Poznejte světovou architekturu na filmovém plátně

Ray and Charles Eames © 2011 Eames Office, LLC.
Ray and Charles Eames © 2011 Eames Office, LLC.

Festival Film a architektura představí snímky o architektuře, urbanismu a designu

V čem spočívá genialita designu manželů Eamesových? Jak se mísí japonská tradice a modernismus v tvorbě ikony japonské architektury Tadaa Andoa? Proč je cyklistika pro Holanďany stejně přirozená jako dýchání? A čím fascinuje odborníky i laiky oáza zeleně pro pěší uprostřed pulzujícího Manhattanu?

Vydejte se společně s námi na 7. filmovou pouť po známých i neznámých stavbách a seznamte se s výjimečnými počiny lidí, kteří svůj život zasvětili architektuře. Kde a kdy? V pražském kině Světozor v rámci festivalového warm up již 20. září a následně v návaznosti na Den architektury od 29. 9. do 5. 10. ve vybraných kinech, galeriích a institucích v Praze. Filmový festival se letos také poprvé odehraje ve dvacítce měst v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Bezpochyby jedním z největší lákadel letošního ročníku je film Eames: The Architect & The Painter, jenž představí manželskou dvojici Charlese a Ray Eamesovy, nejvýznamnější americké designéry 20. století. Jejich studio vytvořilo řadu „revolučních“ produktů – od protéz z ohýbané překližky určené vojákům během druhé světové války přes nadčasový nábytek a hračky až po fotografie, grafiku a filmy. S jejich tvorbou se diváci setkají hned dvakrát.

Snímek Eames: The Architect & The Painter, uvedený jako warm up 20. září v kině Světozor, je prvním dokumentem, který byl natočen od jejich smrti, a také jediným, který si všímá i spojitosti mezi jejich uměleckou spoluprací a občas komplikovaným manželským soužitím. Promítání se zúčastní také architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian, který povede i následující skype rozhovor s vnukem manželů Eamesových Eamesem Demetriosem, významným filmařem a umělcem. Pro komplexnější představu o jejich životě a díle festival uvede ve zrenovovaném showroomu Vitra také sérii jejich krátkých snímků, které vznikly v letech 1950–1978. Zde budou mít návštěvníci rovněž možnost prohlédnout si některé jejich produkty.

Jejich designová tvorba je ohromující. Podobně vnímám také jejich krátké experimentální filmy, které jsou vizuálně velmi působivé a jimž nechybí humor. Je jedno, zda je točili pro vlastní potěšení, nebo na zakázku velkých firem jako třeba MGM, a to se mi líbí. Řekla bych, že vypovídají i o tom, jací byli a jak viděli svět kolem sebe. Zajímavé je, jak fungovali i po pracovní stránce. To uvidíme v celovečerním dokumentu. Středem pozornosti byl Charles, ale ten, kdo všemu dával finální otisk a duši, byla Ray. Fascinující je i skutečnost, že oba zemřeli ve stejný den, jen s rozdílem deseti let. Pro mě osobně je to symbolická výpověd o dvou lidech, kteří spolu žili a tvořili. Uvedenými filmy si navíc připomínáme čtyřicet a padesát let od jejich smrti,“ přibližuje výběr osobností pro tento rok Barbora Formánková, dramaturgyně festivalu.

Festival Film a architektura je rozdělený do několika programových sekcí. Dramaturgem jedné z nich je také Adam Gebrian. Ten pro letošní ročník vybral tři snímky, mimo jiné i film Cathedral of Culture, který festival uvede ve 3D. „Šest důležitých kulturních staveb očima šesti důležitých filmových režisérů. Osobně se nejvíce těším na Salkův institut v Kalifornii, jehož režie se ujal Robert Redford. Je to jedna ze staveb, v níž jsem zažíval pocit, že areál je nejspíše dílem nějaké mimozemské civilizace a my ho pouze používáme,“ říká k snímku, který bude promítat Městská knihovna v Praze.

Sekce Zaměřeno na Japonsko odpoví na otázky, jak vypadají domovy Japonců, proč si libují v minimalismu a proč se rádi obklopují přírodou. Film Tadao Ando: From Emptiness to Infinity přiblíží legendárního světového architekta, který formální studium architektury na univerzitě vyměnil za cestování po stavbách. Tadao Ando pracuje výhradně s betonem, nicméně ve své práci dokazuje, že důležitější než materiál je práce se světlem a spojení s okolní přírodou. Své zastoupení tu bude mít i autorský dokument Moriyama-San z produkce Beka&Partners, jejichž snímky jsou ve stálé sbírce MoMA. Filmař Ila Bêka v něm divákům velmi spontánním způsobem zprostředkuje týden v neobyčejně obyčejném životě pana Morijamy, osvíceného nadšence japonského umění, architektury a noise hudby, který žije v Tokiu v domě postaveném nositelem Pritzkerovy ceny Rjuem Nišizawou.

Příběh slavné newyorské opery představí festival v sekci Můj dům, můj… Ta přibližuje slavné i méně známé, avšak architektonicky výjimečné stavby prostřednictvím příběhů lidí, kteří v nich žijí, pracují nebo tráví volný čas. Filmová kronika The Opera House od oceňované dokumentaristky Susan Froemke mapuje fascinující éru kulturního a urbanistického přerodu New Yorku v 50. a 60. letech minulého století a připomíná 50 let od chvíle, kdy se slavná Metropolitní opera přestěhovala do svého současného sídla v Lincolnově centru.

Lincolnovu centru věnuje pozornost i sekce Komu patří město? Snímek Diller Scofidio + Renfro Reimagining Lincoln Center and the High Line pojednává jak o přestavbě tohoto největšího kulturního komplexu světa, tak i o úspěšné revitalizaci The High Line, během níž se studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi podařilo unikátním způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou. Whose City? pak zavede diváky do Berlína a vylíčí, jak se ze zchátralého města stalo flexibilní pulzující prostředí, které přitahuje pozornost mnoha lidí z celého světa. A snímek Why We Cycle zase odpoví, proč jsou v Holandsku posedlí cyklistikou. Závěr festivalu se pak prostřednictvím snímku Voyage autour de la Lune od režisérské dvojice Beka&Lemoine ponese v poetickém duchu. Bude patřit veřejnému prostoru a obyvatelům města Bordeaux, kteří se podělí o své smutné i veselé životní příběhy.

Festival proběhne ve 20 českých městech souběžně s festivalem Den architektury. Vybrané filmové projekce jsou zdarma. Více informací včetně kompletního programu najdete na www.filmarchitektura.cz a na facebookových stránkách festivalu. Pořadatelem festivalu je KRUH z. s., který se už 18 let věnuje popularizaci architektury v České republice.

Comments

comments

Vyhledat