Rychlé šípy těší fanoušky v Galerii Lucerna

Jiří Grus, repro pořadatel akce
Jiří Grus, repro pořadatel akce

Na výstavě nazvané Pocta Rychlým šípům si téměř padesát předních současných komiksových tvůrců z Česka a Slovenska připomene 80. výročí vzniku tohoto legendárního chlapeckého klubu. Na velkoplošných panelech zde návštěvníci uvidí nové kreslené příběhy, které autoři vytvořili z podnětu našeho předního komiksového odborníka Tomáše Prokůpka a se souhlasem Skautské nadace Jaroslava Foglara pro knihu Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství, kterou vydalo 10. května nakladatelství Akropolis. Mezi žánrově i výtvarně pestrými díly nechybí například komiksy Lucie Lomové, Pavla Čecha, Jozefa Gertliho Danglára, Jiřího Gruse, Karla Jerieho, Tomáše Kučerovského, Karla Osohy, Jiřího Petráčka nebo Martina Šútovce. Návštěvníci se tak například nově dozví, odkud znal Červenáček bratry Mašíny, zda uspěje Bratrstvo kočičí pracky v soutěži swingových orchestrů nebo co zažili Mirek Dušín a jeho přátelé v New Yorku. Výstava navíc nabídne několik reprodukcí originálních příběhů z archivu Památníku národního písemnictví, unikátní koláž Fischerových obrázků Rychlých šípů, Šípomat, fotokoutek a bude zde možné zakoupit nejen samotnou knihu, ale i velkoformátovou mapu Stínadel výtvarníka Pavla Čecha a předměty s tématikou Rychlých šípů, které jinak nejsou k dostání – zápisník, placky, signální přívěsky. Výstava probíhá od 22. května do 28. června, pořádá ji Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím Akropolis jako součást Roku Rychlých šípů. Vstup je zdarma. Více informací o výstavě na www.rychlesipy.org, o knize (ve výhradní distribuci společnosti Kosmas) na http://akropolis.info/kniha/rychle-sipy/.

 

Výstava začíná dnes a potěší srdce nejednoho famoušk. Nové příběhy od mladších i zralých autorů jsou tvořené s úctou a radostí. Originál je jen jeden, ale je zajímavé konfrontovat své vlastní dojmy z legendárního seriálu s tím, jak působí na kresléře a scenáristy. Jako suvenýr nebo dárek doporučujeme krásné notýsky os Skoby vyroben, zrecyklované z papírů, kterých měl ve svém bytě velké zásoby Jaroslav Foglar.

 

 

Co o projektu říkají tvůrci?

Vznik knihy a s ní provázané výstavy v Galerii Lucerna vedle připomenutí kulatého výročí slavné pětice doprovázela i snaha o hledání odpovědi, jaká dobrodružství by Rychlé šípy zažívali dnes, aniž by se vzdali svých hodnot,“ říká na úvod Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara.

 

Tomáš Prokůpek, editor knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství a náš přední současný odborník na komiks, oslovil při jejím vzniku většinu kvalitních autorů československé scény. “Záměrně jsme přitom oslovili tvůrce rozličného věku, životních zkušeností, žánrového ukotvení i výtvarného názoru. Zadání pak pro ně bylo vlastně velmi volné – nakreslete pokračování, reminiscence nebo identický příběh v jiných souvislostech,” vysvětluje vznik knihy a s ní propojené výstavy Tomáš Prokůpek.

 

Hlavní podmínkou pro výběr autorů byl kromě kvality i jejich kladný vztah k Rychlým šípům. Jiří Grus například vzpomíná: „Sešity s Rychlými šípy jsem v dětství četl pořád dokola, prokopírovalo se to do mě. Seriál je zajímavý tím, co do něj autoři vložili vědomě i nevědomě. Silná atmosféra, napětí a zvláštní osudovost.“ Pavel Čech doplňuje: „Svůj základní dojem a důvod okouzlení z Rychlých šípů jsem měl potřebu analyzovat až v dospělosti. To slovo, kterým se to snažím vysvětlit, je Tajemství… To tajemství bylo tak přitažlivé, dráždivé – vyvolávalo ve mně spalující touhu prožít něco podobného, přiblížit se, dotknout…“ Další z autorek, Lucie Lomová, říká: „Rychlým šípům jsem v dětství záviděla jejich partu …přetrvává vzpomínka na silné emoce, na to přesvědčení dětské duše, že zlo a dobro se dá dobře oddělit, a když se chce, tak to jde…

 

Výsledkem oslovení téměř padesáti autorů jsou velmi pestré, různorodé a inspirativní příspěvky, jak Rychlé šípy vnímat v dnešní době. „Jsme rádi, že i když se doba a kontext proměnil, jsou základní pilíře, na kterých Rychlé šípy stojí – přátelství, dobrodružství, pomoc druhým a aktivní život, stále platné.“ uzavírá Roman Šantora.

Výstava Pocta Rychlým šípům

  1. 5. – 28. 6. 2018

Praha – Galerie Lucerna

Otevřeno po-pá 16-21 hodin.

Výstavu pořádá Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím Akropolis.

Více na www.rychlesipy.org

 

Autoři:


Luděk Bárta (*1961)

Pavla Baštanová (*1992)

Marek Berger (*1987)

Ondřej Bláha (*1982) a Pavel Bláha (*1986)

Josef Blažek (*1980)

Pavel Bratský (*1958)

Ladislav Csurma (*1957)

Pavel Čech (*1968)

Kateřina Čupová (*1992)

Zuzana Čupová (*1995)

Marcel Dokoupil (*1989)

Bohumil Fencl (*1967)

Lukáš Fibrich (*1974)

Jozef Gertli Danglár (*1962)
Jiří Grus (*1978)

Vojtěch Hanuš (*1986)

Tomáš Chlud (*1976)

Karel Jerie (*1977)

Ester Kuchynková (*1993)

Tomáš Kučerovský (*1974)

Ján Lastomírsky (*1972)

Lucie Lomová (*1964)

Františka Loubat (*1986)

Nikkarin (vl. jm. Michal Menšík, *1987)

Vojtěch Mašek (*1977)

Karel Osoha (*1991)

Jiří Petráček (*1941)

Marek Pokorný (*1983)

Jan Pomykač (*1976)

Tomáš Prokůpek (*1975)

Marek Rubec (*1979)

Miroslav Schönberg (*1951)

Honza Smolík (*1965)

Tomáš Staněk (*1994)

Jiří Stegbauer (*1949)

Vladimír Strejček (*1978)

Viktor Svoboda (*1989)

Lenka Šimečková (*1991)

Martin Šinkovský (*1979)

Václav Šlajch (*1980)

Martin Šútovec (*1973)

Ticho 762 (vl. jm. Petr Novák, *1982)

Vladimír Tučapský (*1958)

Tzv. Lampa (vl. jm. Michal Lamprecht, *1973)

Youry (vl. jm. Jiří Palát, *1974)

Karel Zeman (*1950)

Jiří Zimčík (*1976)

 

 

Comments

comments

Vyhledat