta rozdílnost kultur je opravdu značná a je zajímavé to slyšet, případně se ptát na detaily.

Během odpoledne a večera jsme si uvařili a ochutnali několik zajímavých pokrmů. naši chuti myslím opravdu sedí vařený bůček (buta no kaku ni), jehož silná omáčka by přesvědčila i zavilého příznivce české kuchyně. Nakládaná makrela (shime-saba) je lehké a nepříliš náročné jídlo, které ukáže, že tahle ryba nemusí skončit jen jako uzenáč, a vlastně velmi snadná a rychlá záležitost je vařená rýže s houbami (kinoko takekomi gohan), kterou si může snadno připravit libovolný amatér v jednom hrnci třeba na chalupě.

Většinu práce odvedl sám Jakub Horák (pro laika je fascinující koukat třeba i na krájení ředkviček na tenoulililinké plátečky), který kromě konkrétních jídel vysvětlil i principy použitelné na další vaření nejen japonské kuchyně. Viděli jsme, jak snadné je udělat si rychlý salát, kdy si zeleninu předem nasolíte (zkřehne!) a pak ji propláchnete a dál s ní pracujete. Důležitá byla možnost ochutnat různé druhy omáček, případně sledovat, jak se suroviny proměňují během přípravy. Seznámili jsme se i s několika nástroji, které pomáhají docílit správného výsledku: kromě nožů a prkénka třeba i s velice ostrým japonským struhadlem nejen na zázvor. Zajímavý je i japonský hmoždíř, ve kterém třeba ze sezamu a pár dalších ingrediencí vyrobíte omáčku, která není ani hrubá, ani zcela tekutá.

Jak bývá u Czech Chefs zvykem, byl kurz nejen příležitostí se něco dozvědět a něco ochutnat, ale prostě i „jen“ způsobem, jak skvěle strávit čas. Díky příjemnému mixu účastníků vládla celou dobu super atmosféra a hodiny uběhly jako obvykle setsakra rychle!

Další kurzy

Kurzy Czech Chefs budou pokračovat i v příštím roce! Letos ještě stihnete seminář Moderní Bistro (burgery/sendviče), který 11.12.24 povede Pavel Meduna – šéfkuchař MedyChef – Food Truck.

Czech Chefs:

https://www.czechchefs.eu/

Jakub Horák:

https://www.facebook.com/james.horacio

https://www.instagram.com/oyakubodon/

 

Comments

comments

Vyhledat