Za pár dní začne Das Filmfest. Představujeme hosty
Festival Das Filmfest začíná příští týden; láká na tři desítky nejaktuálnějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska
Festival německy mluvených filmů Das Filmfest, který tradičně nabízí nejaktuálnější snímky z německé, rakouské a švýcarské produkce, míří se třemi desítkami filmů do pražských kin Lucerna a Atlas již od 20. do 26. října a následně zavítá od 2. do 7. listopadu do brněnského kina Art. Hrané i dokumentární filmy letošního ročníku mají v hledáčku události posledního století, které se vryly do historie, i nenápadné osobní příběhy na pozadí toku dějin a společenských problémů. Diváci se mohou těšit například na největší fake news novodobé historie Německa nebo špionážní skandál ve Švýcarsku. Letos se přehlídka zaměřuje i na dvě mimořádné osobnosti německého filmu, nabídne biografii Rainera Wernera Fassbindera a samostatnou retrospektivu Wernera Herzoga.
Do Prahy na Das Filmfest míří i celá řada režisérů a herců, kteří osobně uvedou své filmy. Podívejme se na ně:
Festival Das Fimfest 2021 – hosté
Sebastian Brauneis
3přátelé2nepřátelé
Sebastian Brauneis je režisér, scenárista, filmař a DJ. Narodil se ve Vídni a jako syn válečného zpravodaje vyrůstal ve všech státech bývalé Varšavské smlouvy. Vystudoval divadelní a filmovou vědu, medicínu a žurnalistiku na Vídeňské univerzitě. Po mnoha angažmá na ORF, mimo jiné jako režisér pořadu „Sendung ohne Namen“ a nočního pořadu „Willkommen Österreich“, debutoval v roce 2018 filmem Zauberer (Čaroděj), který měl světovou premiéru na festivalu Ceny Maxe Ophülse v Saarbrückenu. Celovečerní filmy z let 2020 a 2021 – 3přátelé2nepřátelé a 1 Verabredung im Herbst – byly realizovány jako nízkorozpočtové produkce – což na jedné straně ukazuje tvůrčí možnosti při práci s nízkým rozpočtem, na druhé straně poukazuje na omezené finanční prostředky v oblasti filmu a kultury.
Marlene Hauser
3přátelé2nepřátelé
Marlene Hauser je považována za vycházející talent rakouské divadelní a filmové scény. Narodila se v hornorakouském Freistadtu a hereckou průpravu získala na semináři Maxe Reinhardta ve Vídni. Již v 17 letech stála na jevišti Zemského divadla v Linci (Landestheater Linz). Následovala četná angažmá na dalších významných scénách, například v divadlech Volkstheater Wien a Theater in der Josefstadt. Od roku 2018 se Marlene Hauser stále častěji objevuje také v televizních inscenacích a celovečerních filmech, např. ve filmu Field Guide to Evil Veroniky Franz a Severina Fialy.
Ve filmu 3přátelé2nepřátelé hraje hlavní ženskou roli. Spolu s režisérem Sebastianem Brauneisem film osobně představí v Praze.
Marcel Mohab
Byli jednou dva rebelové / Lovecut
Marcel Mohab vystudoval herectví na Univerzitě múzických umění Antona Brucknera v Linci a na École Philippe Gaulier v Paříži. Dnes žije ve Vídni a může se pochlubit mnoha angažmá jako herec, kabaretiér a komik na různých divadelních scénách i ve filmech a televizních produkcích. Ocenění jako Zlatý kabaretní hřebík nebo Vídeňská kabaretní cena dokládají jeho všestrannost. Mohab debutoval v roce 2014 ve filmu Johanny Moders High Performance, který získal Cenu diváků Maxe Ophülse.
Na letošním Das Filmfestu jej můžete vidět ve dvou snímcích: jako probačního úředníka ve filmu Lovecut a v jedné z hlavních rolí v komedii Byli jednou dva rebelové, kterou v Praze osobně představí.
Sebastian Blomberg
Curveball
Sebastian Blomberg absolvoval věhlasnou vysokou školu herectví Max Reinhardt Seminar ve Vídni. Po studiu působil především v divadle, nejprve ve Vídni a poté v Basileji. Od roku 2003 vystupuje Blomberg čím dál častěji na berlínských jevištích. Jeho filmová a televizní kariéra odstartovala současně s tou divadelní na konci 90. let. Mimo jiné hrál v televizním filmu Larse Kraumese Dunckel, rok před tím se objevil ve své první filmové roli ve snímku Anatomie Stefana Ruzowitzkyho. Následovaly další filmy: Was tun, wenn’s brennt? (2000) či Alles auf Zucker! (2004) režiséra Daniho Levyho. V nedávné době měli diváci možnost Sebastiana Blomberga vidět ve filmech Přečin (2014), Stát vs. Fritz Bauer (2014) či Chladné srdce (2015).
V rámci Das Filmfestu se Sebastian Blomberg se představí ve filmu Curveball, ve kterém ztvárnil jednu z hlavních rolí – experta na biologické zbraně, který je přesvědčen, že Saddam Hussein sestrojuje masovou zbraň.
Michael Wittenborn
Curveball
Vedle své rozsáhlé divadelní činnosti spolupracuje Michael Wittenborn také s filmovými a televizními produkcemi, kde vystupuje především ve vedlejších rolích. Za zmínku stojí jeho četné role v televizních seriálech jako například v jednom z nejoblíbenějších seriálů v Německu Místo činu. Na filmovém plátně měli diváci možnost Michaela Wittenborna vidět jako nadřízeného Daniela Brühla v komedii Kámoš (2006) či jako otce teroristky Gudrun Ensslin ve filmu Andrease Veiela Kdo, když ne my (2011). Komediální talent prokázal ve filmu Stromberg – Der Film, ve kterém si zahrál člena představenstva pojišťovny. V podobně laděné roli se Wittenborn představil také v jeho první hlavní roli – v komedii Wir sind die Neuen (2014).
