Open House Praha 2025: Lákal palác Dunaj, Hrad i čistírna v Bubenči

Modré a bílé balonky u vchodů zvaly tento víkend k návštěvě více než 120 běžně nepřístupných budov v pražské metropoli. Ty se otevřely v rámci 11. ročníku festivalu Open House Praha. Otevřené budovy i doprovodné akce navštívilo celkem 104 tisíc lidí. Mezi největšími lákadly z víkendového programu byly prvorepublikové paláce a domy, Hartigovská zahrada s Plečnikovým pavilonem na Pražském hradě či Hodžova vila.
„Díky tomu, že jsme letos zpřístupnili více než stovku budov, návštěvníci nemuseli u většiny z nich čekat déle než deset minut a provoz byl velmi plynulý. Pestrý doprovodný program v týdnu a neuvěřitelná práce všech, kteří se podíleli na víkendovém otevření města, nabídla i pojedenácté mnoho nevšedních zážitků. Festival nám pomáhá pochopit, že architektura ovlivňuje náš každodenní život a objevovat ji může každý,“ říká Klára Veselá, ředitelka festivalu Open House Praha.

Tyršův dům / Foto Dušan Vondra
Festival, jehož letošním mottem bylo Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti, měl letos dvě hlavní témata – železnice a školy. Tomu odpovídala nejen nabídka zpřístupněných budov, ale i doprovodný program celého uplynulého týdne, více než 70 akcí – od přednášek, výstav, filmových projekcí po komentované procházky městem.
„Tematická linka týkající se železnice nabídla hned v prvním festivalovém dni otevření výstavy Zapomenutá nádraží, budoucí cesty v depu Masarykova nádraží. V dalších dnech pak lidé navštívili například přednášku o historii železnice, prohlídky nádražních budov s architekty, kteří se podíleli na jejich proměně, procházky několika železničními areály, prezentaci vznikajícího Centra paměti a dialogu Bubny, komentovanou cykloprojížďku k Vršovické drážní promenádě a spoustu dalších akcí,“ říká kreativní ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Lihovar / Foto Dušan Vondra
Jedním z highlightů se stala smíchovská Hodžova vila z dvacátých let minulého století, dnes sloužící jako rezidence Lucemburského velvyslanectví. Velký zájem byl rovněž o prohlídky kubistického činžovního domu Diamant a konstruktivistického paláce Dunaj, z jehož střešní terasy se otevírá neobvyklý výhled na centrum metropole. Oblibě se těšil rovněž páternoster ve funkcionalistickém paláci EGAP.
Mnoho lidí zamířilo i do lokomotivního depa u pražského Masarykova nádraží, kde by mělo do několika let vzniknout nové železniční muzeum. Díky festivalu se na toto místo mohla veřejnost podívat vůbec poprvé a připomenout si, že letos uplynulo 180 let od příjezdu prvního parního vlaku do Prahy. Na historii železnice odkazovala i grafika festivalového plakátu a tištěného průvodce, zobrazující zaniklé těšnovské nádraží, považované kdysi za vůbec nejkrásnější v Praze. Nádražní halu a peron bylo možné navštívit i v bývalém nádraží Praha-Bubny, kde vzniklo Centrum paměti a dialogu Bubny.

Palác EGAP / Foto Hanka Krejbichová
Festival otevřel veřejnosti také několik školních budov od mateřských, přes základní a střední, až po vysokoškolské fakulty a koleje. Ty jsou zajímavé nejen po architektonické stránce, ale také tím, jak vycházejí vstříc moderním požadavkům na vzdělávání.
„Festival Open House Praha se letos věnoval tomu, jak stavět školy pro budoucí generace. Hlavní město čeká velký nárůst počtu obyvatel a prioritou číslo jedna by se měla stát revitalizace, rozšiřování a výstavba škol,“ říká architekt a pedagog Osamu Okamura, hostující kurátor festivalu. Podle něj Prahu čeká vlna výstavby nových vzdělávacích institucí, která bude srovnatelná s jejich budováním za první republiky. Festival proto zahrnul do programu několik staveb, které jsou inspirativními příklady nového tisíciletí, ať už se jedná o uhlíkově pozitivní Střední odbornou školu, Centrum odborné přípravy a Gymnázium Českobrodská, zelený pavilon Fakulty tropického zemědělství ČZU v Suchdole nebo jednu z prvních obecních lesních školek Mateřská škola Milíčův dům na Žižkově.

Domov Palata / Foto Dušan Vondra
Zatímco fanoušky klasické architektury potěšil barokní Faustův dům, milovníci industriálních staveb si přišli na své v bubenečské čistírně odpadních vod. Zájem vzbudily i nové komplexy zahrnující služby i bydlení, které vznikají v místech bývalých průmyslových areálů, jako je Nuselský pivovar nebo Lihovar Smíchov. Pozornost budilo zrekonstruované divadlo Nová Spirála, lákala rovněž i provozní budova Národního divadla, Tyršův dům, studentské koleje Švehlova či Budeč a moderní domovy seniorů na Chodově a v Bohnicích.
Součástí programu byly i speciální prohlídky pro neslyšící a nevidomé, prohlídky v angličtině a dětské prohlídky, spolu s dalším programem pro nejmenší návštěvníky.

Fakulta tropického zemědělství ČZU / Foto Dušan Vondra
Festival by nemohl fungovat bez dobrovolnic a dobrovolníků, kteří se zapojili jako průvodci, průvodkyně, fotografové či organizovali provoz přímo v budovách. Letos jich bylo zhruba 650. Ambasadorkou dobrovolnického programu je moderátorka Lejla Abbasová, která má s dobrovolnictvím dlouholeté zkušenosti, a dodává: „Obdivuji všechny dobrovolníky, kteří se letos festivalu zúčastnili. Je snadné mít hodně energie na začátku, ale když dojde na lámání chleba a je potřeba vydržet, není to jednoduché. Obzvláště, když někdo dobrovolničí po oba dva dny. Ale věřím, že díky tomu všichni dobrovolníci získali spoustu nabíjejících zkušeností a zážitků. Před všemi smekám!“
Rozhodování o tom, kam se vydat, návštěvníkům usnadňovala bezplatná festivalová aplikace. Lidé v ní našli nejen seznam budov, ale také informace, co všechno mohou na místě navštívit, zda jde o prohlídku s průvodcem a rovněž dobu čekání.

Čistírna Bubeneč / Foto Dušan Vondra
„Aplikace navíc neslouží jen během festivalového týdne, ale dají se v ní kupovat vstupenky na prohlídky a vycházky, které nezisková organizace Open House Praha pořádá během roku,“ upřesňuje ředitelka festivalu Klára Veselá. Vstupenky na celoroční akce lze pořídit i na webu, kde je navíc e-shop s oblečením, taškami, plakáty a podobně. Nákupem přispějí lidé k podpoře pořádající neziskové organizace a k tomu, aby se festival s bezplatným vstupem do budov mohl konat i další rok.
Open House Praha na sociálních sítích
#OpenHousePraha2025 #OHP2025 #ArchitekturaProVsechny #OtevirameMesto
#OpenHouseEurope #OpenHouseWorldwide
Facebook | Instagram | Linked In | Youtube