Tipy na týden 13. – 19 února: The Residents v Arše a Vladimír 518 na dálnici

Festival Kinomixér uvede snímek Mad Heidi, info v textu / Foto Swissploitation Films
Festival Kinomixér uvede snímek Mad Heidi, info v textu / Foto Swissploitation Films

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Tipy na filmy v kinech:

Bio Oko, Světozor, Aero:

Víly z Inisherinu / Korzet / Šílená Heidi  a další

Pilotů:

Šťastně až na věky /  Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo a další

Ponrepo:

Andrej Rublev / Černý Orfeus / Dlouhý pochod  a další

Dlabačov

Všechny mé dopisy spal / Mimoni: Padouch přichází / Kaprkód a další

Kino BALT

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo

 

Filmy, projekce, festivaly:

13.2.  Česká fekální vlna / Kino Světozor PROJEKCE, DEBATA

Nezávislost, ruční kamera a hovna. Tak by mohlo znít heslo tří mladých současných českých filmařů, kdyby se rozhodli manifestovat Českou fekální novou vlnu. Projekci doplní debata s režiséry (Adina Šulcová, Viktor Strmiska, Michael Jiřinec), moderují autoři filmového podcastu Čelisti Vít Schmarc a Aleš Stuchlý. Uvidíte: 

Spiknutí holčičích hoven /Adina Šulcová, Viktorie Novotná, 12 min, 2022

Tvář z hoven / Michael Jiřinec, 31 min, 2021

Nosičhoven In da Haus / Viktor Strmiska, 7 min, 2022

15.2. 17:00  Le Petit Nicolas – Qu’est-ce qu’on attend pour être heureux  / Kino 35, Francouzský institut V ORIGINÁLNÍM ZNĚNÍ S CZ TITULKY

Projekce filmu Mikulášovy patálie : Jak to celé začalo ve francouzštině s českými titulky. 

16.2. 19:00 Vlastníci / CAMP Praha  FILM ZDARMA

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Drama pro ty, kdo tím žijí. Mnozí majitelé bytů to asi znají z vlastní zkušenosti. Hrdinové filmu Vlastníci jsou totiž jedněmi z nich, patří jim byty v jednom postarším činžovním domě a právě mají společnou schůzi, na které se musí dohromady na mnohém dohodnout a rozhodnout.

17.2. Mars Útočí / Kino BALT RUMOVÉ KINO

Z rudé planety zamíří k Zemi stovky létajících talířů. Zatímco americký prezident řeší otázku, zda chystat uvítací projev, nebo vyhlásit pohotovost armádě, zbytek světa žije obvyklými starostmi. Ovšem jen do chvíle, než marťané zlikvidují uvítací výbor, poté americký kongres a vzápětí zaútočí po celém světě. Zvesela a s nebývalou vynalézavostí, pokud jde o způsoby zabíjení.

V rumovém kině dostanete v průběhu promítání 4 karibské rumy na degustaci + tapas + neomezený počet perlivé/neperlivé vody. Pokud rum nepijete rádi tento lahodný nápoj nahradíme stejným počtem kusů skleniček vína nebo piva. Vše v ceně vstupného.

 

17. – 22.2. Kinomixér / Bio Oko Praha, Kino Art Brno FESTIVAL

Pořadatelem přehlídky Kinomixér jsou organizátoři známého sci-fi festivalu Future Gate. 17. února odstartuje v pražském kině Bio Oko třídenní filmový svátek milovníků hororů, fantasy a science fiction. Divákům se představí to nejlepší ze žánrových filmů natočených v posledních letech. Filmový program bude doplněn o povídání s hosty, mezi nimi bude například režisér snímku Feťáci Willim Higo. 20. února se přehlídka přesune do brněnského kina Art.

 

 

12.2. – 18.2. Cirkopolis DIVADLO – NOVÝ CIRKUS

Mezinárodní festival zaměřený na prezentaci současných inovativních představení v oblasti nového cirkusu. Profesionální, často provokativní ale i zábavné projekty s přesahem do současného tance, fyzického, vizuálního divadla a žánrů současné hudební scény.