V rámci Das Filmfestu se tento rok představí hned ve dvou filmech: jako pastor Treblin ve filmu Hodina němčiny a v jedné z hlavních rolí filmu Curveball.
Daniel Hoesl
Davos
Daniel Hoesl studoval v Salcburku, Vídni a na pražské FAMU. Pracoval jako asistent režie s Ulrichem Seidlem na jeho trilogie Ráj a nebo s Michaelem Glawoggerem. Jeho celovečerní debut Soldate Jeannette (2013) měl světovou premiéru na filmovém festivalu Sundance a získal Tiger Award v Rotterdamu. I ve svém druhém celovečerním filmu WINWIN se zaměřil na hodnotu a cenu peněz. Producentem obou jeho celovečerních filmů je European Film Conspiracy.
První dokumentární film Davos, který natočil společně s Julií Niemann, se věnuje každoročnímu setkáním superbohatých a supermocných na Světovém ekonomickém fóru (World Economic Forum). Snímek byl na festivalu Romy-Gala 2021 oceněn jako nejlepší dokumentární film. Na festivalu Das Filmfest oba tvůrci společně představí svůj film pražskému publiku.
Julia Niemann
Davos
Julia Niemann studovala filozofii ve Vídni a pracuje jako scenáristka, producentka, textařka a novinářka na volné noze. Jako producentka a scenáristka se podílí na různých filmových a televizních projektech, například v rámci kolektivu European Film Conspiracy. Je součástí autorského týmu seriálu „FCK MY HERITAGE“ Christiana Schwochowa.
Její první dokument Davos, který natočila společně s Danielem Hoeselem, se věnuje každoročnímu setkáním superbohatých a supermocných na Světovém ekonomickém fóru (World Economic Forum). Snímek byl na festivalu Romy-Gala 2021 oceněn jako nejlepší dokumentární film. Na festivalu Das Filmfest oba tvůrci společně představí svůj film Davos pražskému publiku.
Oliver Rihs
Dokud nebudeme volní
Švýcarský režisér, scenárista a filmový producent Oliver Rihs od konce 90. let žije a pracuje v Berlíně. Vyučil se grafikem a vystřídal řadu profesí, byl třeba i zpěvákem punkové kapely. První zkušenosti s filmem a televizí získal v roce 1995 a záhy se stal režisérem na volné noze ve Švýcarském rozhlase a televizi (SRF). Jeho krátký film Lilien (2001) byl oceněn jako nejlepší krátký film na festivalu v Locarnu. Brombeerchen (2002) byl jeho prvním celovečerním hraným filmem, po němž následoval snímek Schwarze Schafe (2006), který v Berlíně získal kultovní status. Ve Švýcarsku je známý především díky jeho komediím. V roce 2007 spoluzaložil společnosti Port au Prince Film & Kultur Produktion. V Praze osobně představí drama podle skutečných událostí Dokud nebudeme volní.
Ulrike Schaz
Paříž – Ani den bez Tebe.
Ulrike Schaz vystudovala Vysokou školu umění ve Stuttgartu a Vysokou školu výtvarných umění v Hamburku. V roce 1989 realizovala svou první filmovou esej Hommage an einen Raum. Die Werkstatt meines Vaters. Následně začala pracovat jako nezávislá filmařka. Své dokumentární filmy natáčela v Thajsku, Indii, Bangladéši a Evropě. Některé její filmy vznikly jako výsledek několikaletého nasazení v mezinárodních feministických spolcích – jako například film Die Glücksspirale (1984). Od roku 2005 působí jako tutorka na filmové škole Yangon Film School v Myanmaru, kde vede filmové projekty studentů.
Günter Schwaiger
Potápěč
Günter Schwaiger je režisér, scenárista a filmový producent. Vystudoval etnologii a divadelní vědu na Vídeňské univerzitě a nyní žije ve Španělsku a Rakousku. V roce 2007 byl jeho snímek Hafnerův ráj oceněn jako nejlepší dokumentární film na Mezinárodním filmovém festivalu ve Valladolidu. V jeho filmech se prolínají témata jako osamělost, komunikační problémy či úpadek lidskosti ve společnosti. Po mnoha krátkých a dokumentárních filmech je Potápěč jeho prvním celovečerním filmem. V Praze tento psychothriller o domácím násilí, o touze po lásce a o nezdolné síle vzpoury osobně představí.
Micha Lewinsky
Táhněte do Moskvy!
Scenárista a režisér Micha Lewinsky za svůj život vystřídal řadu profesí: Pracoval jako novinář, hudební producent a manažer v oblasti kultury. Jeho režijním debutem byl krátký film Herr Goldstein (2005), za který získal cenu Pardino d’Oro na festivalu v Locarnu. První celovečerní počin Der Freund (2008) byl oceněn Švýcarskou filmovou cenou v kategorii nejlepší film. V roce 2009 Lewinsky obdržel Curyšskou filmovou cenu za snímek Die Standesbeamtin. Ve filmu Táhněte do Moskvy! se Lewinsky jako první filmař věnuje temné kapitole dějin Švýcarska, které po desetiletí špehovalo své vlastní občany. Komedie odkrývá tehdy represivní struktury ve zdánlivě demokratickém Švýcarsku konce 80. let.