Filmová přehlídka SCANDI 2022 zahajuje 8. ročník – opět naživo i online
Již tuto středu začíná přehlídka současných severských filmů SCANDI. A ta letos bude opravdu velká. Do programu se zapojilo rekordních 30 kin, k tomu nabídneme program i ve Virtuálním kinosále Edisonline. Co se týče filmové nabídky, čeká nás 11 festivalových předpremiér exkluzivně v kinech, 15 starších snímků, které v běžné kinodistribuci nebyly uvedeny, a 5 švédských němých filmů, které změnily kinematografii. Co dalšího přehlídka nabídne?
Letos na přehlídce přivítáme režisérku filmu Margrete – Královna severu Charlotte Sieling. Společně s ní přijede Birgitte Skov, producentka nejen tohoto filmu, ale také snímku Tygři, který bude mít na SCANDI taktéž svou premiéru. Film Margrete se točil primárně v českých lokacích, tudíž jim Česká republika není cizí.
Obě přijedou na zahajovací večer, který proběhne 19. 1. od 18:00 v Kině Lucerna. Po zahajovací projekci proběhne krátká debata. Kdo ji nestihne zde, 20. ledna v 18:00 poté mohou přijít na projekci filmu v Edison Filmhubu, kde diskuse proběhne také.
Režisérka Charlotte Sieling svou tvorbu divákům představila primárně seriály jako Vláda, Most nebo Homeland (Ve jménu vlasti).
Diváci se však mohou těšit i na další debaty, úvody a doprovodné akce k filmům.
Ve čtvrtek v brněnském Kině Art Skandinávský dům uvede film Tove. Film uvede překladatelka titulků Lucie Olešová.
V Edison Filmhubu po debatě k Margrete bude diváky čekat také přednáška o Norsku pořádanou Cestovatelským kinem.
V pátek 21. 1. v Edison Filmhubu zahájíme dvojitý večer němých filmů s živou hudbou. Začneme snímkem Häxan: Čarodějnictví v průběhu věků s DJ Prezidentem Lourajderem. V sobotu budeme pokračovat filmem Poklad pana Arna, který doprovodí hudebním Casio Loyal. V Kině Lucerna se pak můžete těšit na úvod k filmu Gösta Berling.
Tyto dny budou doprovázeny tematickou světelnou show od 5-MeO-TAR. V sobotu návštěvníky pak ještě čeká afterparty s DJ Prezidentem Lourajderem.
V neděli 23. 1. nás v Edison Filmhubu čeká křest knihy s dvěma povídkami autorky Tove Janssonové a debata k filmu Tove. Debatu povede redaktorka z nakladatelství Argo Hana Zahradníková společně s překladatelkou Janou Holou. Celá debata vzniká pod záštitou Skandinávského domu. Ten stejný den Skandinávský dům uvede i v Kině Art němý snímek Vozka smrti.
V pondělí 24. 1. Ryan Keating-Lambert probere film Utéct s afghánským novinářem v rámci svého pravidelného cyklu Movie Barf Monday v Edison Filmhubu.
Poslední den nás čekají debaty rovnou dvě. V 16:30 Petr Fischer povede diskusi na téma mladých filmových hvězd k filmu Nejkrásnější chlapec na světě. V 19:00 se poté představí naše studentská porota, aby s docentkou Helenou Březinovou rozebrala překlady severských filmů a spojitosti mezi skandinávskou kinematografií.
Po celou dobu budou mít návštěvníci přehlídky v Edison Filmhubu ochutnat skandinávské speciality.
Co se týče letošní studentské poroty, spojili jsme se se sdružením Alting – Spolkem studentů skandinavistiky vzniklou na FF UK. Ta v rámci celého týdne bude vybírat vítěze z premiérových snímků. Nejlepší film vyhlásí po debatě v kině Edison Filmhub. V porotě jsou zastoupeny tři severské jazyky, a to norština, švédština a dánština.
Letos nás v rámci přehlídky čeká první online industry diskuse na téma Proč je skandinávský film ve světě tak úspěšný? Ta proběhne 25. ledna od 15:30. Bude rozdělena do tří panelů, první se zaměří na produkci skandinávských filmů, politiku a efektivitu. Vše se vysvětlí na příkladu Margrete – Královny severu. Druhá část se podívá na skandinávské, české a slovenské modely v kinematografii a nejlepší pojetí i co se týče audiovizuální výchovy a festivalové reprezentace. Online panel zakončíme třetí částí o tom, jak to, že skandinávská kinematografie zastupuje tak významný podíl světového filmu.
Diskusní panel bude dostupný na sociálních sítích SCANDI a Cineuropa, promítat se bude také v kavárně Edison Filmhubu.