 

13.2. 20:00 HOLLAN a CARBAN / Balbínova poetická hospůdka na Vinohradech  

Částečně recesistické a částečně smrtelně vážně sdružení hudebníků HOLLAN a CARBAN vás po půl roce opět zve na zemitou kotlikarskou show, v pondělí 13.2. od 20:00 v Balbinove poetické hospůdce na Vinohradech. Zazní písně, které potřebují provětrat. Více než slova napoví sestřih zářijového vystoupení v Centru sociálních služeb Tloskov: https://www.youtube.com/watch?v=g1MyFNSBopU

Web: http://www.balbinka.cz/category/utils/program/

 

14.2. Henry Rollins / Divadlo Na Fidlovačce TALK SHOW

Na aktuálním turné mluveného slova se bude Henry Rollins věnovat událostem, které předcházely globální pandemii i podivnému dění během uplynulých let. S Rollinsem si můžete být jisti, že se vám dostane neotřelého pohledu, výjimečných příběhů a především zápalu, jímž je tento americký workoholik proslulý. Jeho vystoupení snoubí ostrý politický komentář s neuvěřitelnými osobními příběhy, to vše v nezaměnitelném podání suverénního vypravěče.

 

15.2 Tamino / BE// Lucerna Music Bar  

Globální hvězda Tamino představí v Lucerna Music Baru své druhé album Sahar, v němž se mísí arabský folk a experimentální indie rock s rozmáchlými orchestrálními aranžemi. Na albu Sahar Tamino přetváří arabský oud, nástroj svého dědečka Muharrama Fouada, jednoho z nejslavnějších egyptských zpěváků a herců, do „typičtější“ indie rockové instrumentace. 

16.2. The Residents (US) /  Divadlo Archa  

Kultovní a tajemná americká kapela The Residents oslaví na koncertě 16. února 2023 v pražském Divadla Archa padesát let své existence. V rámci turné nazvaného FACELESS FOREVER the DOG STAB! Tour zahrají její členové, kteří tají svoji identitu a vystupují v maskách, široký repertoár písní – nejen z ikonického alba DUCK STAB! z roku 1978 a nedávného Metal, Meat & Bone, ale i další oblíbené skladby. Fanoušci budou moci navíc se vstupenkou na koncert vidět před jeho začátkem v 18 hodin v Arše první hraný film The Residents nazvaný Triple Trouble. 

 

16.2. Legendary Pink Dots / Underdogs‘  

The Legendary Pink Dots jsou anglicko-holandská experimentální rocková kapela, která se zformovala v Londýně již před 40 lety. Její jádro po celou dobu existence tvoří Edward Ka-Spel a Phil Knight. V současné době s nimi jako kytarista vystupuje ještě Erik Drost.

16.2 Ville Valo (FI) / Lucerna Music Bar  

18.2. Pusinky a nakládačky / KD Mlejn DIVADLO

Martina Vaněčková a Lucie Bartošová zavedou na hranici pohybového divadla, nového cirkusu a partnerské akrobacie. Ke spolupráci přizvaly přední osobnosti českého pohybového divadla Markétu Vacovskou, Elišku Brtnickou nebo Romana Černíka. Akrobatky na jevišti živě doprovodí performerka a muzikantka Vi Huyen Tran. 

 

 

 

Nově zahájené výstavy:

15. 2.  – 14. 5. Margita Titlová: Purpurová vertikála / Dům U Kamenného zvonu

Margita Titlová patří k nejvýraznějším osobnostem generace 80. let. Ještě jako studentka AVU (studium 1977–1983) hledala cestu k tématům a výrazu, kterým by se mohla osvobodit od stereotypů tehdejší výuky poznamenané ideologickými požadavky režimu. Zaujalo ji konceptuální umění a performance. Pro svůj průzkum zvolila konfrontaci vlastního těla s geometrickými a silovými poli v přírodě a později také v interiéru (1980–1982).

