Nové tipy na podcasty II.

Zdá se vám, že všechny podcasty, které by za to stály, jste si již poslechli? Opak může být pravdou – v posledním půl roce se totiž objevila spousta nových, a to různých žánrů i časových stopáží. Tento přehled by vám proto mohl být pomocí v rozhodování se, do jakého z nich se pustit nejdříve. Tohle je druhý ze čtyř dílů nového miniseriálu, který jsme pro vás připravili na květen. Další očekávejte zase v úterý.

 

Společnost 

Sádlo

Jak se žije dívkám a ženám, které nezapadají do stereotypů štíhlé krásy?“ – odpověď na tuto otázku se bez zdrženlivosti propisuje do všech epizod nové podcastové série Radia Wave Sádlo. Jeho autorce, Ridině Ahmedové, se na její výzvu ozvaly desítky žen, které byly ochotny svěřit se se svým příběhem a promluvit o tom, jaké to pro ně je, dennodenně být konfrontována s představami společnosti o ideální podobě ženského těla. Ridina Ahmedová se tak společně s nimi vydává pod povrch témat hlubokých duševních ran, traumat z dětství, překážek na cestě k sebepřijetí nebo celé řady obtížně vymýtitelných předsudků o tělesné kráse. Pro skutečnost naléhavosti problému ženského vzhledu svědčí i neobyčejná oblíbenost tohoto podcastu, který již od prvních epizod zaujímal přední místa v žebříčcích poslechovosti napříč podcastovými aplikacemi. Po poslechnutí všech deseti epizod se jeho posluchači mohou následně těšit na červen tohoto roku, neboť na podcastovou sérii volně naváže divadelní performance stejného jména, jež bude mít premiéru v Paláci Akropolis. Na podzim je pak plánovaná osvětová kampaň Moje tělo je moje, přičemž v budoucnu by měla světlo světa spatřit i kniha taktéž pod názvem Sádlo. 

Pochlap se 

Radio Wave svým dalším podcastovým pořadem nazvaným Pochlap se nahlíží tentokrát do světa mužského, konkrétně do světa nucené maskulinity a bezmyšlenkovitě následovaných vzorců ,,správného mužského chování“. Moderátora pořadu, zpěváka a hudebního skladatele Václava Roučka, přitom zajímají odpovědi na otázky, které se kvůli vžitému vnímání mužské podstaty téměř nepokládají. Svých hostů, kterými jsou muži z různých společenských skupin a profesních odvětví, se ptá například na to, kdy naposledy brečeli nebo zda se dokáží přiznat i k citům, kterých by se měl ,,správný muž“ vyvarovat. Citlivost, mužská rivalita, emoce i role ega jsou ale jen hrubým výčtem témat každotýdenních epizod, v nichž vystupuje třeba mistr bojových umění Jiří Procházka, šéfkuchař Přemek Forejt, fotograf Benedikt Renč anebo návrhář Martin Furch. Tím, co se podcast svým posluchačům snaží předat, nemají být všeobecně platné odpovědi, nýbrž široké spektrum pohledů na fenomén ,,chlapské povahy“. 

Hlas Heroine

Dát hlas ženám napříč obory – to si vytkl za cíl podcast online lifestyle magazínu Heroine. Hlavními postavami epizod, které magazín vydává periodicky každý týden v neděli, jsou osobité a ve své profesi úspěšné ženy, ,,které umějí ostatním změnit pohled na svět“. Průměrně hodinový prostor podcast již vyhradil například dokumentaristce a novinářce z redakce Seznam Zpráv Šárce Kabátové, právničce a specialistce na antidiskriminační právo Barbaře Havelkové, zápasnici MMA Magdaleně Šormové, ale i novinářce a moderátorce pořadu 168 hodin Noře Fridrichové. Jaký je důsledek toho, že právní normy jsou nastavené přímo na míru mužům? Proč se u nás lidé pořád ještě bojí feminismu? Jak se skutečně žije samoživitelkám? A proč násilníci povětšinou vyváznou s neadekvátně nízkými tresty? Hlas Heroine, ,,podcast způsobující nezávislost“, má odpovědi na tyto i mnohé další otázky.

Fashion session

Oblečení není jen kusem látky zakrývající naši nahotu – každý kousek má svůj příběh. Jeho dějovou linku přibližuje první slovenský podcast zabývající se dopady fast fashion, tedy rychlé neudržitelné módy, jejíž problematičnost nabývá jak společenských, tak i enviromentálních rozměrů. Každé druhé úterý posluchače zasvěcují do tajů oděvního průmyslu slovenské influencerky Natália Pažická a Zuzana Dutková, které spolu s několika dalšími propagátory šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí stojí za peticí Klíma ťa potrebuje. A motivace k pozitivnímu přístupu ke změně postoje nejen k obsahu vlastní skříně je přesně to, čeho se autorky podcastu Fashion session snaží dosáhnout. Rozhodnutí, zda být součástí problému, anebo součástí jeho řešení, pak nechávají už na posluchači. 

Comments

comments

Vyhledat