Tip na výstavu: Alén Diviš / Josef Zlamal

Josef Zlamal - Heaven Series VI, 2019, 12x12cm, kombinovaná technika na dřevě
Josef Zlamal - Heaven Series VI, 2019, 12x12cm, kombinovaná technika na dřevě

 

„Dialog s dílem malíře a ilustrátora Aléna Diviše přijímám s velkou úctou a radostí. Jsem přesvědčen, že naše díla ve své podstatě přirozeně korespondují, že jsou přímým dokladem toho, že existuje něco jako kontinuita, že jsou výrazem toho, že některé hodnoty přetrvávají a mohu být opakovaně zdrojem inspirace.“ Josef Zlamal

 

Výstava poprvé představí dílo Josefa Zlamala v celé šíři, od kreseb až po monumentální malbu, včetně děl doposud veřejně neprezentovaných, která vznikla během autorova aktuálního pobytu v Paříži (obr. 1 a 2). Projekt je přirozeným pokračování autorských dialogů, které Zlamal navazuje především ve spolupráci se sochařem Richardem Štiplem, naposledy realizovaným v projektu East od Eden v Museum Montanelli, v němž byla zapojena díla z 16. století, ale také současníky jakým je Daniel Richter. Z aktuálních projektů stojí za zmínku zapojení díla Josefa Zlamala do stálé sbírky gotického umění, která je do konce září k vidění projekt Studna života v Galerii výtvarného umění v Chebu (obr. 3), kde vznikla díky kurátorovi Marcelu Fišerovi.

 

„Na výstavě v Galerii U Betlémské kaple bude k vidění například dílo s názvem Hope (Nadě-je, 2017), zde jsem poprvé zapojil techniku práce s plátkovým zlatem (obr. 4). Toto dílo se neustále mění v reakci na světelnou atmosféru. Druhé dílo (obr. 5), nesoucí stejný název, vzniklo na ručním papíře, který používám mnoho let. Obdivuji charakter tohoto materiálu, každý arch je unikát a to jak svým tvarem, tak i svou barvou. Je to také vysoká stabilita materiálu, která mě fascinuje. Právě díky ní je možné díla opakovaně vymývat ve vodní lázni a docílit tak torzálního charakteru, kdy části motivu zůstávají pouze naznačeny. Při tvorbě těchto děl mě inspirovalo jedno z klíčových děl ze sbírek NG – Zlíchovský oltář – poslední soud Kristus zachránce před smrtí (autor Monogramista IP, 1530), který je vystaven v prostorách sv. Anežky České.


Dialog se současníky můžeme naopak objevit v dílech ze série Incoming, která vznikla jako přímá reakce na stejnojmenný dokument irského umělce Richarda Mosse, který jsem měl možnost zhlédnout v roce 2018 na prezentaci Unlimited během veletrhu v Basileji. Jeho dokument reflektuje hromadnou migraci a přesidlování v Evropě, Středním východě a Severní Africe, ovlivněné válkou, perzekucí a klimatickou změnou. Jazykem zde zůstává lidská figura, která v kritickém úhlu pohledu umožňuje nahlédnout pod povrch běžně viděného, běžně sdíleného. Neutěšené obrazy, které se v lidských dějinách neustále opakují,“ upřesňuje Zlamal.

 

Paralelně s výstavou Alén Diviš / Josef Zlamal bude možné vidět autorovu tvorbu také ve Švýcarsku v Galaria Fravi v Churu (do 25. 8. 2019) a od 28. 8. 2019 v Galerii Römerapotheke v Curychu v rámci projektu Preparing for Darkness v kontextu autorů jako např. Nicola Samori nebo Jana Gunstheimer.

 

Alén Diviš / Josef Zlamal

Galerie U Betlémské kaple (Betlémské náměstí 8, Praha 1)

Výstava potrvá ve dnech 8. srpna – 1. září 2019.

Vernisáž proběhne 7. srpna od 18 hodin.

 

 

Comments

comments

Vyhledat