Margita Titlová: Svatební šaty II, 2020, svatební šaty, akryl, plátno, 240 × 190 cm / Foto © Galerie hlavního města Prahy

 

Od 16.2. (vernisáž) Vladimir 518 – Cargo. Trans. Logistic. / Galerie Vzlet

Pro Galerii Vzlet připravil hudební a vizuální umělec Vladimír 518 srozsáhlou výstavu kombinující médium fotografie, textu a instalace. Vladimír 518 se prostřednictvím osamělé cesty, fotografií a deníkových záznamů setkává s vyloučenou a vyčerpanou krajinou, jejími přírodními obyvateli i se sebou samým uprostřed asfaltu, betonu, odpadků a hluku, kde bez ohledu na rychlost i výkon nebude nikdo vítězem.

 

16. 2. – 26. 3. 2023 Martin Lukáč: Battlefield / Galerie NoD

Galerie NoD prezentuje nejnovější sérii 10 velkoformátových obrazů Martina Lukáče (180x145cm, olej na plátně), které se pohybují na pomezí recyklace a dokončování malířem rozpracovávaných kresebných a grafických motivů. Lukáč se v nové série BATTLEFIELD navrací k řadě nedokončených skic a propojuje je jednak se svým zájmem o zkoumání problematiky malířského uchopení portrétu, současně ale i s příznačnými expresivními abstraktními gesty.

 

3. 2 – 11.6. Jan Šafránek: Kavárna Kubišta / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Výstava představuje návštěvníkům průřez tvorbou královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád (od 60. let do současnosti), která dále doplňuje rozsáhlý soubor kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.

3. 2 – 11.6. Michaela Vélová Maupicová: Šum v plástvi, světlo v mohyle/ Galerie moderního umění v Hradci Králové

Michaela Vélová Maupicová je známá především jako malířka, ve skutečnosti je však na její tvorbu potřeba nahlížet jako na bytostně multimediální, procesuální a stále otevřenou experimentu. Motivy, kterým se autorka věnovala ve svých malbách, mají své předobrazy či paralely v kresbách, tiscích a objektech, ale také ve fotografiích a videích, které nám prozrazují mnohé o jejím uvažování. Výstava Michaely Vélové Maupicové Šum v plástvi, světlo v mohyle prezentuje výběr krátkých videoartových prací, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově.

 

9. 2. – 16. 4.  Měli nás za živé a prchali s křikem / PLATO, Porážková 26

9. 2. – 16. 4.  Slyším růst trávu / PLATO, Porážková 26

9. 2. – 16. 4.  Nechť dlouhá. Cesta. Vede. Ke. Schodům v. Nebesích / PLATO, Porážková 26

Rovnou se třemi výstavami přichází ostravská galerie současného umění PLATO na začátku února. První, mezinárodní projekt, představuje téma sebescénování. Druhá otevírá nový cyklus, který bude věnován rozmanitosti tvorby mladé generace spojené s Ostravou. A třetí přináší zprávu, jak současní ukrajinští umělci a jedna věštkyně uvažují o osudu své země.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

 

13.2. CESTY NA SEVER – Pavel Svoboda / Kaštan – Scéna Unijazzu

Daleký evropský SEVER v sobě skrývá surovost přírody, melancholii nevyzpytatelného počasí, prostor pro outdoorové výpravy a zcela jistě i dávku návykovosti. Na Islandu se vydáme na dvoutýdenní trek po jednom z nejodlehlejších míst ostrova, poloostrově Hornstrandir. Místu, kde dávají polární lišky dobrou noc. Zimní Grónsko byl splněný sen, jak vypadá život v inuitské vesnici?

14.2. 19:00 NAKLADATELSTVÍ ARGO: PÁNEK, PALÁN, TECHNIK / Čítárna Unijazz LITERATURA

Literární debata s Josefem Pánkem, Lukášem Palánem a Markem Technikem.

