Nové výstavy a květnový provoz v Pragovka Gallery

Martin Lacko_Elf Electrocuted By Her Own Lightining Sword_Foto: Archiv autora
Martin Lacko_Elf Electrocuted By Her Own Lightining Sword_Foto: Archiv autora

Vysočanská Pragovka Gallery se hned v pondělí 11. 5. od 10 hodin otevírá veřejnosti.  Návštěvníci zde mohou shlédnout novou výstavu malíře Martina Lacka s názvem Elf slashed with a sword a prodlouženou výstavu Šťávy – Soli Marie Ladrové a Pavla Trnky. Ve středu 20. 5. bude navíc veřejnosti zpřístupněna výstava Radima Langera Bafana Bafana a následně 25. 5. v 18:00 bude zahájena i rozsáhlá skupinová výstava Last Aid, za níž stojí hudebníci kapely Střešovická kramle a multidisciplinární skupiny Victory Nox Art Division Team. Zahájení výstav proběhne on-line a veškerý provoz galerie bude vzhledem k situaci probíhat formou „slow day“. Vstup dobrovolný.

Výstava Elf slashed with a sword malíře Martina Lacka prostřednictvím fantasy motivů přibližuje podstatu jednoho z novodobých ženských archetypů, jímž je podle slov kurátorky Dariny Alster: „Zraněná, velmi silná žena, která zápasí sama se sebou a se společenským zavržením.“  Martin Lacko je diplomantem ateliéru Vladimíra Skrepla a Jana Šerých na pražské Akademii výtvarných umění a dlouhodobě se zabývá fantastikou. Darina Alster dodává: „Ve svých narativních malbách nebo digitálních kresbách často odkazuje na zobrazování ženské krásy ve videohrách, přičemž tomuto médiu se v poslední době věnuje tak intensivně, že začíná také programovat.“ Výstava byla instalována již 2. 5. v rámci Kolben open 7 on-line, její oficiální vernisáž však s ohledem na stávající situaci proběhne 12. 5. od 18 hodin on-line. Výstava potrvá do 12. 6. v prostorách Pragovka Gallery Pop-Up.

Výstava Radima Langera Bafana Bafana zahrnuje výsledky autorovy malířské práce za posledních pět let a je tvořena v prostoru galerie konceptuálně rozmístěnými obrazy napodobující povrch různých nevýtvarných materiálů, například OSB desek a jiných struktur. Kurátor výstavy a známý malíř Vladimír Skrepl uvádí: „…v žádném případě se nejedná o pokus retrospektivního obcování nad sebou samým. Ba naopak. Jde o vyobcování svého Já k nečekanému maximu. Kdysi poddajné řemeslo a malba jako průmyslový polotovar se postupně vtělily do třpytivých zahrad idylického života“. Dále Skrepl dodává: „Já myslím, že Radim je něco podobného jako úlomek božího kříže, který rozsvítí každou hmotu, do které je vetknut.“ Radim Langer (1985) absolvoval UMPRUM v Praze. Mezi lety 2011 a 2016 spoluorganizoval pražskou neziskovou Etc. galerii a v letech 2015 až 2019 působil jako odborný asistent Anny Daučíkové na AVU v Praze. Výstava bude zahájena online 19. 5. v 18:00, pro veřejnost se otevře v úterý 20. 5. a potrvá v Pragovka Gallery Entry do 19. 6.

 

Na výstavě Last Aid se společně představí vizuální umělci a členové kapely Střešovická kramle (Praha) a skupiny Victory Nox Art Division Team (Hradec Králové) Václav Girsa, Tomáš Hrůza, Tom Kotik, Brian Tyler Noble, Daniel Vlček, Karel Lavír, Michal Mariánek a za Victory Nox Art Division Team Jindřich Max Pavlíček, Jaroslav Schejbal, Michal Tošner a Petr Vyšohlíd, kteří jsou mimo jiné známi i propojováním hudební a výtvarné složky.  Výstava vychází z tísnivého pocitu neudržitelnosti současného společenského systému a vztahu běžného člověka k jeho okolí a přírodě. Estetická atmosféra výstavy, jež bude celkově tvořena například malbou, videem, instalací, objektem či grafikou, se odvine i od industriálně hrubého prostoru galerie. Kurátorka projektu Tereza Špinková téma výstavy upřesňuje: „Jelikož se většina vystavujících profesionálně primárně zabývá vizuálním uměním, bude výstava koncipována v duchu synestezie hudebního a výtvarného výrazu.“ Dále Tereza Špinková dodává: „Výstava zároveň propojuje i další témata paralelně se objevující i v hudbě a textech skupin, jako jsou: katastrofické vize budoucnosti, temné stránky lidského chování, strach z nejistoty, podivné bytosti, transformery a chrliče se zářícíma očima, hutná atmosféra, vysušené řeky, příšery, mučivost (environmentální) úzkosti, špatné svědomí, ale i podivná východiska z těchto situací.“ Výstava bude zahájena 25. 5. v 18:00 a potrvá v Pragovka Gallery Rear do 19. 6.

„Slow day“ provoz galerie: Vzhledem k opatřením, omezujícím provoz galerie a počet návštěvníků, Pragovka Gallery rozšíří otevírací dobu tak, aby bylo možno dodržet omezení, týkající se počtu a kumulace návštěvníků a bude tedy fungovat v režimu „slow days“ naznačeným již prvním otevíracím dnem, jímž bude pro galerie naprosto netradičně pondělí. V rámci slow day 11.5. tak budou moci návštěvníci shlédnout novou výstavu Martina Lacka, prodlouženou výstavu Šťávy – Soli Marie Ladrové a Pavla Trnky (otevřena až do 4.6.), v pondělí 11. 5.  je navíc poslední den k shlédnutí výstavy umělecké skupiny Institut INSTITUT s názvem Akupunktúra výstavného priestoru v Pragovka Gallery Entry.

 

Prostory Pragovka Galerie jsou velmi rozsáhlé a vzdušné, proto nemusí mít návštěvníci obavy z velké koncentrace lidí, která bude v případě potřeby omezována v souladu s opatřeními tak, aby na 10 m2 se nacházel pouze jeden návštěvník. Galerie bude otevřena pondělí 11.5. od 10 do 18 hodin, všední dny 10:00-18:00, o víkendu od 14:00 do 18:00.

 

Veškerý online program galerie můžete sledovat na facebooku Pragovka Gallery a na platformě Kultura doma.

Dále bude on-line obsah možno následně shlédnout také na youtube kanálu Pragovka Gallery.

 

Comments

comments

Vyhledat