Rostliny nejsou jenom dekorace do obýváku. Nová kniha Haenke přibližuje fenomén v nových souvislostech
Vychází kniha Plantlovers. Neviditelná botanika městského prostředí, která mapuje současný fenomén pokojových rostlin v kontextu aktivit pražské iniciativy Haenke. Zasazuje ho do širších společenských, kulturních a ekonomických souvislostí ve snaze změnit zažité představy o rostlinách – doma i ve veřejném prostoru. Doprovází ji dokumentární fotografie Vojtěcha Veškrny, vítěze letošního ročníku cen Czech Grand Design, v unikátním grafickém zpracování typografky Jolany Sýkorové. To vše doplňují rozhovory se zahraničními autory, kurátory a zahradníky jako je britská novinářka Alice Vincent, historička designu Penny Sparke, francouzské designerské studio d-o-t-s nebo módní návrhářka Tereza Rosalie Kladošová.
Alexandra Střelcová, spoluzakladatelka projektu a autorka knihy, k projektu uvádí:
„Zeleň ve veřejném prostoru vyvolává časté diskuze, ale už málokdo se osmělí podívat se za okna našich domovů. Přitom právě tam již pěkných pár let roste fenomén, díky kterému je nám příroda ve městech mnohem blíže, a jehož význam je mnohem větší než pouhá dekorace do bytu.“
„Alespoň jednu pokojovou rostlinu má doma většina z nás. Víte ale, jak se dostaly z tropických oblastí do našich domovů? Proč se v jejich přítomnosti cítíme lépe, co se skrývá za obchodem s pokojovkami a jak se o ně starat tak, abychom neničili planetu?“
Pražská iniciativa Haenke již od roku 2017 ukazuje české veřejnosti, proč jsou rostliny v naší společnosti tak důležité. Kromě přednášek, workshopů, koncertů, instalací ve veřejném prostoru nebo komunitních akcí vedli do loňského roku také stejnojmenný obchod s pokojovými rostlinami, skrze který sdíleli tipy na udržitelné pěstování. Všechny tyto znalosti teď sepsali do nové knihy, Plantlovers. Neviditelná botanika městského prostředí, která si klade za cíl ukázat, že za rostlinami v interiéru se skrývá mnoho souvislostí, které ovlivňují společnost, historii i ekonomiku.
Unikátní formát knihy odkazuje na pohyb rostliny za sluncem. Jeho námět, stejně jako tři různé edice, díky kterým se jednotlivé kapitoly prolínají navzájem, má na svědomí grafická designerka a typografka Jolana Sýkorová, která žije a pracuje v Amsterdamu. Kniha je vytištěna na papíru Pergraphica s FSC certifikací, který autoři získali díky 3. místu v soutěži Book in Progress.
O Haenke:
Haenke tvoří partnerské duo Alexandra Střelcová a Julien Antih. Projekt vznikl v roce 2017 s cílem zvyšovat povědomí o funkci rostlin a přírody v kontextu života ve městech. Do pražského života se vepsali instalací Victoria pragensis – botanickým labyrintem z tisíce rostlin, kterou společně s českým architektem Jurášem Lasovským představili na piazettě Národního divadla. Od té doby spolupracovali s mnoha významnými institucemi v ČR i v zahraničí, věnují se edukační činnosti, o tématech spojených s rostlinami a udržitelností pravidelně přispívají do médií, publikují odborné články a sami přednáší v ČR i v zahraničí. Během pandemie iniciovali dobročinnou sbírku na výrobu dezinfekce, kterou potom zdarma rozváželi do nemocnic a dalších zařízení po Čechách i Moravě.
Julien působí jako doktorand na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze, kde se věnuje výzkumu léčivých rostlin a účinků jejích esenciálních olejů na respirační onemocnění. Kromě toho vyučuje mladé studenty farmacie na Université Paris-Cité v Paříži. Alexandra pracuje jako konzultantka v kultuře a kreativních odvětvích – zejména v oblasti klasické hudby a hudebního vzdělávání pro děti a mládež ze znevýhodněných sociálních skupin, přednáší na katedře Arts Managementu VŠE, mentoruje začínající kreativní značky a ve volném čase přispívá do médií.
Haenke bookshop: https://www.haenke.cz/store/p/plantlovers-the-invisible-botany-of-urban-spaces
Facebook: www.facebook.com/haenkecz
Instagram: @haenkehaenke