Pražské Quadriennale 2023 skončilo

Fragmenty II: Gigantická Kočka  / (c)LiborGalia
Fragmenty II: Gigantická Kočka / (c)LiborGalia

Skončilo 15. Pražské Quadriennale, největší festival svého druhu, věnovaný scénografii, performance, divadelnímu designu, architektuře a tvorbě zážitkového uměleckého prostředí. Od 8. do 18. června navštívilo výstavní prostory a místa dění festivalu bezmála 11 tisíc akreditovaných návštěvníků nebo držitelů jednodenních vstupenek. Na performance a doprovodný program přístupné zdarma zavítaly další desítky tisíc osob. V hlavních soutěžních výstavách se představilo 59 zemí a regionů, z profesionální části zaznamenal největší úspěch Kypr, který získal prestižní ocenění Zlatou Trigu. Český vizuální umělec David Možný si odnesl dvě ceny. Cenu za nejlepší studentskou výstavu získal Libanon.

Otevřený mezinárodní dialog

Přípravy PQ a jeho hlavní téma RARE byly nevyhnutelně poznamenány zejména pandemií, která přímo inspirovala např. výstavy Macaa, Dánska nebo Thajska. Reagovaly na ni i vybrané projekty Výstavy divadelního prostoru, které se kreativním způsobem vypořádaly s kulturní nečinností, a to v různých globálních kontextech. Program PQ Performance se z velké části odehrával ve venkovních prostorách, čímž měl festival za cíl komunikovat bezprostřednost této umělecké formy. Přednášky PQ Talks se zabývaly aktuálními tématy jako jsou scénografie globálního jihu, nebinární, trans- nebo ekoscénografie. Umělci reflektovali palčivá témata, příznačná pro jejich místa působení, umně reagovala na místní tragédii v Beirútu libanonská umělkyně Mara Ingea, která získala za svou výstavu cenu Nejlepší studentská výstava. Lokálními i globálními konflikty se zabývaly tvůrčí týmy Ukrajiny, Arménie, Polska nebo Kypru, který zároveň obdržel hlavní ocenění Zlatou trigu.

V mnoha ohledech je festival pro českou kulturu zcela jedinečný, jelikož vytváří otevřený prostor pro mezinárodní dialog, jak v uměleckém, tak diplomatickém prostoru. Jménem Institutu umění – Divadelního ústavu, který festival organizuje, je mi ctí a potěšením říct, že akce měla opět zcela mimořádnou mezinárodní odezvu, jak mezi svým publikem, tak mezi oficiálními představiteli místních ambasád. Silný byl ohlas českých i mezinárodních médií. Pražské Quadriennale je něčím naprosto unikátním, a hlavně současným ve všech dobách i politických režimech. Spojuje a vytváří unikátní prostor pro tvůrce i návštěvníky – zvláště pak pro mladou generaci profesionálů – a zároveň těch nejmenších návštěvníků,” říká generální ředitelka PQ Pavla Petrová.

Scénografie ve třech lokacích

Široký rozptyl umění scénografie zachytil festival na třech hlavních lokacích v podobě různých typů zážitků; na DAMU proběhly úspěšné studentské performance PQ Studio Stage, Veletržní palác Národní galerie Praha zase nabídl spíše klidnější podobu scénografie, práci s měřítkem, modely, kostýmy, ale i pro samotnou galerii vcelku netradiční Výstavu divadelního prostoru a vybrané PQ Performance v Malé Dvoraně. Umělcům, vystavujícím a performerům se podařilo zaujmout návštěvníky interaktivními prostory a jejich schopností zapůsobit na všechny smysly, a to zejména v Holešovické tržnici. Výstavy byly zpravidla velmi živé, v průběhu festivalu se proměňovaly, performance byly dynamické a otevřené pro aktivní účast. Vůbec poprvé proběhla Studentská výstava pod širým nebem, na náměstí tržnice vznikla jedinečná mozaika podmanivých a pestrých děl.

„Slíbili jsme jedinečný zážitek a věřím, že jsme to splnili. Bylo příjemnou odměnou sledovat návštěvníky i divadelní profesionály, jak si užívají výstavy, představení, projekty a PQ Talks, které byly každý den plné,“ říká umělecká ředitelka Markéta Fantová a dodává: Na všech našich místech panoval čilý ruch. Zejména pak v Holešovické tržnici to doopravdy žilo a jak místní, tak zahraniční návštěvníci tam zůstávali někdy i dlouho do noci, navazovali nové kontakty, probírali možnosti nové kreativní spolupráce, nebo si třeba zatančili na brazilské párty. A právě proto si myslím, že tento ročník nejen uspěl, ale stal se podle mého názoru jedním z těch nejživějších.“

V kontextu celosvětového dění v posledních čtyřech letech bylo jednou z priorit letošního PQ, aby se tvůrci, profesionálové, ale i všichni návštěvníci setkali, naživo a v inspirativním prostředí. I přesto, že významná část příprav probíhala v online rozhraní, hlavním cílem bylo uspořádat festival živých RARE“ setkání.

Comments

comments

Vyhledat