Nový orientační systém pro pražské hřbitovy propojuje moderní design s tradicí i řemeslem

Třicet tři hřbitovů: právě tolik jich spravuje příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy (HPS), která v těchto dnech jeden z nich začíná osazovat prvními prototypy nového orientačního systému. Ten navrhla designérská dvojice Eduard Herrmann a Josef Tomšej. Projekt je součástí širší iniciativy HPS, která se zaměřuje jak na kultivaci fyzického prostoru pražských hřbitovů, krematorií a obřadních síní, tak i na sjednocení a modernizaci vizuální komunikace městské společnosti.

S respektem k tradici

Navigační systém od dvojice Herrmann a Tomšej je součástí širšího mobiliáře, který vzešel z mezinárodní designérské soutěže v roce 2024. Porota projekt ocenila pro autorskou originalitu, estetickou jednotu a vhodné použití materiálů, které koresponduje s tradicí hřbitovního prostředí.

Design se opírá o technologii lití kovu do forem, která má v Praze dlouhou tradici nejen u hřbitovních navigačních prvků. „Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které respektují historii místa a zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádějí designéři. „Na hřbitovech jsme strávili mnoho času a všimli jsme si, že původní označníky z dob habsburské monarchie stále dobře fungují a harmonicky zapadají do prostředí,“ vysvětlují. Právě z těchto historických forem nový design vychází – respektuje tradici, zároveň není historizující, ale přináší současné a praktické řešení. Díky této kombinaci nové prvky na hřbitově přirozeně splynou s okolím.

Kónické sloupy a minimalistické desky jsou variabilní a je možné přizpůsobit je potřebám daného hřbitova, konkrétnímu účelu či informaci. Technologie lití kovů zaručuje dlouhou životnost, což je ověřeno na historických hřbitovních prvcích.

 

Mobiliář, který oživuje prostor

Navigační systém zahrnuje informační cedule a směrové šipky, vitríny, nápisy, kohoutky na vodu či adopční cedule projektu Adopce významných hrobů, zajímavé iniciativy HPS, která umožňuje jednotlivcům či organizacím „adoptovat“ opuštěný, historicky nebo umělecky hodnotný hrob. Tento program, který nedávno získal záštitu Ministerstva kultury, pomáhá zachovat památku významných osobností či umělecká díla a zároveň zapojuje veřejnost do péče o kulturní dědictví.

Nejdřív Bubeneč, potom Hostivař

Pilotní instalace nového mobiliáře na Bubenečském hřbitově je veřejně přístupná a HPS i designéři zvou veřejnost k její prohlídce a poskytnutí zpětné vazby. Další instalace se plánují na nově rozšířeném Hostivařském hřbitově, kde budou prvky doplňovat moderní architekturu. V plánu je postupné osazení dalších hřbitovů během roku 2025 i dalších let.

„Věříme, že nový design přispěje nejen k lepší orientaci návštěvníků, ale také k vnímání hřbitovů jako živých a přívětivých míst, která nabízejí prostor pro setkávání, odpočinek i rozjímání,“ uzavírají Herrmann a Tomšej.

O studiu / autorovi
Oba autoři, Eduard Herrmann i Josef Tomšej, v nedávné době ukončili letité spolupráce. Eduard s Matějem Coufalem, s nímž tvořil pod hlavičkou studia Herrmann & Coufal, Josef skončil ve studiu Qubus, kde spolupracoval s Jakubem Berdychem. Eduard nyní převážně působí v Nami Nami studio, které založil s architektkou Klárou Koldovou; zde se věnují hře ve veřejném prostoru. Josef se věnuje vlastní tvorbě a studiu keramiky na FUD UJEP, paralelně buduje své autorské portfolio a působí jako architekt výstav. Oba plánují další společné projekty, kde by mohli využít a kombinovat své pracovní zkušenosti.HPSHřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy (HPS) jsou příspěvkovou organizací hlavního města Prahy. HPS spravují 33 pražských hřbitovů, zajišťují kompletní spektrum pohřebních služeb a provozují městské obřadní síně i obě krematoria.

Foto Vojtěch Veškrna

www.eduardherrmann.com
www.instagram.com/eduard.herrmann
www.instagram.com/josef_tomsej

www.hrbitovy.cz
www.facebook.com/prazskehrbitovy

Comments

comments

Vyhledat