Josef Pánek studoval v Praze, žil a pracoval v Norsku a Austrálii, nyní žije v České republice. V roce 2013 mu vyšla sbírka povídek Kopáč opálů a o čtyři roky později novela Láska v době globálních klimatických změn. Nový román Jsem jejich bůh jde ve zpřítomnění intenzivně prožívané ztráty jistot a existenciální obnaženosti ještě dál.

Lukáš Palán (* 1984) pochází ze Znojma, žil v Dublinu a Portu. Publikoval v časopisech Tamto, Full Moon Magazine, Vice a Psí víno. Aktuálně pracuje v oblasti vzdělávání a žije v Praze. Vydal básnické sbírky Píča, hovna, Hitler, Praha (2014) a Loughorn (2016) a novelu Nulový součet (2020). Jeho próza Surový tvar je  svérázný „venkovský román“, který  originálně mísí prvky naturalismu, lidového hororu i ryze současné dystopie.

Marek Technik je pseudonym autora, který se narodil roku 1982 v Olomouci.  Román Varování je jeho literárním debutem.

14.2. Přednáška o architektuře s Davidem Vávrou / Dobeška

Tentokrát na téma – Postupim a jiná místa

14.2. Nekostel – Experimentální bohoslužba s Martinou Viktorií Kopeckou / Rock Café

Nekostel, to jsou experimentální evangelické bohoslužby v Rock Café pro všechny, kterým jsou stěny kostela cizí. V duchovní restauraci Nekostel se podává kulturně relevantní kuchyně.

17. a 18.2. HOW WE ARE / Studio Alta DISKUSE, TANEC

Každý z večerů HOW WE ARE otevře setkání a povídání s příchozími a přizvanými hostkami a hosty, jimiž jsou Sára Arnstein, Ewan McLaren, Kateř Tureček a Zai Xu. Po diskusní části bude po oba večery následovat taneční představení. V pátek půjde o první uvedení hybridního projektu UNDER THE SURFACE Kateřiny Szymanski (Collective Waves) & Fertilizer, v sobotu pak SURFACE berlínské performerky a tanečnice Evgenie Chetvertkove. 

 

18.02. Žižkovský masopust / Náměstí Jiřího z Poděbrad

28. ročník Žižkovského masopustu – na trzích na Jiřáku bude kromě tradičních surovin spousta masopustních dobrot, hudba a zábava pro děti.

18.02. Pivovarská zabijačka v pivovaru Strahov / Klášterní Pivovar Strahov

Těšit se můžete na: Smoked Porter a dalších 7 druhů piv / Sv. Norbert na čepu / speciální zabijačkové menu a prodej veškerých produktů s sebou / živou hudbu / bar s českými pálenkami / pivní svařáky / ukázku výroby jitrnic a jelit

18. 2. v 11:00 hod. – Procházka Břevnovským hřbitovem

Procházka se zaměří na hroby významných a zajímavých osobností zejména druhé poloviny 20. století. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány v ul. U Vojtěšky (zastávka tram Břevnovský klášter nebo zastávka bus Nad Markétou).

18. 2. ve 13:00 hod. – Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu architekta Antonína Viktora Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávky bus U Smíchovského hřbitova nebo Urbanova).

18.2. od 10 hodin. Únorový bižuterní kurz v muzeu Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zve zručné milovníky bižuterie na první
letošní lekci z cyklu oblíbených bižuterních kurzů pro pokročilé. Uskuteční se v sobotu
18. února od 10 hodin. Pro účast je nutná rezervace předem, info na www.msb-jablonec.cz

19. 2. v 11:00 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Procházka je věnována místům posledního odpočinku významných osobností 20. století. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).


 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (10. února 2023)   

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 


Ať už jste příznivcem valentýnského třeštění nebo ne, obdarovat své milé můžete tak jako tak. Naše tipy:

 

Víte, že 15. února je Dnem dětské onkologie? 

 

Nepít je umění! S tímto heslem startuje 11. ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Více na suchejunor.cz


 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat