S lékaři v první linii – vychází autentická knižní reportáž z českých nemocnic

Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová přináší ojedinělé reportážní svědectví o tom, jak se od března 2020  proměnila s pandemií koronaviru síť českých nemocnic. Jaký stav panoval ve velkých pražských nemocnicích Bulovka a Motol, a jak fungovaly nemocnice regionální? Reportérky zkušené z válečných oblastí světa se zúčastnily operací, strávily mnoho času na odděleních s lékaři a sestrami, jezdily s týmem odběrové sanity… Kniha s autentickými dojmy i fotografiemi je poctou lékařům, sestrám
i ostatním členům zdravotnických personálů.

Reportážní kniha vznikla v reakci na vyhlášení nouzového stavu v České republice 12. března 2020. Stejně jako mnoha jiným i válečným reportérkám Lence Klicperové a Markétě Kutilové se ze dne na den zhroutily pracovní plány. „Ten den jsem měla odlétat do zahraničí. Následovat měla další reportážní cesta do Somálska. Vše bylo zrušeno. Můj pracovní život se ze dne na den zhroutil. Markéta byla tou dobou ještě mimo republiku, a tak jsem se musela dát do práce nejprve sama (…) Média chrlila jeden článek za druhým. Nikdo nemluvil o ničem jiném než o novém koronaviru, z českých covidových center však nebyla ani fotka, ani záběr. V nemocnicích, kde se odehrávalo to nejdůležitější, nebyl nikdo,“ popisuje v úvodu autorka Lenka Klicperová  cestu k reportážní knize
o celosvětově nejvýznamnější události roku 2020.

Kniha zasazuje čtenáře přímo do centra dění a čtení jednotlivých pasáží je místy až strhující. Detailní popisy doplňují skvělé reportážní fotografie či rozhovory se zdravotníky.

ANOTACE KNIHY

Březen 2020. Česko ochromila pandemie nového koronaviru z Číny. Hranice se uzavírají. Reportérka Lenka Klicperová se nemůže přesunout nikam – ani do válkou zmítané Sýrie, ani do Somálska. Frontová linie se však najednou jasně rýsuje zcela jinde – v českých nemocnicích. Jak si čeští lékaři poradili s pandemií, která zasáhla celý svět? V čem byli mnohem lepší než ostatní? Klicperová, ke které se později připojila i její kolegyně Markéta Kutilová, s níž tvoří novinářský tandem od roku 2015, začala objíždět covidová centra českých nemocnic. Nejprve pražská Bulovka a Motol, potom i další regionální nemocnice. Obě reportérky jezdily společně s týmem odběrové sanity, účastnily se operací, trávily s lékaři a sestrami čas na odděleních. Načerpaly mnoho informací, během denních i nočních služeb zpovídaly lékaře, sestry, záchranáře, pracovníky domovů pro seniory i pracovníky laboratoří. Na bedrech zdravotníků ležela hlavní tíha boje s novým koronavirem. A čeští zdravotníci v tomto boji obstáli skvěle. Kniha by měla být poctou lékařům, sestrám (civilním i vojenským) a dalšímu zdravotnickému personálu, který neváhal a bez zdráhání konal svou povinnost. Bez známek jakéhokoliv zaváhání nebo strachu z nakažení či smrti. Z práce na covidových odděleních vznikly stovky fotografií Lenky Klicperové.

O AUTORKÁCH

Lenka Klicperová (* 1976) je novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka, od roku 2004 do 2018 řídila časopis Lidé a Země. Pracovala v řadě afrických zemí, od Angoly přes Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keňu, Etiopii, Mali, Burkinu Faso, Čad, Niger až po Demokratickou republiku Kongo. Několikrát navštívila jako reportérka Afghánistán. Dostala se také do Somálska sužovaného několik dekád trvající válkou.

Od roku 2014 se soustředí na problematiku války s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Podílela se na tvorbě několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu, Nezlomené) a řady televizních reportáží. Je nositelkou mnoha cen a nominací v soutěži Czech Press Photo – jak za fotografie, tak za videotvorbu. V roce 2010 vyšla první kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a na niž volně navazuje Afrika v nás II. Z práce v Sýrii vznikly dvě knihy Islámskému státu na dostřel I a II, jejichž spoluautorkou je Markéta Kutilová. Společně navíc založily po první cestě do Sýrie veřejnou sbírku SOS Kobaní. Z jejího výtěžku podpořily školy a zdravotnická zařízení v severosyrském městě Kobaní. V roce 2018 vyšla jejich třetí společná kniha Ve válce. Vypráví příběhy lidí, kterým do života vstoupil konflikt v Iráku a v Sýrii. V roce 2018 byla Lenka zařazena českou verzí časopisu Forbes na seznam inspirativních osobností pro tento rok. Spolupracuje s mnoha českými médii, zejména s časopisem Reflex a pořadem Reportéři ČT. Věnuje se navíc přednáškové činnosti – pro veřejnost, ale působí i na Univerzitě Hradec Králové. Je také šéfredaktorkou časopisu Prima ZOOM.

Markéta Kutilová (* 1978)

Novinářka a publicistka. Pochází z Poličky, kde také žije. Novinářskou dráhu zahájila v roce 2002 jako redaktorka Lidových novin. Poté šest let pracovala pro společnost Člověk v tísni jako projektová manažerka na misích v Íránu, na Srí Lance, v Demokratické republice Kongo a na Haiti. Poté se vrátila k novinářské práci. Jejími tématy se staly války, lidská práva, ekologie, ochrana zvířat a migrace. Jako novinářka pracovala v Demokratické republice Kongo, Íránu, v Kambodži, Ugandě, Rwandě, Tanzanii, Indonésii, Libérii, Jordánsku, Libanonu, Indii, Belgii, Švédsku, Makedonii, v Německu a dalších. Je spoluautorkou dokumentárního filmu Nezlomené. Poslední roky jezdí do Sýrie a Iráku a spolu s Lenkou Klicperovou dokumentuje válečné konflikty. Je spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel I a II. Spolupracuje s pořadem Reportéři ČT a mnoha dalšími médii.

S Lenkou Klicperovou založila sbírku na pomoc lidem v syrském Kobaní (www.soskobani.cz). Své reportáže a články publikuje v mnoha českých i zahraničních médiích. Je spoluautorkou reportáží několikrát oceněných na Czech Press Photo. Věnuje se i přednáškové činnosti pro školy a veřejnost.

Kutilová Markéta, Klicperová Lenka: S lékaři v první linii. Vychází 30. 11. 2020 v nakladatelství Universum, 296 stran, doporučená cena 349 Kč

Comments

comments

Vyhledat