Novinky z Nakladatelství Academia: prostituce, zkameněliny i oslavné básně

Andrea Vítová: Příležitost pro poezii
Andrea Vítová: Příležitost pro poezii

Vybíráme z novinek Nakladatelství Academia. Další nové tituly a celou nabídku najdete na www.academia.cz.

Radek Mikuláš

Zkamenělé stopy živočichů v Čechách a na Moravě

https://www.academia.cz/knihy?id=3234

Edice Atlasy

Atlas je pro českého čtenáře první možností nahlédnout do zatím neviděného světa jedné z vědních disciplín s vlastní terminologií, logikou a estetickými hledisky. Tento obor se nazývá ichnologie a zabývá se mnohem širším spektrem objektů, než jsou zkamenělé šlépěje nebo řady šlépějí. Z nejvýznamnějších dalších „stop“ uvedeme doupata, běžně známá ze suchozemských prostředí jako obytné prostory savců. Doupata jako obydlí bezobratlých uvnitř mořského dna jsou však mnohem četnější a rozmanitější. Dále představíme širokou škálu tzv. potravních stop, z nichž uvedeme alespoň takzvané požerky na povrchu mořského dna, stopy po projídání hlubokých partií dna i složité konstrukce sloužící doslova k pěstování a sklizni potravy. Renomovaný ilustrátor pravěkého světa Jiří Svoboda v úzké spolupráci s autorem textu doprovodil knížku desítkou překvapujících pohledů do světa ichnologie. Podobného počinu se prozatím nikdo na světě neodvážil. Knížka může posloužit nejen jako atlas, ale také jako průvodce, protože většina nalezišť vybraných zkamenělých stop dosud existuje a údaje o přístupu k lokalitám jsou v knížce detailně zpracovány.

váz., 304 stran, cena 550 Kč, ISBN 978-80-200-3519-6

Radek Mikuláš: Zkamenělé stopy živočichů v Čechách a na Moravě

 

Michaela Lišková, Martin Šemelík (eds.)

Slova a jejich příběhy

#neologismus #archaismus

https://www.academia.cz/knihy?id=3180

Edice Lingvistika

Kniha se věnuje především nejnovější slovní zásobě češtiny, avšak částečně se zaměřuje i na slovní zásobu minulých desetiletí či staletí. Čtenáře stručně uvádí do problematiky studia neologismů a archaismů formou kratších statí o jednotlivých slovech, respektive o dalších jazykových a společensko-kulturních jevech. V publikaci čtenáři naleznou řadu aktuálních poznatků, zajímavostí a podnětů k zamyšlení.

brož., 164 stran, cena 385 Kč, ISBN 978-80-200-3530-1

Michaela Lišková, Martin Šemelík (eds.): Slova a jejich příběhy

 

Andrea Vítová

Příležitost pro poezii

Blahopřejné a oslavné básně v českých časopisech první poloviny 19. století

https://www.academia.cz/knihy?id=3245

Edice Literární řada

Příležitostná poezie byla v české literatuře první poloviny 19. století rozšířeným jevem, který zasahoval jak do literárního dění, tak do společenského života utvářející se národní komunity. „V bezpočtu gratulačních i smutečních textů, veršovaných proslovů na uvítanou i na rozloučenou nebo básní, jejichž prostřednictvím autoři vyslovovali loajalitu politicky i společensky vlivným osobám, byla tato tvorba především odrazem i projevem dobových společenských zvyklostí a stereotypů,“ píše autorka v Úvodu. Podoba díla, zejména míra jeho okázalosti i originality, vycházela z napětí mezi striktně danými pravidly žánru a osobní výpovědí, formovanou vztahem autora k adresátovi textu. Hranice mezi tvůrčí literární prací a pouhým projevem zdvořilosti či povinné loajality byla proto velmi křehká. První polovina 19. století, zvláště jeho první dvě desetiletí, byla „zlatou érou“ příležitostné poezie. Potom však ustálenost provedení a stále se opakující nápodoba vedly k obsahovému vyprázdnění těchto textů a k jejich postupnému přesunu ze sféry literatury do oblasti dobové etikety. A později, s dozníváním ještě v první polovině století dvacátého, tato forma společenské zdvořilosti zanikla. Kniha hledá skutečné místo příležitostné poezie v dobové básnické tvorbě, zachycuje její možnosti, ale i limity.

brož., 258 stran, cena 385 Kč, ISBN 978-80-200-3518-9

Nancy M. Wingfield: Svět prostituce na sklonku Rakouského císařství

Nancy M. Wingfield

Svět prostituce na sklonku Rakouského císařství

https://www.academia.cz/knihy?id=3161

Edice České moderní dějiny

Autorka v této knize překračuje hranice tradičního pojetí vyobrazujícího prostitutky jako oběti nebo společenský problém a místo toho na fenomén prostituce v Rakouském císařství na přelomu 19. a 20. století pohlíží optikou sociální historie odrážející společenské názory a postoje tehdejší doby. Na základě rozsáhlého studia dobových dokumentů ukazuje, že prostituci provozovaly ženy i ze své vlastní vůle, že ji vnímaly jako řemeslo. Detailně analyzuje vztah mezi povolenou a skrytou prostitucí, mravnostní policií a dalšími kontrolními orgány. Přibližuje prostředí komerčního sexu včetně zákazníků, pasáků a provozovatelek nevěstinců, jež v nepříliš změněné podobě přežilo i zánik habsburského impéria v roce 1918.

Z angličtiny přeložil Pavel Pšeja, koedice s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, váz., 384 stran, cena 585 Kč, ISBN 978-80-200-3492-2

 

Comments

comments

Vyhledat