Petr Vizina si v Klánovicích pokecá s Patrikem Háblem

Patrik Hábl a Petr Vizina
Patrik Hábl a Petr Vizina

Vernisáž výstavy „Asijské krajiny – Haiku“, která se uskuteční v pátek 6.ledna v 18 hodin v Kulturním centru BESEDA v Klánovicích, představí  jednu z nejvýraznějších postav současné české umělecké scény, Patrika Hábla. Po vernisáži si pozve umělce na „pokec“ Petr Vizina (19:30).

Asijské krajiny jsou v podání Patrika Hábla především krajinami lidské duše. Většina obrazů vznikala inspirací z cest po Číně a Japonsku. Dlouhodobě jej zajímá i práce s obrazem v prostoru, intervence ve stálých sbírkách umění i spolupráce se současnou architekturou. Má za sebou přes osmdesát samostatných výstav doma i v zahraničí. V roce 2015 byl vybrán odbornou komisí na Bienále v Pekingu a představil své práce v japonském Kyotu. Jeho tvorba byla oceněna Waldesovou cenou, cenou Europol a Grafikou roku.

Patrik Hábl (* 1975) patří k nejvýraznějším osobnostem současné české umělecké scény. Vytvořil řadu monumentálních prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, například intervenci “postních obrazu” v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, intervence ve stálých expozicích Národní galerie v Praze a Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou (2016) či instalaci v klášterním kostele ve Speinshartu (2016). Počátkem roku 2017 vytvořil 10-metrové postní plátno pro nejstarší kostel v Grazu Leechkirche a v témže roce pro Malou pevnost terezínského gheta obepnul obvod cely č.41 malbou, kterou tvoří 600 postav. Opakovaně zaujal veřejnost např. také monumentální malbou Vodopádu na činžovním domě na pražském Žižkově (2020) nebo velkoformátovým murálem v rámci Landscape festivalu v Krnově (2021). Spolupracoval s architektem Stanislavem Fialou při realizaci Paláce Drn a Paláce Špork.

Velké ohlasy vzbudila jeho samostatná výstava Transformace krajiny (2014) v Centru současného umění DOX, kde svými monumentálními díly proměnil výstavní prostor v pomyslnou Kapli. V roce 2015 byl vybrán odbornou komisí na Bienále do Pekingu a své práce představil v japonském Kyotu a o rok později v tradičním domě Takeda House v japonské Takaoce. V témže roce v Alšově jihočeské galerii vytvořil pro velkou jízdárnu monumentální obraz (100 m2), který byl součástí jeho velké samostatné výstavy s názvem V architektuře malby.

Tvorba Patrika Hábla byla oceněna Waldesovou cenou, cenou Europol, nebo Grafikou roku. Byl nominován v Top 10 jako Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2013.

Stal se prvním žijícím Čechem, jehož obrazy opakovaně zařadily aukční síně Christie’s a Sotheby’s do světového výběru nejlepších výtvarných děl 20. a 21. století. Patrik Hábl pedagogicky působí na VŠUP v Praze. Ve výstavě Haiku představí mimo jiné malby na papíře, které vytváří od roku 2012.

Více najdete na www.patrikhabl.com.


Patrik Hábl: Asijské krajiny – Haiku

7.1. – 6.3.2023

KC BESEDA, Slavětínská 120, Klánovice

www.kcbeseda.eu

 

Comments

comments

Vyhledat