Prožijte aktivní léto v přírodě! 4 tipy, co můžete podniknout

foto www.norskamoda.cz
foto www.norskamoda.cz

Místo moře koupání v rybníku a místo tlačenice v centrech velkoměst procházka přírodou… Epidemie koronaviru změnila mnohým lidem plány na dovolenou, která bude letos patrně trošku jiná, než obvykle. Proto se nebojte vyzkoušet nové aktivity a podniknout to, co jste ještě nikdy nedělali! Tady máte pár tipů, jak si užít aktivní léto na čerstvém vzduchu a co si nezapomenout na výlety přibalit…

Geocaching

Hledání „kešek“ je nejen oblíbená zábava pro děti, ale kouzlo v něm mohou objevit i dospělí! Letos 3. května oslavila celosvětově rozšířená geolokační hra 20 let od svého vzniku. Princip je jednoduchý: zaregistrujete se na www.geocaching.com, stáhnete si do mobilu aplikaci (např. c:geo), otevřete si mapu a podíváte se, kde všude můžete poklady hledat. Často vás zavedou na nějaké zajímavé místo, o kterém se v popisu keše dozvíte více informací – ať už o historii, místní přírodě, pověsti nebo i zajímavosti z jiného soudku. Po České republice se nachází více než 60 tisíc aktivních keší, rozmístěných v přírodě i ve městech (na Karlově mostě je dokonce nejnavštěvovanější na světě). Po nálezu se přes aplikaci zalogujete a můžete hledat dál… Keše mohou mít různou podobu (někdy je nutné k nalezení splnit úkol, anebo projít určitou trasu), velikost (ve větších krabičkách bývají ukryty drobné hračky, které si mohou děti vyměňovat), stupeň obtížnosti, být ukryty v různě přístupném terénu (stupeň 5 vyžaduje již horolezecké vybavení) – proto vždy před výpravou zkontrolujte nejen tyto ukazatele, ale i „logy“ jiných uživatelů, abyste zjistili, zda je opravdu na místě.

Discgolf nebo fotbalgolf

Tyto netradiční sporty se začínají stávat stále oblíbenějšími a hřiště na ně lze nalézt napříč republikou. Hrát je mohou všichni – od malých dětí až po aktivní seniory. Pravidla vycházejí z minigolfu či golfu, ovšem místo holí budete buď házet létajícím diskem do rozestavených košů (v případě discgolfu), anebo se do připravených jamek strefovat kopacím míčem (u fotbalgolfu). Komu se to podaří na co nejméně hodů (či kopů), ten vítězí. Obvykle se hraje na 9, 12 nebo 18 jamek. Seznam fotbalgolfových hřišť, kam se můžete vypravit, najdete na www.cfga.cz, discgolfová hřiště naleznete na www.prodiscgolf.cz. Hrát ale lze v podstatě na jakémkoliv otevřeném prostranství – body, do kterých se strefovat, si můžete vyznačit třeba přinesenými barevnými míčky či kolíky s fáborky, anebo je určit například podle již daných orientačních bodů a zákoutí (strom, lavička, keř atd.).

Lanový park, slackline, via ferraty

Kdo chce vyzkoušet svou obratnost a zjistit, jak dokáže čelit výškám, může se vypravit do lanového parku či centra! Rozesety jsou po celé naší vlasti a obvykle nabízejí více možností obtížnosti, aby si přišli na své jak odvážní lezci, tak i začátečníci či děti. Výbavu v podobě jistícího lana, karabin a helmy si zapůjčíte na místě, pokud navíc chcete ochránit své dlaně, vezměte si cyklistické rukavice. Oblíbenou aktivitou se také stává slackline – moderní provazochodectví. Speciální popruh (seženete jej cca od 1000 Kč) lze upevnit mezi stromy nebo jiné pevné body a trénovat balanc a chůzi v podstatě kdekoliv. Pro náročnější lezce jsou pak určeny via ferraty. I tady si můžete volit podle obtížnosti. Vyhlášená je například Pastýřská stěna v Děčíně, kde je 16 cest, včetně té pro začátečníky (Vzdušný balet, obtížnost A/B). Přehled via ferrat v ČR najdete na www.viaferraty.cz. Pokud nemáte zatím zkušenosti, můžete si najmout průvodce.

