Otevřené ateliéry Praha otevřou potřetí dveře uměleckých ateliérů

Umělec Dante Daniel Hartl představuje návštěvníkům svou tvorbu, foto: Petra Widžová, OAP 2022
Umělec Dante Daniel Hartl představuje návštěvníkům svou tvorbu, foto: Petra Widžová, OAP 2022

Již potřetí se veřejnosti v rámci festivalu Otevřené ateliéry Praha otevřou desítky pražských ateliérů umělců a designérů. Jeho třetí ročník se uskuteční v termínu 15. – 18. 6. a zapojí se do něj řada unikátních lokalit i soukromých uměleckých ateliérů. Návštěvníci se mohou v letošním roce zúčastnit také bohatého doprovodného programu, například komentovaných prohlídek po ateliérech nebo debaty, která představí podobné festivaly z celé České republiky. 

 Více jak sedmdesát ateliérů umělců a designérů se během tří červnových dní otevře po celé Praze. Třetí ročník festivalu Otevřené ateliéry Praha se snaží přiblížit současné umění veřejnosti, umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí vzniku uměleckých děl a seznámit se osobně s autory. “V otevírání uměleckých ateliérů vidíme skvělou příležitost, jak představit současné umění veřejnosti v autentickém a živém prostředí místa, kde přímo vzniká.”, říká o festivalu jedna ze zakladatelek Petra Widžová.

 Právě osobní setkání s umělcem, ale i ateliéry samotné, které často dýchají jedinečným geniem loci, vytváří unikátní zážitky. Díky festivalu se návštěvníci dostanou do běžně nepřístupných prostor, soukromých ateliérů i kreativních komunit, které se mnohdy nacházejí v architektonicky významných lokalitách. Milovníci industriálních prostor se mohou v letošním roce těšit na ateliéry vysočanské Pragovky, kde se také ve čtvrtek 15. 6. odehraje slavnostní zahájení festivalu a další dny bohatý program. Letos poprvé se otevřou také jedinečné prostory bývalého kláštera Gabriel Loci na pražském Smíchově a chybět nebude ani magická zahrada a budova bývalého Kafkova ateliéru na Praze 6.

Debata na zahájení festivalu 2022 v Loft Bubny, foto: Atmospot

V rámci doprovodného programu festivalu jsou připraveny komentované prohlídky po vybraných lokalitách, ale také debata, která představí zkušenosti organizátorů podobných festivalů z celé České republiky. “Chceme sdílet zkušenosti s tím, co může formát otevřených ateliérů přinést umělcům, ale také, jak ho vnímají sami pořadatelé.”, dodává Josefína Frýbová, spoluzakladatelka festivalu. Debatovat budou hosté z Open Studios Brno a Ostrava, Open Studios Olomouc, Dnů otevřených ateliérů Královehradeckého a Jihomoravského kraje nebo pražské Pragovky.

Během festivalu otevřou své ateliéry například Martin Salajka, Kateřina Ondrušková, Inkubátor Krenovka, Gabriel Loci, SmetanaQ, Bubahof, ateliéry v domě Radost, Studio Bubec, Monika Žáková a mnoho dalších.  Festival založily v roce 2021 kurátorky současného umění Petra Widžová a Josefína Frýbová společně s managerkou Ivonou Lorencovou. Jejich cílem je propojit současné výtvarné umělce a designéry s veřejností neotřelým způsobem, představit zákulisí tvorby a vytvářet nové impulsy pro osobní setkání nebo poznávání vlastního sousedství.

Vstup na akci je zdarma. Více informací: www.otevreneatelierypraha.cz

 

 

Comments

comments

Vyhledat