Hurá na vodu

Jestliže nepatříte mezi zaryté vodáky, ale přesto si chcete toto letní dobrodružství vyzkoušet, můžete si zapůjčit plavidlo třeba jen na jeden den, včetně veškerého vybavení (pádla, záchranné vesty, barel na věci…). Stačí jej pak zanechat v cíli a nemusíte se o nic dalšího starat. Pro nováčky je vhodný stabilní nafukovací raft, kde se lze plavit ve více lidech a převážet i děti. Pokud budete jen dva, můžete mít kanoi. Důležité je také vybrat jednoduchý úsek a neplánovat příliš dlouhou trasu – pro začátek 15–20 km postačí, obtížnost pro nováčky je ideální ZWA. Mezi oblíbené řeky pro nováčky patří Berounka či Lužnice, na Vltavě je to například úsek z Vyššího Brodu do Rožmberku, na Sázavě zase z Kácova do Českého Šternberka. Na www.raft.cz můžete zjistit, jaká je aktuální sjízdnost. Je možné si také zaplatit jízdu se zkušeným vodákem, který vám vysvětlí, co a jak.

 

Co s sebou vzít na výlety?

Sluneční brýle a krém s ochranným UV filtrem: Sluníčko je příjemný společník, ale jeho paprsky mohou být nebezpečné pro kůži i oči. „Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize. Když se účinky UV záření nastřádají, může se projevit šedý zákal, věkem podmíněná makulární degenerace nebo zhoubný nádor. Přímý pohled do slunce může poškodit sítnici. Tip: Sluneční brýle vybírejte s kvalitním UV filtrem – čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. „Kupujte je v optice nebo specializovaném obchodě,“ radí Valešová.

Outdoorové oblečení: Na výletech nezapomínejte ani na pokrývku hlavy, chránící před slunečními paprsky, pevnou obuv a vhodné oblečení. Ideálním materiálem pro outdoorové aktivity je merino vlna. Má celou řadu unikátních vlastností. „Přirozeně odvádí vlhkost a bakterie se nemají kde zachytit, tedy se ani nešíří zápach, který vzniká z bakterií, jež se běžně v látce usazují. Zároveň perfektně reguluje teplotu, v zimě hřeje a v létě chladí. Zahřívá, i když je mokrá,  takže nehrozí prochladnutí, když se zpotíte a nemáte do čeho převléknout. Navíc je to přírodní, snadno obnovitelný materiál,“ vyjmenovává Tomáš Uglaj, odborník z Norské módy. Tip: Outdoorové oblečení z merino vlny vyrábějí například značky Devold, Bergans od Norway, anebo Kari Traa, která se specializuje na dámský šatník.

Nepromokavá bunda: Je nutné myslet na rozmary počasí! Pro pořádnou outdoorovou bundu, kterou chceme využívat i při nošení batohu ve větru a dlouhotrvajícím dešti, je vhodný vodní sloupec 20000 mm. Při kleku vzniká tlak na protlačení vody 12000 mm, ale u popruhů batohu může být až 18000 mm,“ srovnává Tomáš Uglaj. Z uživatelského hlediska je tedy důležitý nejen vodní sloupec, ale i strečovost materiálu, umožňující volnost pohybu, a prodyšnost materiálu, abyste se nezapařovali uvnitř. „To perfektně splňuje například materiál Dermizax,“ doplňuje specialista. Tip: Tento materiál používá pro své výrobky kupříkladu značka Bergans of Norway.

Batoh: Výběr záleží na tom, kde ho budeme nejvíce využívat. Na jednodenní výlety stačí objem do 30 l. „Určitě je dobré si u výběru batohu nechat poradit. Kromě účelu, ke kterému jej budeme používat, je vhodné se podívat, z jakého materiálu je vyroben a dále na kvalitu a možnosti nastavení zádového systému. Každý batoh by se měl dát nastavit dle výšky a anatomie těla uživatele,“ říká Tomáš Uglaj. Tip: Správné nastavení batohu začneme úpravou na danou výšku postavy. „Poté už na těle s naloženým batohem nastavíme bederní pás a postupně dotáhneme ramenní popruhy. Až nakonec upravujeme hrudní pás a dotáhneme batoh k tělu pruhy, které jsou na vrchu ramen,“ doplňuje specialista

Termoska a termonádoba na jídlo: Pokud se chystáte na výlet a chcete, aby vám i v horku vydrželo pití chladné, uchovejte jej v termosce. Můžete si s sebou přichystat také oběd, který vám díky termonádobě vydrží až 7 hodin teplý! Tip: Na www.termoo.cz pořídíte termosky i termonádoby, které se vám díky chytrému systému zavírání nevylijí do batohu, jsou navíc odolné a z netoxických materiálů.

Příruční lékárnička: Vždy je dobré s sebou mít krabičku se základními léky a vybavením: obvaz, sterilní čtverec, desinfekci, náplasti, mastičku na štípance (např. Fenistil), lék na alergickou reakci  (např. Zodac), speciální pinzetu či „kartičku“ na vytažení klíštěte, pilulku proti bolesti a horečce, černé uhlí, desinfekční gel na ruce, nůžky, pinzetu (na třísky), repelent, oční kapky.

Comments

comments

Vyhledat